Recepta — jak można uzyskać tabletkę dzień po?

Tabletka dzień poObawiasz się, że możesz zajść w ciążę z powodu współżycia bez zabezpieczenia? Jeśli tak, być może rozważasz przyjęcie pigułki dzień po, znanej również często antykoncepcją awaryjną.

Tabletka dzień po dostępna jest do kupienia tylko w aptece, po ukazaniu farmaceucie recepty przepisanej przez lekarza. Recepta jest możliwa do uzyskania w gabinecie lekarskim lub za pośrednictwem telemedycyny.

Czym tak naprawdę jest tabletka dzień po?

Pigułka dzień po, to nic innego jak lek, który zapobiega niechcianej ciąży. W zależności od marki produkującej go kobieta powinna przyjąć antykoncepcję awaryjną w przedziale czasowym, który nie przekracza 72 do 120 godzin po stosunku bez zabezpieczenia. Oczywiście im szybciej zażyjemy tabletkę, tym lepiej, dlatego w tym przypadku nie warto zwlekać, ponieważ czas gra kluczową rolę. Pigułka dzień po zawiera dużą ilość progesteronu, który jest powszechnym lekiem w tabletkach antykoncepcyjnych.

Jak tak naprawdę działa tabletka dzień po?

W zależności od tego, w którym momencie cyklu miesiączkowego się znajdujesz, pigułka dzień po może wpływać na Ciebie na kilka różnych sposobów:

  • Może zapobiec ona owulacji, która powstrzymuje uwolnienie komórki jajowej, więc zapłodnienie (lub poczęcie) nie może nastąpić,
  • Może spowodować to, że plemniki nie będą w stanie dotrzeć do komórki jajowej, wpływając na wyściółkę jajowodów, co również uniemożliwi zapłodnienie,
  • Może również podrażnić wyściółkę macicy, jeśli komórka jajowa została już uwolniona i zapłodniona przez plemnik, może utrudnić zagnieżdżenie się zarodka w macicy.

 Czy recepta jest konieczna, aby kupić tabletkę dzień po?

Tak, w Polsce możliwe jest wykupienie antykoncepcji awaryjnej tylko i wyłącznie po pokazaniu w aptece e-Recepty z odpowiednim lekiem. Dzięki rozwojowi telemedycyny, recepta jest możliwa do uzyskania bez wychodzenia z domu. Umów się na konsultacje online u wybranego specjalisty, opłać e-Wizytę, a następnie weź w niej udział. Lekarz przeprowadzi z Tobą wywiad medyczny, zapyta o wszystkie choroby, czy alergię, a jeśli nie będzie widział żadnego przeciwwskazania, wypisze Ci receptę na tabletkę dzień po.

Jakie są skutki uboczne tabletki dzień po?

Istnieje kilka najbardziej znanych i najczęściej zauważalnych skutków ubocznych pigułki dzień po, na które skarżą się kobiety. Możemy do nich zaliczyć:

  • Nudności i wymioty,
  • Nieregularne miesiączki,
  • Zmęczenie,
  • Bóle głowy,
  • Zawroty głowy,
  • Tkliwość piersi,
  • Skurcze brzucha.

Czy ból brzucha występujący po zażyciu tabletki awaryjnej może świadczyć o czymś niepokojącym?

Bardzo rzadko zdarza się, że ból brzucha i skurcze mogą być oznaką ciąży pozamacicznej. Ból, który może wystąpić w wyniku pigułki „dzień po”, może maskować objawy ciąży pozamacicznej, która wymaga natychmiastowego leczenia i należy jak najszybciej skontaktować się z pomocą medyczną.

Ciąża pozamaciczna jest niebezpieczną sytuacją, która zagraża zdrowiu i życiu kobiety. Dlatego przed skorzystaniem z tabletki dzień po, należy ją wykluczyć.

Jeśli uprawiałaś seks bez zabezpieczenia w ciągu ostatnich 72 godzin i nie jesteś pewna, czy pigułka „dzień po” jest dla Ciebie odpowiednia, umów się z na wizytę jeszcze tego samego dnia. Warto porozmawiać z lekarzem, jeżeli masz jakieś wątpliwości. Recepta na antykoncepcję awaryjną możliwa jest do uzyskania również w trakcie e-Wizyty.

Jak przydatny jest artykuł?

Średnia ocen 0 / 5. Ilość ocen: 0

Ten temat jeszcze nie ma oceny.

Dziękujemy, że uznałeś artykuł za przydatny.

Zobacz nasze media społecznościowe!

Przykro nam, że artykuł nie był dla Ciebie przydatny!

Postaramy się go poprawić w ciągu 7 dni.

Powiedz nam, jak możemy ulepszyć ten artykuł?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Rodzaj subskrypcji: