Ręczna prasa do robienia brykietu z makulatury – Opinia

Brykiet prasa ręcznaRęczna prasa do robienia brykietu z makulatury. Jest to bardzo ciekawy produkt który w ostatnich czasach stał się dość popularny.

Całość polega na prasowaniu rozwodnionej makulatury, czyli dowolnego papieru w specjalnej ręcznej maszynce, tak aby powstał brykiet.

Brykiet tworzony przez prasę nadaje się do palenia w piecu. Produkt stał się na tyle popularny że postanowiliśmy go wypróbować.

Ręczna prasa do robienia brykietu z makulatury jest o różnych wymiarach, produkuję ona cegłówki zazwyczaj 22x8x6 cm. Warto opisać proces przygotowania. Należy wszelkie papiery zamoczyć na kilka godzin w wodzie, następnie dobrze jest je rozdrobnić lub zmieszać w wodzie, im rzadsza ich konsystencja tym lepiej. Następnie całą zawartość makulatury mocno już rozmiękczonej wkładamy do prasy.

Prasą z całych sił wyciskamy wkład, który był umieszczony w specjalnym sitku formującym kostki (cegłówki) brykietu przez sprasowanie makulatury. Aby dobrze uformować brykiet z makulatury trzeba użyć dość dużo siły – aby dobrze wycisnąć wodę a sam brykiet był twardy i lity.

Kostki brykietowe muszą schnąć kilka dni, aby były nadające się do palenia w piecu. Nie są one odporne na wilgoć – dlatego muszą być przechowywane w ciepłym i suchym miejscu.

Prasa po uformowaniu z niej około 40 brykietów sprawuje się bez uszkodzeń. Warto dodać że wyprodukowanie 40 kostek brykietu zajmuje sporo czasu. Proces rozwadniania papieru, następnie prasowania i suszenia jest długotrwały. Do brykietów podczas wyciskania można dodawać dodatki takie jak drewienka, wióry i trociny oraz słomę.

Kostki spalają się dając przeciętne ciepło, bardziej się żarzą niż palą. Producenci piszą że dobra kostka pali się 2 godziny, natomiast podczas testów wychodzi że spalanie trwał od 30 do 50 minut. Ręczna prasa do robienia brykietu z makulatury to ciekawe rozwiązanie.

Na pewno warto się nią zainteresować mając własny piec ciepłowniczy w domu lub centralne ogrzewanie. Trzeba jednak pamiętać że nie każdy piec jest przystosowany do spalania takiego typu paliwa. Produkt ręcznej prasy do brykietu oceniamy na ocenę dobrą.

Proces produkcji jest długi i dość ciężki a sama wartość wyrobów średniej jakości. Warto o tym przeczytać więcej. Zapraszamy do pozostałych artykułów.

2 komentarze

  1. Gardian

    Miałem taką prasę i o ile jest z tym wiele roboty aby robić brykiety to trzeba przyznać że nieźle się one palą. Bardzo długo się to żarzy i utrzymuje ciepło. Ogólnie zakup takiego wihajstra się opłaca jak ma się piec co spali wszystko. Można sobie na zimę zrobić takich cegłówek zapas a potem dobrze tym rozpalać.

  2. RosoMak

    Niezły sprzęcik, sam mam podobny i jako tako daje się radę z tego zrobić coś pożytecznego. Wady to fakt że jak farba zejdzie może w miejscach rdzewieć. Są też takie do robienia 3 czy 4 na raz kostek – czyli kilka komór połączonych ze sobą jednym drylem do wyciskania. W przypadku jakiś mega trudnych do formowania mogło by być to jednak trudne do zamknięcia prasy. Z gazet bardziej się tlą, dobrze dodawać do nich trociny czy jakieś inne palne rzeczy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.