Porady wędkarskie – przydatne Informacje na ryby

Wędkarskie poradyOpisane tutaj będzie zrobienie widełek na wędki, siedzenia, prowizoryczne kładki, jak odstraszyć robactwo, czyszczenie dna, wyrywanie zaczepionej żyłki i szukanie przynęty.

Jak zrobić widełki na rybach – widełki to podpórka pod wędkę, która trzyma ją w pozycji poziomej nad wodą, byśmy sami nie musieli jej trzymać ciągle w rękach. Wykonuje się ją z krzaków, ma mieć kształt procy z bardzo wydłużoną rączką. 

Rączka może mieć i 1 metr długości. Wbijamy widełki zawsze odrobinę w wodzie od brzegu, tak aby dobrze podtrzymywało to nam wędkę. Góra widełek musi być mocno rozłożyste aby łatwo operować podczas brania i podnoszenia wędki. Widełki powinny być gładkie bez zadziorów.

Jak zrobić siedzenie na rybach – można po prostu usiąść na trawie lub także przynieść z pola większy kamień, na nim położyć pokrowiec od wędek czy inny kawałek płachty i siedzieć wygodnie. Także i najczęściej stosowane jest siedzenie na wiadrze na ryby które jest zakryte wiekiem. Ostatecznie może być to przyniesiony kawał kłody drewna.

Jak zrobić kładkę – nie chodzi tutaj o taką drewnianą lecz prowizorkę która ma nam zapewnić wejść dalej w głąb wody. To możemy przygotować szpadlem sypiąc wał ziemny w jednym miejscu przekładany chwastami wyrwanymi z brzegu lub gałęziami. Do tego wystarczy zwykła saperka i sporo pracy – takie rozwiązanie będzie już na długi czas. Cypel taki daje nam większe pole manewru i jest korzystny.

Odstraszanie insektów na rybach – Można kupić w sklepach specjalne spreje które pomagają w dużej merze lub rozpalić ognisko. Nie chodzi tu o ogień co dymi zwykłe ognisko wystarcza. Wiadomo są 2 gatunki które chcemy wygnać z łowiska to komary i meszki. Najlepiej stosować sprej odstraszający.

Czyszczenie dna wody – robimy prosty mechanizm. Grabki bez trzonka i długaśny kawał grubszej linki czy sznura. Zawiązujemy do grabek i rzucamy nimi do wody najdalej jak się da ściągając wszystko do brzegu. Taki prosty mechanizm bardzo dobrze wyciąga wszystkie glony napotkane na drodze ściągania.

Wyrywanie zaczepionej żyłki wędkarskiej – często jest tak że gdzieś na dnie zahaczamy o coś i nijak nie można tego wyrwać. Jest kilka bezpiecznych sposobów czyli pociąganie skokami do góry. Napinanie szarpnięciem do góry i popuszczanie żyłki. Oraz obniżenie ciągnięcia do samej tafli Jeziora i ciągnięcie zwijając jak najniżej po linii prostej. To prawie zawsze kończy się urwaniem tylko haczyka a nie całej reszty.

Szukanie przynęty na ryby – warto na rybach poszukać czegoś na haczyk. Tutaj z pomocą przychodzi nam takie coś jak spróchniałe drzewa, gdzie znajdziemy mnóstwo czegoś ruszającego się. Grzebanie saperką w ziemi po robaki.

Poradniki te nie zapewnią obfitych połowów ale wiedzę jak radzić sobie na rybach. Każdy ma swój własny styl zacinań ryb, robienia przynęt i innych czynności na rybach. Pamiętajmy o tym, aby nie męczyć złowionych ryb i starać się jak najmniej sprawiać im bólu.

Zanim zabierzemy rybę z stawu szczególnie małe to zastanówmy się czy aby na  pewno są nam potrzebne – wiele osób bierze je z pozerstwa a potem spuszcza w szalecie bo nie wie co z nimi zrobić. Zapraszamy do pozostałych artykułów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.