Polacy Największy – Sprawiedliwy wśród Narodów Świata

Sprawiedliwy śród narodów świataSprawiedliwy wśród Narodów Świata to największe Izraelskie odznaczenie cywilne, które nadawane jest osobom innego pochodzenia niż żydowskiego przez naród Żydowski. Jego przyznania dokonuje Instytut Pamięci Męczenników i Bohaterów Holokaustu Jad Waszem z Jerozolimy.

Dlaczego o tym trzeba mówić – w czasach współczesnych powstaje negatywna narracja na Polskę, kreowana przez samych żydów na temat 2 Wojny Światowej. Pomimo największych zasług oraz największego poświęcenia Polaków podczas II Wojny Światowej, czego dowodem jest choćby największa ilość odznaczeń „Sprawiedliwy wśród Narodów Świata” powstają fałszywe i negatywne opinie.

Jest to robione w celu nielegalnego wymuszenia mienia spadkowego (odszkodowań) od przewlekle słabej politycznie współczesnej Polski. Pomija się fakt, że naród Żydowski żąda od Polski mienia Polaków pochodzenia żydowskiego oraz odszkodowań od Polaków za zniszczenia i mordy oraz grabieże dokonane przez Niemców na ziemiach współcześnie Polski – to jest chore i skrajnie bezprawne – według prowadzonej polityki Polska czyli ofiara ponosi winę i odpowiedzialność za oprawcę czyli Niemcy.

Narracja negatywna jest oczywiście sterowana i ma swoje podwójne dno – osoby które pamiętają tamte straszne czasy i są pochodzenia żydowskiego wyrażają się o Polsce z najwyższym szacunkiem. Także podobno nie mogą zrozumieć czemu ich naród tak odpłaca się teraz Polsce w sposób karygodny, za dawną pomoc i ryzykowanie życia setek tysięcy Polaków na rzecz Żydów.

Warto wspomnieć, że żydzi inaczej traktują i postrzegają siebie względem pozostałych ludzi. W ich kulturze dzieli się osoby na żyda i pozostałą resztę o zupełnie różnych prawach ludzkich jak i obowiązkach.

W statystykach osób odznaczonych orderem „Sprawiedliwi wśród Narodów Świata” dominuje fakt wcześniejszej znajomości tych osób (49%) a następnie motywy humanitarne czyli po prostu życie ludzkie (aż 43%), następne ideologiczne i polityczne nastawienie. Kolejne są religijne poglądy czyli około 2%. Osób o otrzymanym takim odznaczeniu znalazło się też kilku deklarujących się antysemitów jakich odsetek wynosił 0,17%.

Wyróżnienie takie powstało w 1963 roku – na medalu widnieje wybity napis „ Kto ratuje jedno życie – ratuje cały świat” – każde życie tworzy nowy świat swoimi działaniami a więc napis jest bardzo dobry. Osoba jaka otrzymuje taki medal zyskuje także honorowe obywatelstwo Państwa Izrael a jeśli tej osoby nie ma wśród żyjących to otrzymuję pamiątkowe nadanie tego typu – honorowe obywatelstwo.

Aby otrzymać takie odznaczenie trzeba bardzo dokładnie udokumentować swoją pomoc oraz musi ona spełniać wymagane kryteria. Przede wszystkim musi być to osoba jaka sama nie jest Żydem ale która uratowała życie Żydowi. Uratowanie nie może się wiązać z zyskiem materialnym. Ratunek musiał się wiązać z jakimś konkretnym ryzykiem dla życia lub wolności osoby jaka podjęła się pomocy.

Osoba jaka z tym nadaniem zamieszka w Izraelu będzie miała częściowe prawa obywatela, wsparcie finansowe w postaci średniej pensji dla niepracującego jak i zasiłek zdrowotny i usługi zdrowotne zgodne z prawem ubezpieczeniowym.
Osoba jaka nie mieszka w Izraelu ale cierpi z powodów finansowych może otrzymać wsparcie, dzięki założonej powiązanej z tym odznaczeniem fundacji.

Odznaczenie „Sprawiedliwy wśród Narodów Świata” otrzymało około 27 370 osób.

Polacy otrzymali najwięcej na świecie odznaczeń tego typu aż 6992 sztuki, następnie Holendrzy 5778, Francuzi 4099 i pozostałe kraje w coraz to mniejszej ilości. Osób jakie zasługiwały na takie odznaczenia jest oczywiście znaczenie więcej.

Historyk Hans Furth jak i wielu innych badaczy podają – że liczba Polaków pomagających żydom w czasie 2 Wojny Światowej była znacznie powyżej miliona. Także szwedzki historyk Gunnar Paulsson  twierdzi, że Polaków jacy zasłużyli na ten medal jest powyżej 100 000. Polacy jako jeden z niewielu narodów nigdy nie współpracował z najeźdźcami i nie kolaborował – zawsze walczył, choć zdarzali się także donosiciele zarówno po stronie Polskie tak zwani „szmalcownicy” jak i donosiciele i kolaboranci pochodzenia żydowskiego – donoszący na swoich w celu korzyści lub choćby obietnic bezpieczeństwa majątku czy własnego lub rodziny.

Należy pamiętać że pomoc Żydom w tamtych czasach była bardzo niebezpieczna i groziło to śmiercią, mimo to Polacy – co twierdzą zgodnie historycy wykazywali chęć pomocy ryzykując własnym życiem. Badania wskazują że kilka tysięcy Polaków zginęło zabitych przez Niemców za samą pomoc żydom.

Aby otrzymać takie odznaczenie jak Sprawiedliwego wśród Narodów Świata” trzeba zgłosić do niego osobę, następnie wszystko bardzo dokładnie udokumentować. Dlatego gigantyczna ilość osób, jaka faktycznie pomagała z Polaków nigdy nie zostanie odznaczona. SW tych czasach skąd wziąć dowody czegoś co się działo w wojennej zawierusze – oraz często te osoby już od dawna nie żyją.

Z drugiej strony też trzeba wziąć pod uwagę fakt, że po co komuś takie odznaczenie. Nie robi się tego dla honorów tylko z czynników jakie tworzą z niektórych ludzi po prostu Ludzi. Polacy mają najwięcej odznaczeń tego typu, bo taka była zawsze mentalność Polaków – pomagać i nie ulegać opresji najeźdźcy – co jest zapisane w dziejach Polskiego narodu. O odznaczenie tego typu więc prawdopodobnie nie starało się bardzo wiele osób – bo tak naprawdę do czego jest on potrzebny.

Być może Polacy tamtych czasów byli inni mentalnie – ale nie zmienia to faktu, że gdy jest problem i ktoś potrzebuje pomocy to ten naród do dziś więcej robi dla obcych nich samych siebie nawzajem. To zarówno jego zaleta jak i wada – bo w zasadzie ,mniej dba dziś o bliźniego swego tego samego pochodzenia. Czasy komunizmu bez wątpienia zostawiły piętno psychiczne, jakie nie chce się zagoić a dodatkowo rozkrok między ekonomicznym przysłowiowym wschodem i zachodem jako stan przejściowy także robi swoje.

Polacy jako jeden z nielicznych narodów na świecie może być dumnym z postawy, jaką prezentował podczas każdej wojny światowej. Było to w obywatelach poświęcenie krajowi, walka o niego i jego obywateli (bez znacznie na pochodzenie sąsiada – tylko Polska przejawiała całkowitą akceptację dowolnej nacji, kultury i wyznania – jeśli te osoby przestrzegały norm społecznych narodu polskiego i nie narzucały własnych) gdzie sąsiad był bratem a ojczyzna matką. Żaden inny naród nie może czymś takim się pochwalić historycznie jak właśnie Naród Polski. Zapraszam do kolejnych tematów w serwisie oraz komentarzy.

6 wypowiedzi

 1. Twardowski pisze:

  Od dawna twierdzę że ta stron jest najlepsza do poczytania czegoś ciekawego. Beż ściem i wiele różnych dziedzin. Super że poruszyliście taki temat. Bym się nie zdziwił że jak Polacy zaczną pokazywać że najwięcej mają zasług w ochronie żydów to zaraz oni na siłę dadzą odznaczeń innym dużo aby ten silny argument zlikwidować – tyle by były warte ich słowa, wdzięczność oraz ogólnie oni sami. Ale naprawdę bym się nie zdziwił bo przecież liczy się pieniądz.

 2. Adam Piwosz pisze:

  Warto zwrócić uwagę na jedną bardzo ciekawą kwestię, oni sami robią holokaust teraz bez żadnej reakcji świata Palestynie, bezprawnie zabierają im ziemie, domy i mordują ich. Sami mówią o prześladowaniach żydów a sami prześladują innych w bardzo brutalny i bezwzględny sposób co więcej jakoś świat nie reaguje na to. ONZ i wszystko inne ma to gdzieś bo przecież ich finansjera trzyma wszystko za sznurki na całym świecie.

 3. Kwarc pisze:

  Doskonały jak zawsze wpis. To powinno być omawiane i wytykane że jako jedyni zawsze będziemy mieli najwięcej faktycznych zasług ratowania ich od śmierci. Żaden naród tego nie przeskoczy i nie chodzi o medale ale to podejście Polaków jakie było podczas wojny i teraz. Nigdy w tym kraju nie było prześladowań ze względu na wiarę, pochodzenie czy poglądy od czasów średniowiecza aż do teraz łącznie.

  Straszne co oni próbują teraz wmawiać światu, może Polacy powinni być jak inne narody bierne a nie tracić życie za to że w przyszłości ich potomkowie będą bezczelnymi.

 4. Danio33 pisze:

  No tacy otwarci jesteśmy a jakoś nie chcemy wziąć imigrantów z Afryki w swoje progi. Jakoś nie chcemy im zapewnić dachu nad głową ani warunków do osiedlenia się tutaj. A co winni że mają tak ciężko w Afryce to jak to się ma do tego?

  1. A świstak siedzi i zawija w sreberka pisze:

   Retoryka absurdu. Dlaczego mamy przyjąć emigrantów z Afryki a nie z Azji lub polaków których wywieziono na wschód? Dlaczego mamy płacić za kolonialne polityki państw zachodu? Nie my grabiliśmy, niszczyliśmy i okupowaliśmy Afrykę tylko dawne wielkie mocarstwa, Wielka Brytania, Francja, Holandia, Belgia, Niemcy itd. Oni doprowadzili do ich biedy i zacofania. Nic nie mam do mieszkańców Afryki lecz mamy wystarczająco dużo swoich problemów by jeszcze zajmować się cudzymi (zachodnimi). Może jeszcze mamy ich przeprosić za nie swoje przewinienia?

  2. FaRas pisze:

   Danio jest wyznawcą tego, że jak przychodzi przykładowo napastnik do jego domu to on mu ma podać obiad i kolację oraz zrobić masaż. To nie nasze problemy, to nie nasza wina i nie powinniśmy się w to angażować mamy mega własne problemy, szczególnie z budżetówką jaka jest za duża.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *