Podstawka chłodząca do laptopa AAB Cooling NC35 – Opinia i Test
AAB Cooling NC35 jest to podkładka chłodząca pod laptopa. Urządzenie to pozwala zmniejszyć temperaturę komputera zarówno w sposób pasywny jak i aktywny.
Urządzenie to pracuje generując do 16 dB hałasu. Jest stosunkowo ciche, słychać tylko lekki szum wirników gdy są uruchomione podczas chłodzenia aktywnego. W podkładce są zamocowane dwa wentylatory o rozmiarach 125 mm średnicy każdy oraz grubość 15 mm. Wentylatory mają po 11 łopatek.
Podczas pracy podświetlają się na niebiesko diody LED. Podstawka nie posiada regulacji obrotów wirników – lecz nie jest to wada. Po włączeniu wentylatory zawsze kręcą się z maksymalną szybkością.
Podstawka posiada dwie blokady zapobiegające zsuwaniu się laptopa podczas pracy. Zabezpieczenia te posiadają zmiękczenia, aby stabilniej trzymał się na nich komputer. Górna część podkładki składa się z siarkowanej powierzchni wykonanej z metalu, jaka w sposób pasywny obniża temperaturę komputera za sprawą tworzenia poduszki powietrznej – jest w całości przepuszczalna na całej powierzchni.
Pod spodem znajdziemy na niej z przodu dwa elementy antypoślizgowe z pianki, jakie także mają za zadanie tłumić pracę wibracyjną podkładki. W tylnej części od spodu są także rozkładane nóżki – można ustawić podkładkę na dwóch różnych wysokościach (pochyłościach) – są to dwa zestawy nóżek, krótkie i długie, sama podkładka jest wypukła przez co powinny być zawsze otwarte któreś z nich na płaskiej powierzchni.
Niestety po otworzeniu nóżek, jakie nie mają w sobie antypoślizgowego zabezpieczenia podkładka zaczyna się lekko ślizgać na gładkich powierzchniach podczas pracy.
Z boku AAB Cooling NC35 znajdziemy dwa działające porty USB 2.0 oraz włącznik pracy wentylatora. Podkładka jest zasilana poprzez USB, czyli za pomocą kabla jaki znajduje się w zestawie łączącego laptop z podkładką typu USB-USB. Do dyspozycji w urządzeniu więc zostaje nam jeden port na dowodne urządzenia.
Całkowite wymiary to 382 długości na 262 szerokości oraz 24 mm grubości. Możliwość regulacji wysokości pochyłu za pomocą nóżek to 45 mm oraz 70 mm. Waga urządzenia to 650 gram.
Całość jest wykonana z tworzywa sztucznego oraz w górnej części z siatki aluminiowej. Podkładka ta pracuje bez konieczności instalacji sterowników. Pobór energii wynosi około 0,7A – 3,5 W.
Ilość obrotów wentylatora według producenta to 1200 na minutę. Z czego może być dopuszczalna różnica wynosząca 10% w górę lub dół. Przepływ powietrza to szacowany 115 CFM – ale nie jest to proste do stwierdzenia. Łożyska wentylatorów są hydrauliczne o deklarowanej pracy bez awarii 20000 h.
Podczas pracy podkładki wyczuwa się lekki powiew powietrza, faktycznie może obniżyć temperaturę laptopa podczas jego pracy.
Przednie blokady podpierające laptop i zabezpieczające go przed zsuwaniem mają wymiar 39 x 21 mm. Długość kabla załączonego w zestawie to 60 cm.
W zestawie AAB Cooling NC35 znajdziemy:
- Podkładkę chłodzącą do laptopa AAB Cooling NC35
- Kabel zasilający USB-USB o długości 60 cm.
- Opakowanie urządzenia
- Instrukcja obsługi
Co ciekawe urządzenie AAB Cooling NC35 oraz NC74 mimo dużej różnicy – jedno ma dwa wentylatory i większe obroty wirnika a drugie jeden oraz różnią się ilością obrotów a mimo to mają taki sam przepływ powietrza. Zadaliśmy pytanie jak to jest możliwe producentowi – ale nie odpisał na żadne pytanie. Duży minus dla producenta jaki nie chce podjąć kontaktu i wyjaśnić tej sprawy.
Bez wątpienia NC35 jest mocniejsza i wygodniejsza w użyciu, choć także ma drobne niedociągnięcia. Mimo to warto polecić to urządzenie bo spełnia swoje zadania. Zapraszamy do kolejnych testów i opinii w serwisie.
Abb na mnie nie orbi dobre wrażenia, także pisałem do tej firmy kilka pytań i nigdy mi nie odpowiedzieli. Ogólnie nie dbają o klienta w razie awarii na pewno nie będzie tam serwisu bo nie ma kontaktu dwustronnego z nimi. Także jakość wykonania urządzeń jest średnia, nie jest zła ale też nic specjalnego.
Ta firma AAB to faktycznie jest badziewna nie tyle z jakości sprzętów co z swojego działu technicznego. Samemu wysłałem kiedyś zapytanie bo coś mi wirnik zbyt głośno pracował jakie mogą być tego przyczyny. Nigdy od nich nie otrzymałem odpowiedzi. Co prawda te podkładki chłodzące nie są drogie ale warto aby jakiś suport istniał i odpowiadał na pytania.
Ale fakt faktem że prezentuje wizualnie się dobrze. Wiadomo że lepsze są z programatorem, innym sterownikiem i cichsze. Ale tak i tak w cenie poniżej 30 zł jest na moje oko warta uwagi. Samemu mam esperanzę i nie daje nic więcej a była znacznie droższa. Niestety u mnie nie ma blokad ślizgu komputera z podstawki. Może z czasem wymienię na taką jak obecna się zepsuje.
Mistrzowsko zrobiony test tego sprzętu. Lubię czytać Wasze opinie bo są prawdziwe bez lania wody. Także uważam że to trochę lepsza podkładka niż te z 1 wirnikiem czy jakieś z ich malutkim rozstawem. Miałem ten sprzęt swego czasu i nie był zły, choć wybrałem taki jaki ma więcej wirników chłodzących bo pracuję przy tworzeniu architektury a to nagrzewa laptopa. Na typowe zadania może być, nie jest on zły.
Taka podstawa chłodząca wydaje się na podstawowe potrzeby być wystarczająca. Zakupiłem sobie i czekam na dostawę. Mam nadzieję że będzie się z niej korzystało wygodnie. Dobry materiał z opisem tego urządzenia. Wcześniej miałem stoli bez wentylatora modecom ale on nie dawał do końca rady zmniejszać temperatury podczas pracy i gier.