Podstawka chłodząca do laptopa AAB Cooling NC74 – Opinia i Test

Podstawa chłodzącaPodstawka chłodząca pod laptopa AAB Cooling NC74 – to typ urządzenia przydatnego dla każdego komputera przenośnego. Podkładka ta posiada symbol producencki NCO074.

Jest to czarna podstawka charakteryzująca się cichą pracą wentylatora. Można z niej korzystać zarówno w laptopach jak i notebookach.

Podstawka została wyposażona w dwa porty USB (2.0 oraz 1.1 zasilający) z czego tylko jeden jest do jakiego można podłączyć myszkę lub inne urządzenie a drugi tylko zasilający urządzenie z laptopa.

Z tyłu znajduje się także pokrętło regulacji ilości obrotów wentylatora – w rzeczywistości umiejscowienie tego pokrętła jest dość niewygodne do korzystania, lepiej gdyby było z boku a nie tyłu, gdzie bardzo trudno się dostać z racji na przewody z portów USB oraz tył całego urządzenia gdy stoi na nim laptop.

Podstawka ta ma regulację 4 stopniową kąta pochylenia blatu. Można ją ustawić na płasko lub pod dużym nachyleniem. Na dole podstawki pod laptopa znajduje się blokada aby nie ześlizgiwał się i nie przesuwał. Blokada jest stabilna i posiada dodatkowe zmiękczenie, zapobiegające dodatkowo ruchowi jest ona o wymiarach 130 x 16,6 mm.

Głośność pracy wentylatora to około 11 dB. Jest on cichy. Na maksymalnych obrotach nie produkuje realnego wiatru. Raczej odczuwalny minimalny powiew. Wentylator pobiera powietrze spod podstawki, gdzie jest one chłodniejsze i kieruje je ku górze.

Tutaj bardzo ważna kwestia – niektóre laptopy mają pobór powietrza do chłodzenia z boku a wydalają ciepłe powietrze dołem – wtedy będzie problem z racji na wpychanie ciepłego powietrza chłodniejszym ponownie do otworów.

Na najmniejszych obrotach podstawka jest cichsza od urządzenia jakie chłodzi, a więc jest w zasadzie niesłyszalna. Urządzenie to jest kompatybilne z wszystkimi systemami operacyjnymi – działa na zasadzie plug and play – nie ma sterowników, gdyż potrzebuje jedynie dostawy prądu do działania.

Warto wspomnieć – że urządzenie to podnosi laptop na kilka centymetrów od podłuża a dzięki siatkowej powierzchni, nawet gdy nie jest włączone to i tak pomaga lepiej się chłodzić komputerowi. Także dzięki niemu słabiej się zapychają kurzem wentylatory wewnętrzne laptopa z racji na uniesienie i nie zasysanie ich z blatów.

Wentylator podstawki AAB Cooling NC74 posiada wymiary 125 mm (12,5 cm) na 20 mm grubości, jest duży i umieszczony w centralnej części. Jest to jeden wiatraczek. Podczas pracy wentylatora podświetla się on na niebiesko.

Wymiary całkowite podkładki to 360 mm długości na 264 mm szerokości na 35 mm grubości w pozycji płaskiej. Waga całości to 760 gram. Wykonanie z tworzywa sztucznego oraz aluminium na górnej siatce.

Wentylator można ustawić od około 300 do 1000 obrotów na minutę z czego przepływ powietrza to 115 CFM i hałasie wspomnianych 11 dB. Tak pisze producent – ale faktyczna ilość obrotów i regulacja jest na pewno inna. Łożyska wentylatora są hydrauliczne. Długość przewodu zasilającego to 60 cm – jest to absolutnie wystarczające. Oraz czas bezawaryjnej pracy jaką zapewnia producent to 50000 godzin.

Podczas testów gdy komputer bardzo mocno się nagrzewał bez podkładki chłodzącej i po jej zastosowaniu, temperatura obudowy spadła o kilka stopni. Warto jednak zwracać uwagę gdzie naturalnie komputer wypuszcza strumień ciepłego powietrza, aby nie było do niego wtłaczane jeśli wyrzut jest dolny.

Konstrukcja podstawki chłodzącej pod laptop AAB Cooling NC74 jest stabilna. Na spodzie są zmiękczenia jakie niwelują wszelkie drgania i rezonans a zarazem pozbawiają podstawkę poślizgu na blatach. Dzięki temu urządzeniu zyskujemy jeden dodatkowy port USB 2.0 w laptopie.

Pobór energii podstawki to 5V DC / 0,23A-0,34A / 1,1W-1,7W. Jest to jak widać bardzo mały pobór prądu.

W zestawie znajdziemy:

  • podstawkę chłodzącą AAB Cooling NC74
  • Kabel USB do zasilania podstawki i komunikacji z laptopem
  • Oryginalne opakowanie urządzenia
  • Instrukcja obsługi / karta informacyjna

Podstawka chłodząca AAB Cooling NC74 to naszym zdaniem urządzenie warte uwagi ale bez rewelacji. Jest one w dobrej klasie cenowej oraz starannie wykonana. W spełnia swoje zadania bardziej w sposób pasywny a także pasuje do każdego komputera w granicach 17 cali.

Sama cicha praca mimo średniej mocy wentylatora także jest zaletą. Ogólnie jest to produkt jaki uważamy za godny wypróbowania. Zapraszamy do kolejnych testów i opinie w serwisie.

Jeden komentarz

  1. Fryczek21 pisze:

    Kupiłem tą podkładkę do laptopa jakieś dwa miesiące temu. Działa ale dupy nie urywa. Słychać jej szum podczas pracy i wiele nie wnosi do schłodzenia urządzenia. Ogólnie taka sobie bez fajerwerków. Wentylator ma za małą moc. Nie czuć istotnego poruszenia powietrza.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *