Problemy z koncentracją? Przyjrzyj się swojej diecie!

Koncentracja problemTrudności ze skupieniem uwagi na wykonywanych czynnościach mogą zdarzyć się zarówno osobom dorosłym, jak i dzieciom. Co prawda istnieje wiele różnych przyczyn prowadzących do zaburzeń koncentracji, jednak bardzo często podstawowym winowajcą jest nieprawidłowo ułożony jadłospis.

Jeśli dieta jest uboga w witaminy, minerały i kwasy Omega-3, funkcjonowanie układu nerwowego może ulec znacznemu pogorszeniu. Jakie składniki diety są szczególnie ważne dla dobrej koncentracji? Co jeść przy problemach z koncentracją?

Najczęstsze przyczyny problemów z koncentracją

Koncentracja jest umiejętnością skupienia uwagi na wykonywanych przez siebie w danym momencie zadaniach. Wymaga odcięcia się od rozpraszających bodźców zewnętrznych i skoncentrowania się na konkretnym działaniu. 

Osłabienie koncentracji może mieć wiele różnych przyczyn i jest to problem, z którym mogą się zmagać nie tylko osoby dorosłe, ale i dzieci. Problemy ze skupieniem uwagi mogą mieć wiele negatywnych skutków, w tym rzutować na wyniki w nauce oraz na jakość wykonywanej pracy. Do najczęstszych przyczyn problemów z koncentracją  można zaliczyć:

  • złą dietę,
  • stres i bardzo intensywny tryb życia,
  • przemęczenie i niedostateczną ilość snu oraz jego złą jakość,
  • brak aktywności fizycznej,
  • nieodpowiednie warunki pracy,
  • niektóre schorzenia i skutki uboczne niektórych leków.

Niedobory witamin i minerałów a zaburzenia koncentracji

Problemy z koncentracją i pamięcią bardzo często wynikają z błędów żywieniowych. Jeśli dieta jest źle skomponowana, monotonna lub eliminująca pewne grupy produktów, łatwo doprowadzić do pojawienia się niedoborów, które mogą skutkować różnymi zaburzeniami pracy organizmu, w tym problemami z koncentracją. Niedoborom należy przeciwdziałać, a można to zrobić przede wszystkim, koncentrując się na zróżnicowanej diecie. Jednak w niektórych sytuacjach pomocna może okazać się apteka internetowa i wdrożenie odpowiednio dobranej suplementacji. 

Do najważniejszych witamin i minerałów, które są ważne dla prawidłowego funkcjonowania układu nerwowego, można zaliczyć m.in. witaminy z grupy B, w tym szczególnie witaminę B1 oraz witaminę B12, a także kwas foliowy i witaminę B3 oraz B5. Nie bez znaczenia jest również odpowiedni poziom witaminy E i witaminy D oraz prawidłowa podaż magnezu, żelaza, potasu i fosforu. Dieta powinna dostarczać do organizmu również kwasy Omega-3 w tym DHA, a także antocyjany i flawonoidy. 

Co jeść, by poprawić koncentrację?

Aby poprawić koncentrację, należy przede wszystkim skoncentrować się na uzupełnieniu niedoborów żywieniowych, wprowadzając do swojego menu pokarmy, które pozytywnie wpływają na pracę mózgu. Można do nich zaliczyć m.in. warzywa i owoce, produkty pełnoziarniste, mięso oraz tłuste ryby morskie, które są bogate w kwasy Omega-3.

W diecie nie powinno też zabraknąć jajek oraz orzechów włoskich, a także pestek dyni i słonecznika. Na koncentrację i pamięć pozytywnie wpływają jagody i kurkuma, Jednocześnie warto ograniczyć pokarmy obfitujące w cukier i żywność wysoko przetworzoną oraz produkty z białej mąki.

Antyoksydanty można znaleźć m.in. w owocach jagodowych, cytrusach, szpinaku i natce pietruszki oraz brokułach. Natomiast tłuszcze nienasycone występują w morskich rybach, orzechach włoskich, nasionach lnu, pestkach dyni i słonecznika. Witaminy z grupy B można znaleźć w jogurcie naturalnym, otrębach i kaszy gryczanej, a także w drożdżach i pieczywie pełnoziarnistym.

Dobrym źródłem magnezu są m.in. migdały i kakao, a także suszone owoce, a bogate w cynk są zarodki pszenne, zielony groszek, pieczywo pełnoziarniste, wątróbka, jaja i kasza gryczana. Lecytynę znajdziemy np. w jajkach, a węglowodany złożone dobrze dostarczać w pełnoziarnistych wypiekach, kaszach i otrębach, a także z soczewicy i fasoli. 

Jak poprawić koncentrację? 

Jeśli zmagasz się z problemami z koncentracją, dodatkowo zwróć uwagę na swój styl życia. Często zaburzenia koncentracji towarzyszą osobom prowadzącym siedzący tryb życia, które sporo czasu spędzają przed komputerem i niewiele się ruszają. By poprawić koncentrację i samopoczucie, zacznij więcej się ruszać i nie stroń od aktywności na świeżym powietrzu, która dodatkowo dotleni organizm i poprawi funkcjonowanie układu nerwowego i układu krwionośnego.

Aby poprawić koncentrację, wyeliminuj ze swojego otoczenia rozpraszacze oraz ogranicz liczbę stresorów, która ma negatywny wpływ na Twój organizm bądź naucz się efektywnie sobie z nimi radzić. Z pomocą może przyjść też apteka online i suplementacja wspomagająca pracę układu nerwowego. Pilnuj również prawidłowego nawodnienia organizmu i nie przesadzaj z ilością wypijanej kawy – niewielkie ilości kawy pobudzają, jednak jej nadmiar działa usypiająco.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *