Profesjonalny Mikrofon Razer Seiren V2 Pro – Opinia i Test
Mikrofon Razer Seiren V2 Pro – to profesjonalne urządzenie do nagrań dźwięku w jakości studyjnej. Idealnie nadaje się do studia nagrań, podcastów i twórców treści internetowych, bazujących na głosie prowadzącego.
W pierwszym kontakcie z tym urządzeniem, od razu odczuwa się jego solidność i jakość wykonania. Sprawie wrażenie bardzo mocnego i stabilnego. Mikrofon jest zdecydowanie masywny. Waga tego urządzenia to 629 gram. Urządzenie jest wykonane z metalu, a nie jak większość konkurentów z tworzywa.
Na dużą uwagę zasługuje możliwość ustawienia wzmocnienia mikrofonu oraz osobno głośności w słuchawkach. To wszystko jest w dwóch pokrętłach regulacji na korpusie urządzenia. Zanim przejdziemy do omówienia jakości dźwięku oraz jego zalet i słabszych punktów, poznajmy jego parametry techniczne.
Razer Seiren V2 Pro jest mikrofonem dynamicznym i przewodowym z górnoprzepustowym filtrem. Ma to spore znacznie do czystości zbierania dźwięków oraz eliminacji dźwięków tła i szumów otoczenia. Charakteryzatorka kierunkowości pracy jest kardioidalna. Przetwornik w urządzaniu jest dynamiczny. Urządzenie działa na zasadzie Plug & Play. Wystarczy podłączyć do komputera – niezbędne sterowniki pobiorą się automatycznie.
Parametry techniczne Razer Seiren V2 Pro:
- Czułość mikrofonu to -34 dB (1 V / Pa at 1 kHz).
- Pasmo przenoszenia od 20 do 20 000 Hz (20 Hz – 20 kHz).
- Poziom ciśnienia akustycznego 120 dB.
- Szumy własne – jako stosunek sygnału do szumu 105 dB.
- Zasilanie 5 V / 350 mA.
- Membrana mikrofonu 30 mm.
- Bit rate – 24 bit.
- Próbkowanie 96 kHz.
Mikrofonu Razer Seiren V2 Pro posiada regulację kąta nachylenia, można go ustawić w dogodnej pozycji do pracy z tym urządzeniem. Jego statyw to podstawa z szeroką nóżką o okrągłym kształcie. Na szczęście nie jest to trójnóg, tak często występujący w innych urządzeniach. Podstawa mikrofonu jest wykonana z prawdziwego metalu – jest ciężka i stabilna. Na spodzie ma gąbkę wygłuszającą drgania i hałas przesuwania po blacie. Cały statyw jest bardzo solidny i stateczny – wykonany z metalu.
Mikrofon jest przewodowy przystosowany do pracy z komputerem. Posiada złącze USB-C do urządzenia oraz USB-A – jako wtyk do komputera. Na korpusie znajdują się przyciski do sterowania głośnością, oraz wyciszenia urządzenia. Z tyłu znajduje się dodatkowo wejście na słuchawki o standardowym wtyku mini jack 3,5 mm. Dzięki temu można osłuchiwać nagranie w słuchawkach. To pomoże w określeniu prawidłowego poziomu dźwięku, jak i korzystania z tego urządzenia do rozmów internetowych.
Mikrofon może automatycznie dostosowywać swoje wzmocnienie. To wszystko dla uzyskania bardziej dynamicznych i czystszych nagrań.
Co znajdziemy w zestawie tego urządzenia:
- Mikrofonu Razer Seiren V2 Pro.
- Kabel USB-A – USB-C 180 cm długości z zabezpieczonymi końcówkami.
- Metalową podstawę – do statywu.
- Gąbkę akustyczną na głowicę mikrofonu – redukującą niezamierzone dźwięki.
- Instrukcję obsługi z opisem parametrów technicznych oraz kartę gwarancyjną.
- Naklejki na korpus urządzenia z logo Razer.
- Oryginalne opakowanie od urządzenia wraz z profilowanymi gąbkami zabezpieczającymi.
Warto jeszcze wspomnieć, że gwint mocowania mikrofonu to 5/8. Jest więc możliwość mocowania tego urządzenia także na wysięgnikach i ramionach statywowych – do bardziej profesjonalnych nagrań.
Urządzenie posiada standardową gwarancję wynoszącą 24 miesiące.
Mikrofonu Razer Seiren V2 Pro zapobiega automatycznie przycinaniu oraz szczytowaniu dźwięków – przykładowo podczas przesyłania strumieniowego. Potrafi także tłumić wibracje od uderzeń, trzaski oraz eliminować „soczystą wymowę”. Dzięki temu głos brzmi czysto, oraz nie posiada zniekształceń i zakłóceń.
Produkt ten testowaliśmy wyjątkowo długo. Jego możliwości są znacznie większe niż większości sprzętów analogicznych. Warto wspomnieć, że w ostatnim czasie przetestowaliśmy już kilka innych mikrofonów. Do tej pory najlepszy był Tonor TC-777. Podczas naszego testu, bez wątpienia na stanowisko absolutnego lidera jakości nagrań wyszedł mikrofonu Razer Seiren V2 Pro. To jest jeszcze wyższa półka jakości sprzętu, co widać od razu w nagraniach. Choć posiada on też kilka słabych stron – takich bardziej od strony rozwiązań projektowych, na szczęście niezwiązanych z nagrywaniem.
Mikrofonu Razer Seiren V2 Pro – nagrywa dźwięk bardzo czysto (zadziwiająco czysto). Dodatkowo bardzo sprawnie działa w nim regulacja wzmocnienia pracy urządzenia na pokrętle (wzmocnienie reguluje się automatycznie w ustawieniach systemowych do mikrofonu). Nagrania są bardzo wyraźne i czyste – co do zbieranego dźwięku oraz „barwne” dźwiękowo. Głos jest w nich naturalny – jakości studyjnej.
Bardzo dobrym pomysłem jest klawisz wyciszenia. Gdy pali się ikonka na zielono mikrofon pracuje i zbiera dźwięk. Jeśli klikniemy w klawisz to ikonka zapali się na czerwono, wtedy mikron będzie wyłączony.
Pokrętło regulacji głośności mikrofonu (wzmocnienia) – jest bardzo wyraźne i szybko przynosi pożądane efekty zmiany. Natomiast regulacją głośności (volume) można zmieniać ustawienia głośności słyszenia siebie i odsłuchiwania w słuchawkach – po ich podłączeniu.
Mikrofon działa bardzo czysto i wyraźnie, nawet na wzmocnieniu rzędu zaledwie 70%. Większość innych testowanych mikrofonów, przy poziomie mniejszym niż 85+% była słabo słyszalna. Prowadzimy testy o zawsze tych samych parametrach ustawień, w surowych próbach nagrań. Dzięki temu, otrzymujemy faktyczną skalę porównawczą działania mikrofonów. Razer Seiren V2 Pro wypada w takim tekście po prostu doskonale.
Warto się odnieść do szumów własnych – przy ustawieniu do rzędu 80% wzmocnienia, praktycznie nie są rejestrowane żadne szumy własne mikrofonu. Dźwięk jest rejestrowany bardzo wyraźnie i czysto w nagraniach. Szumy własne zaczynają się pojawiać od około 85% i standardowo narastają wraz ze wzrostem siły wzmocnienia. Optymalne ustawienia dla nas to około 70 do 80% wzmocnienia. Wtedy dźwięk wychodzi czysty, naturalny i bardzo wyraźny. Dźwięk w słuchawkach jest czysty do około połowy regulatora, powyżej pojawiają się szumy na samych słuchawkach (a nie nagraniach).
Warto wspomnieć też o słabszych stronach Razer Seiren V2 Pro. Jest nią bez wątpienia sposób działania pokręteł. Obracają się bez końca – można je kręcić do woli. Przez co nigdy nie wiadomo, jaki jest ustawiony poziom na pokrętle – choćby wzmocnienia. Pokrętło będzie się obracało bez końca w każdą stronę. Jest to mocno nieprzemyślane rozwiązanie.
Drugim elementem niedogodności jest podłączenie kabla USB do mikrofonu. Kabel ten ma swój port od tylnego spodu korpusu. Jeśli byśmy chcieli zmienić położenie mikrofonu, może przeszkodzić w tym podłączony kabel. Trzeba będzie go przepinać – przez ramię statywu.
Wejście dla słuchawek jest na spodzie korpusu. Jeśli mikrofon jest podłączony, to nie da się odsłuchiwać nagrania na samych głośnikach komputera. Aby odtworzyć nagranie – można skorzystać ze słuchawek lub odłączyć mikrofon od komputera. Komputer traktuje podłączony mikrofon, jak by miał domyślnie podłączone słuchawki.
Podsumowując mikrofonu Razer Seiren V2 Pro po naszych testach wypadł bardzo dobrze. To urządzenie możemy polecić każdemu i to bez najmniejszych obaw. Posiada opisane wcześniej niedociągnięcia. Mikrofon jest bardzo stabilny i nagrywa niezwykle czysto naturalny dźwięk. Dodatkowo jest to głośny mikrofon (co często jest problemem w innych produktach tego typu).
Test wykonywaliśmy tak jak zawsze, czyli na surowych plikach bez obróbki. Urządzenie to posiada dedykowaną aplikację, do szerszego zarządzania jego możliwościami. Nas standardowo interesuje surowe działanie i jakość na najbardziej prostych parametrach – bez dodatków. Tutaj wypadł on po prostu genialnie. Nagrywa zadziwiająco czysty dźwięk w jakości studyjnej. Posiada doskonały zakres głośności nagrywania.
Od siebie zdecydowanie wystawiamy opinię Razer Seiren V2 Pro jako bardzo dobrą. Testy prowadziliśmy w porównywaniu do innych urządzeń, aby sprawdzić faktyczną jakość nagrań. Zdecydowanie na tą chwilę – Razer Seiren V2 Pro jest naszym liderem w jakości nagrywanego dźwięku oraz jego czystości i głośności. Zdecydowanie polecamy to urządzenie. Na pewno zaspokoi potrzeby jakościowe, nawet do zadań profesjonalnych. Zapraszamy do naszych kolejnych tematów w serwisie.
Z opisu wydaje się bardzo fajny, oglądałem większość testów mikrofon jakie robiliście. Tonor faktycznie był niezły Czekam na film z tego urządzenia. Samemu jak jak zawsze prowadzę podcasty technologiczne. Dla mnie najważniejsza jest jakość dźwięku. Dziękuję też za obszerne opisanie jego wszystkich stron.
Moim zdaniem zaleta wyłącznik, dwie regulacje, oraz metal. Choć ten punkt podłączenia do PC i braku efektu na głośnikach przy braku słuchawek jest być może trochę irytujący. Nie miałem styczności wcześniej z takimi rozwiązaniami. Ale też moje mikrofony nie są do zastosowań profesjonalnych a raczej zwykłe do PC. Kabel fajnie, że jest dłuższy. Czasami trzeba gdzieś ustawić takie urządzenie dalej niż przy monitorze.
Ostatnimi czasy widząc wysyp testów mikrofonów. Przydatne materiały na przyszłość. Na razie nie potrzebuję czegoś lepszego, ale jak się pojawi potrzeba to będę wiedział gdzie uderzyć. Z opisu wygląda to ciekawie. Chyba lepiej niż testowane wcześniej sprzęty. Fajnie jak byście zrobili temat o tych nożach turystycznych, na niego czekam najbardziej.
Z grafiki wydaje się, że statyw czy podstawa może być trochę krótka. W sensie nie wszędzie będzie wygodnie z niego korzystać. Bo całość jest dość niska na grafikach. Wtedy trzeba będzie się nachylać. Mój ma statyw regulowany i można go podnosić. Choć oczywiście można kupić za parę złotych sam większy statyw, byle gwint pasował. Nieźle opisany, bardzo obszernie. Widać mocno go męczyliście, że nawet poziomy są określone.
Jakiś czas temu najlepszy był testowany tonor, kupiłem tonora. Byłem zadowolony i czytam teraz, że jest coś jeszcze lepszego. A jak napisaliście “znacznie lepszego”. A ja mam już tamtego, jest dobry ale widać ten jest lepszy i dylemat. Choć też ten co kupiłem wcześniej jest sporo tańszy, to już chyba go zostawię. Z chęcią zobaczę na filmie jak to wygląda, najwyżej swojego sprzedam i kupie nowego jak będzie faktycznie kolosalna różnica.
Też mam mikrofon Razer ale Mini. W sensie normalny tylko nazwa Mini. Mój Mini nie ma większości rzeczy, które opisaliście w tym artykule. Ale kosztuje też około połowę tego. Tak pobieżnie sprawdziłem ceny na stronach sklepów. Także o połowę mam mniej, to połowę mam taniej. Na mikrofonach nie ma co oszczędzać, one się nie psują. Dobrze kupić coś raz a dobrze. Także możliwe, że wymienię swojego na tego Razera V2 Pro. Podoba mi się to, co mogę o nim zobaczyć. Chyba jest warty swojej ceny.
Bardzo fajny teścik. Na filmie słychać go wyraźnie i czysto. Fajnie też omówiliście jego działanie. Być może za jakiś czas też sobie takiego sprawię. W filmie mówisz, że zostawisz sobie go aż się pewnie nie zepsuje. Ale te urządzenia bardzo rzadko się psują, tam nie ma co się rozlecieć. Jak nie spadnie na ziemię z dużej wysokości to nic mu się nie stanie przez grube lata.
W kartonie gdzieś mam takie sprzed 15 lat, stare typy na jecka. I nadal działają tylko to już nie ta jakość co te nowości dzisiejsze. Dzisiaj lepiej je produkują i działają znacznie czyściej. Fajne recenzja i dobrze opowiedziane. Czyli jednak Pana jak to określasz “nisko budżetowe” filmy, mają nadal bardzo wysoką jakość merytoryczną. Zaglądam co jakiś czas czas szukając nowych ciekawych tematów. Pozdrawiam Goszek.