Po czym poznać dobrą lornetkę – jaka lornetka jest najlepsza

Jaka lornetka jest dobra i najlepszaLornetki to sprzęty optyczne, które mogą być różnej jakości. Niestety w ostatnich czasach jakość lornetek mocno spada a cena ich rośnie. Powodem tego są coraz niższe wymagania ich przyszłych użytkowników, którzy nie mają dużych skali porównawczych.

Dodatkowo większość osób nie posiada wiedzy, co powinni otrzymać. Więc zadowalają się produktami bardzo niskiej jakości – często niszczącymi ich wzrok.

Zdecydowanie dodatkowo polecam też do przeczytania osobny artykuł – „czy lornetki niszczą wzrok”. To bardzo ważne informacje. Bo odpowiedź jest bardzo prosta, ale także zależna od samej lornetki – a dokładnie jej jakości optyki. Jakość optyki wiąże się też ściśle z tym, czy lornetka jest dobra czy bezwartościowa. Zdarza się bardzo często, że niektóre są poziomu ujemnego – niszczącego wzrok.

Jaka lornetka jest najlepsza – tutaj można odpowiedzieć na to pytanie bardzo łatwo. Nie istnieje coś takiego jak najlepsza lornetka. Jedne są lepsze a inne gorsze – zawsze będzie to opierało się przede wszystkim na jakości jej optyki, oraz elementach towarzyszących. Jakość lornetek bardzo często nie ma dużego związku z ich ceną, ułamkowy ma – ale nie taki jaki by wynikał z ceny.

Ceny różnych lornetek i produktów znanych firm rosną niemal wykładniczo a jakość ich produktów wzrasta nieznacznie. Nawet stoi na podobnym pułapie, lecz o innych rozwiązaniach – często nic realnie nie wnoszących. Dlatego tak ważne jest to, aby poznać czy lornetka jest dobra po prostych cechach, a nie nazwie producenta czy jej cenie.

Po czym poznać czy lornetka jest dobra – jest na to bardzo prosta metoda. Dobra lornetka będzie miała obraz w ostrości takiej samej jak widoczny przez oczy. Tak!, to jest tak bardzo proste, aby sprawdzić czy lornetka jest coś warta. Niestety większość lornetek tańszych jest szkodliwa dla oczu bo mają wady optyczne.

Obraz w lornetce powinien być identycznej ostrości – tak samo, jak by patrzyło się przez własne oczy bez uzbrojenia w lornetkę. Tutaj nie chodzi o powiększenie obrazu co robią lornetki, tylko o jego ostrość.

Dobrze zatem do sprawdzenia nie wybierać bardzo dalekich obiektów – gdzie powietrze może falować od ciepła, mogą wpływać miejscowe unoszenie się kurzu czy pary wodnej lub nawet opady. Powinno się wybrać jakiś punkt oddalony od nas do sprawdzenia jakości lornetki w odległości około 100 metrów. Spojrzeć na niego przez lornetkę – jeśli obraz jest ostry i nie ma nigdzie uszkodzeń, jest to dobra optyka.

Jeśli obrazu nie da się uzyskać ostrego, powstają grube zadymienia krawędziowe lub zniekształcenia obrazu po bokach, obiekty tuż obok siebie jedne są ostre a inne nie. Gdy jest widoczne boczne winietowanie lub problem z różnym powiększeniem na dwóch soczewkach, to jest to bardzo niedobry sprzęt optyczny. Taka lornetka może tylko popsuć wzrok i należy ją oddać sprzedawcy jak najszybciej.

Obraz na obiekcie ma być ostry, bez zamglenia i uszkodzeń – bez odczuwania, że męczy wzrok. Czasami wady optyki lornetki wyłapuje się tylko tym – że czuje się spory dyskomfort patrzenia na obiekt (mogą być to uszkodzenia optyczne takie jak dystorsja, astygmatyzm, zła Koma itd.)..

Obraz w dobrej lornetce powinien być cały ostry (może mieć cienką krawędziową aberrację na obwodzie). Obraz może mieć lekkie rozmycie samych brzegów pola widzenia. Warto przeczytać nasz artykuł o różnicach w soczewkach BK7 a BaK4 – tam są dodatkowe informacje, jak powinien wyglądać z nich obraz w zależności od soczewki.

Kardynalną zasadą jest jednak – obraz widzialny ma być tak samo dobry jak z własnych oczu co do ostrości obrazu. Nie może mieć gorszej jakości uzyskiwanego obrazu, gdy patrzy się z lornetki. Dokładnie tak najprościej można poznać czy lornetka jest dobra. Jest to najprostszy test i nie wymaga żadnej wiedzy – a zarazem to też najlepszy sposób bo najszybciej uzyskuje się wyniki.

To jest najważniejsze, aby używać tylko dobrej jakości lornetek i nigdy nie zgadzać się na te z obrazem złej jakości. Inaczej to szybka droga do uszkodzenia wzroku. Lornetki dobrej jakości dają wiele satysfakcji. Tylko takie powinny być wybierane, bo to często zakup na całe życie a przynajmniej długie lata. Zapraszamy do kolejnych tematów.

Jak przydatny jest artykuł?

Średnia ocen 0 / 5. Ilość ocen: 0

Ten temat jeszcze nie ma oceny.

Dziękujemy, że uznałeś artykuł za przydatny.

Zobacz nasz Facebook i YouTube!

Przykro nam, że artykuł nie był dla Ciebie przydatny!

Postaramy się go poprawić w ciągu 7 dni.

Powiedz nam, jak możemy ulepszyć ten artykuł?

Udostępnij na:

6 komentarzy

  1. Adam pisze:

    Najlepszy artykuł jaki czytałem o lornetkach. W końcu ktoś powiedział jak to samemu ocenić dokładnie. Męczyłem się z zakupem czegoś dobrego a tutaj taki prosty test wystarczy. Ogromnie dziękuje za te informacje. Dzięki nim w końcu kupię dobrą lornetkę.

  2. Krzysztof Podgórski pisze:

    Dokładnie coraz więcej lornetek jest coraz gorsza. Kupiłem synowi na urodziny lornetkę i jak odpakował okazała się całkowitą pomyłką. Obraz był tragiczny. Oddałem do sklepu gdzie robili problemy. Kupiłem ponownie inną lepszą i droższą, obraz nadal był nic nie warty. Teraz do mnie już idzie trzecia z rzędu. Oby tym razem była lepsza. Też sprawdzam po jakości całego obrazu.

  3. Richard pisze:

    Dzień dobry i od razu przepraszam za błędy ale nie pisze z Polski i mój Polski jest slaby. Natrafiłem na Twoje filmy na YT o lornetkach i……..zainteresowało mnie to. Czy możesz podać firmę czyli bardzo dobre lornetki o wielkim przybliżeniu i względnie dobrej jasności ??? Nie chce wydawać nie potrzebnie pieniędzy , lepiej kupić raz a dobrze a niżeli 1000 razy wyrzucić pieniądze w błoto to i tak będzie drożej. Z góry dziękuję za odpowiedz pozdrowienia z Dortmundu Richard.

    1. Tego nie da się kupić po firmie tylko po ocenie jednostkowej. Zobacz na produktu nikona lub pentax lub olympus. One w zasadzie zawsze mają sprzęt na poziomie jeśli ze stałym przybliżeniem. Wiele filmów i artykułów nagrałem (napisałem) o tym jak poznać dobrą lornetkę i na co zwracać uwagę przy ich wyborach.

  4. Rafał pisze:

    Witam
    Oglądałem Pana filmiki oraz czytałem artykuły i nie wyłapałem wzmianki o lornetkach wypełnionych suchym azotem. A mianowicie planuję kupić lornetkę Nikon EX 16×50 CF. Jakie jest działanie azotu w lornetkach jest mi wiadome, natomiast nigdy nie testowałem nie miałem porównania. Moje pytanie jest takie, czy miał Pan możliwość przetestowania i jakie jest Pana zdanie na ten temat ? Z góry dziękuję

    1. Tomasz Hetman pisze:

      W zasadzie nie ma to znaczenia. Tylko teoretycznie ma to zapobiegać parowaniu, ale teoria a praktyka jest taka – że to nic nie daje. Nawet jak masz plastik i zmieni się nagle temperatura z zimna na ciepło – to nawet plastik zacznie się rosić i dosłownie każda inna rzecz stała. Gazowanie wewnątrz może zapobiec parowaniu wewnątrz soczewkiaby nie dostała się tam wilgoć z powietrza. Ale co z tego, jak i tak parują od strony zewnętrznej.

      Natomiast to czy lornetka jest szczelna czy nie, nie przekłada się na jej ani trwałość ani jakość. Równie dobrze może być w środku hermetyczna – już bez tlenu. Tylko wtedy by działał na nią inny rozkład mas ciśnienia. Finalnie, w mojej ocenie nie ma to znaczenia. Dawne lornetki były w całości rozbieralne, i były o klasę lepsze niż większość dzisiejszych o dowolnych technologiach – co do klasycznych.

      Wydaje mi się, że powoli będzie coraz więcej wybieranych elektronicznych rozwiązań. Bo one faktycznie często dają szersze możliwości.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Rodzaj subskrypcji: