Po co Życiorys CV wymagany w rekrutacji na studia 

Nauka ładnego pisaniaNa niektórych uczelniach można się spotkać z tym, że w procesie rekrutacji jest wymagane dostarczenie CV czyli życiorysu ich przyszłego studenta. Jest to bardzo dziwny wymóg i trudno w nim doszukać się logicznego uzasadnienia.

Wymagany życiorys w rekrutacji na studia miał by znacznie tylko wtedy, jeśli uczelnia by prowadziła bazę danych studentów w celu rekrutacji do jakiś firm szukających osób z takiej uczelni lub kierunku i miała umowy z takimi firmami.  Choć i w tym wypadku dostarczenie CV także powinno być dobrowolne dla studenta a nie obowiązkowe.

Szukając odpowiedzi do czego jest potrzebne składanie życiorysów na uczelnie – nie doszukałem się nigdzie ani jednej informacji w tym zakresie. Wszystkie opisy były nielogiczne i nie trzymające się w nawet minimalnym stopni uzasadnienia.

Po co więc uczelnie wymagają życiorysów (CV) w procesie rekrutacji od przyszłych studentów – otóż prawie na pewno jest to ich fikcyjna próba stworzenia ze swojego wydziału czegoś elitarnego, lepszego mimo –  że jest taki sam jak każdy inny. Bo co to za elita jeśli przyjmuje na przykład każdego kto będzie płacił o ile są jeszcze wolne miejsca.

Przecież CV nie wniesie nic do rozwoju studenta na uczelni, wykładowcy nie będą inaczej traktować jednostki. Także wydział studiów nie może odrzucić studenta jak jego CV nie spełnia jakiś wydumanych założeń, bo w nich można napisać sobie cokolwiek – nawet że jest się kosmitą i jak to zweryfikują.

Inną kwestią jest także, że dane prywatne a nawet bardzo osobiste życia mają miejsce w typowym CV – a może ktoś nie chce ich zdradzać pracownikom uczelni – no i zasadnicze pytanie, w jakim celu może być im potrzebny życiorys studenta  – to jest tajemnica na jaką nie potrafią odpowiedzieć nawet władze uczelni ani dziekanat gdzie jest taki wymóg.

A Wy jakie macie zdanie w tej sprawie?

4 komentarze

 1. Kamila pisze:

  Także się z tym spotkałam na swojej uczelni. Wymóg absurdalny, jak pytałam się w dziekanacie do czego to potrzebne. Otrzymałem odpowiedź bo takie są wymogi, ale do czego, to po prostu trzeba złożyć bo takie są wymagania….. śmiech na sali.

 2. Fili Frat pisze:

  U mnie na uczelni nie było czegoś takiego, nawet się nigdy z tym nie spotkałem i bym w życiu się nie spodziewał że tak gdzieś może być. Nawet bym nie dał swojego CV jakieś babie w rekrutacji, a niby czemu mam się tam otwierać. Mają mi dać wiedzę za jaką płacę w jak najlepszy sposób a nie ja im dawać swoje dane.

 3. Paulina22 pisze:

  Szukałam w internecie informacji do czego jest to potrzebne. Także nie znalazłam żadnych zasadnych powodów. Uczelnie widać sobie pogrywają w próbę zrobienia z siebie wysokich sztandarów a to wszystko to blagier.

  Na podyplomowe chcą moje CV a daję im pieniądze to jedyne co jest najważniejsze w ich procesie chęci mnie kształcenia. Mimo że był wymóg CV ja powiedziałam że nie mam zamiaru im dawać bo to moja sprawa i nie dałam i nadal tam studiuję. W końcu co mają zrezygnować w kilku tyś zł przez papier jakiego im nie dam bo to moja prywatna sprawa.

 4. Kawaja pisze:

  U mnie też na studiach chcieli mój życiorys, mi się to nie podobało i nie dałam ostatecznie. Nie czuję potrzeby udostępniania takich swoich danych uczelni. To także bardzo mnie zdziwiło gdy było jednym z wymogów przy rekrutacji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *