Przyczyny powstawania zgagi

Powody zgagiZgaga powstaje z bardzo wielu różnego rodzaju przyczyn. Czasami ta dolegliwość łapie podczas snu, przez co sen jest zarywany jak i w ciągu dnia. Najczęściej zgaga występuje w okolicach odbywania posiłków jak i podczas snu.

Przyczyny powstania zgagi – zazwyczaj zgaga powstaje przez zbyt dużą produkcję kwasów żołądkowych. Produkcja kwasów żołądkowych jest spowodowana wieloma czynnikami. Najczęstsze powody zbyt dużej produkcji kwasów w żołądku to nadmierne najadanie się przed snem lub podczas posiłków.

Czasami zbyt duża ilość wypitych substancji. Zgaga jest bardzo nieprzyjemnym uczuciem i warto szybko ją zwalczać.

Uczucie zgagi powstaje także z powodów takich jak osłabienie po chorobie zwieracza w przełyku. Jest to uszczelniacz przed wydostawaniem się kwasów żołądkowych do przełyku. Zgaga może mieć miejsce często po wymiotach gdyż wtedy osłabia się działanie zwieracza blokującego wypływ kawasów żołądkowych do gardła.

Inne bardzo częste przyczyny powstawania zgagi to stres oraz nadmierny pośpiech w jedzeniu. W przypadku stresu wydziela się więcej kwasów żołądkowych i są one bardziej wzburzone. Podczas szybkiego jedzenia organizm chce sobie poradzić z nadmiarem pożywienia w żołądku, przez co produkuje znaczne ilości kwasów, które wpływają na powstanie zgagi.

Zgaga jest odczuciem które trwa od kilku do kilkunastu minut. Czasami przy silnych atakach może trwać nawet kilka godzin. Przy występowaniu zgagi można radzić sobie domowymi sposobami, które także są skuteczne – jest to opisane w innym artykule, lub użyć środków farmaceutycznych z apteki. Zarówno domowe sposoby na zgagę są skuteczne jak i te w postaci tabletek.

Jeśli zgaga powtarza się często i jest długotrwała należy koniecznie udać się do lekarza na badania. Zwykła zgaga która występuje nie częściej niż z 10 razy na rok i nie jest długotrwałą nie oznacza nic złego, w przypadku gdy występuje częściej i trwa długo może być niebezpieczna. O zgadze warto przeczytać więcej. Zapraszamy do pozostałych tematów.

2 komentarze

  1. Nowa Zdrowa pisze:

    U mnie zawsze się pojawia i to gigantyczna. Szczególnie po zjedzeniu sosu gdzie jest dużo tłuszczu i mąki. Wtedy pomaga mi tylko soda oczyszczona lub mleko. Zgaga to niestety coś co dopada wiele osób jak mają delikatny żołądek. Także jak nie odżywiają się odpadkami a przyzwyczajeni są do czegoś lepszego to ciało nie jest przyzwyczajone do takiego szoku.

  2. Kazawi pisze:

    U mnie zawsze powstaje ona po zjedzenie czegoś słodkiego lub tłustego. Ale nie samym jedzeniu tylko gdy było to na czczo lub wieczorem przed spaniem. Wtedy zaczynają mnie męczyć refluksy i pieczenie gardła. Pomaga picie mleka lub sodka. Tylko ważne są przyczyny. Ma się delikatny żołądek i trzeba pilnować aby nie dostał on bodźca do nadmiaru kwasów. Szczególnie źle działają słodycze gdy są pierwszym co się zje lub ostatnim.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *