Przyczyny dlaczego puchną dziąsła

Opuchlizna dziąsłaOpuchlizna dziąseł pojawia się z wielu różnych powodów. Mogą to być zwykłe przejściowe stany zapalne lub przewlekłe stany chorobowe i reakcje obronne organizmu na czynniki chorobowe.

Zazwyczaj opuchlizna na dziąsłach pojawia się z prostych przyczyn jakimi są podrażnienia, bywają jednak i takie które są trudniejsze do wyleczenia.

Dlaczego dziąsła puchną – najprostszym wspomnianym czynnikiem jest podrażnienie. Polega one zawsze na tym, że dziąsło zostało uszkodzone przez przykładowo twarde lub szorstkie jedzenie i w ranę wniknęły bakterie – organizm zaczyna się bronić i powstaje opuchlizna, niejednokrotnie nawet ropna.

Opuchlizna tego typu jest łatwa do wyleczenia. Najprostszym sposobem będzie zastosowanie wywaru z szałwii, która łagodzi opuchnięte miejsce i zabija bakterie będące powodem puchnięcia dziąsła.

Opuchlizna powstaje także w przypadku problemów z zębami. Przyczyny mogą być różne, zazwyczaj próchnica zębów oraz wyrzynanie się nowych zębów w tym ósemek. W tym przypadku opuchlina ma różne podstawy. Aby usunąć taki stan należy leczyć przyczynę a nie objawy, jaką jest sama opuchlizna.

W takim przypadku stosuje się płukanie jamy ustnej z rumianku lub szałwii w celu złagodzenia opuchlizny ale leczenie przyczyn opiera się na wizycie u dentysty.

Opuchlizna dziąseł czasami ma także podstawy alergiczne, zazwyczaj wtedy z czasem po stosowaniu wywaru sama znika. W razie gdy utrzymuje się ona dłużej także powinno skontaktować się z dentystą. Aby w znacznym stopniu uniknąć występowania opuchlizny dziąseł należy regularnie dbać o higienę jamy ustnej, stosować miękką szczoteczkę do zębów oraz stosować płukanki jamy ustnej po każdym posiłku.

Zawsze profilaktyka jest lepsza niż leczenie gotowych objawów. Zapraszamy do pozostałych tematów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *