Przyczyny krzywienia się obręczy kół roweru

Obręcze roweruOdkąd istnieją rowery istnieje problem scentrowanych kół rowerowych. Koła w rowerze krzywią się z kilu rożnych powodów ale zanim przejdziemy co najczęściej jest tego przyczyną, należy wspomnieć coś o obręczach kół.

Najbardziej narażone na skrzywienia są obręcze aluminiowe a potem dopiero stalowe. Obręcze jakie są najbardziej odporne na skrzywienia oznaczają się typem V.

Od czego krzywią się koła w rowerze – najczęstszą przyczyną skrzywień kół roweru jest samo zjeżdżanie rozpędzonym rowerem z krawężników i tak samo wjeżdżanie na krawężniki nie schodząc z roweru. Uderzenie kołem w krawężnik, dlatego tak mocno krzywi koła gdyż uderzenie jest punktowe na mały obszar obręczy. Tak samo działa zeskakiwanie całym rowerem podczas naszej jazdy z krawężników.

Kolejnym powodem skrzywień jest jazda po dziurach w drodze lub kocich łbach z dość sporą prędkością. Tutaj koło po prostu nie jest w stanie amortyzować wstrząsów i się odkształca.

Czasami koła roweru się krzywią przez sam fakt że jedzie na nich osoba o cięższej posturze niż wytrzymałość napięcia szprych koła. W takich przypadkach należy kupić bardziej odporne obręcze.

Ostatnim powodem skrzywienia kół jest jazda na słabych obręczach przy braniu małego łuku na zakrętach – rower utrzymuje równowagę dzięki sile wyporu ale koła mają bardzo duże naprężenia i się krzywią.

Warto wspomnieć że w przypadku lekkiego skrzywienia kół należy natychmiast je prostować. W innym przypadku koło będzie się krzywiło coraz szybciej, do stopnia w którym naprawa będzie już niemożliwa.

Krzywe koła wpływają negatywnie na hamulce roweru oraz komfort jazdy a więc należy koła tym bardziej centrować najszybciej jak się tylko da, po stwierdzeniu odchyłów. Zapraszamy do kolejnych tematów.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.