Rehabilitacja po operacji kręgosłupa

Rehabilitacja na kręgosłupieOperacja kręgosłupa to poważny, zwykle bardzo inwazyjny zabieg, po wykonaniu którego wymagana jest długa rekonwalescencja, a niekiedy również rehabilitacja. Nawet jeśli lekarze nie kierują pacjenta po operacji na rehabilitację, warto pomyśleć o takim rozwiązaniu i na własną rękę nawiązać kontakt z fizjoterapeutą lub osteopatą.

Terapia manualna kręgosłupa przeprowadzona przez takiego specjalistę z pewnością nie zaszkodzi, a może pomóc przynosząc ulgę w bólu i przyspieszając powrót do pełnej sprawności.

Jak zadbać o kręgosłup po przebytej operacji?

Rehabilitacja po operacji kręgosłupa wymaga delikatnego podejścia, które nie będzie niosło za sobą ryzyka urazu tego newralgicznego mechanizmu. Osteopata doskonale zdaje sobie z tego sprawę, dlatego przeprowadzana przez niego terapia manualna kręgosłupa skupia się przede wszystkim na przypominających masaż łagodnych technikach manipulacyjnych, mających na celu rozciągnięcie napiętych mięśni, mobilizację zesztywniałych stawów, drenaż limfatyczny i drenaż żylny.

Pozwala to przeciwdziałać zaburzeniom funkcjonowania aparatu ruchu, pomaga przywrócić jego właściwą motorykę i czucie, a także stopniowo ogranicza aż do całkowitej eliminacji dolegliwości bólowe towarzyszące rekonwalescencji. Taka rehabilitacja po operacji kręgosłupa jest niezwykle skuteczna, dlatego zaleca się ją wielu pacjentom, w tym osobom po przebytej laminectomii, werteroplastyce, foraminotomii, discektomii, nukleoplastyce i wielu innych zabiegach chirurgicznych. O kręgosłup po przebytej operacji pomoże zadbać Osteoklinika.pl.

Osteopaci z Osteokliniki pomagają również pacjentkom w ciąży.  Taka rehabilitacja może pomóc również dzieciom z wadami kręgosłupa, które mogą być wrodzone lub nabyte (siedzący tryb życia). Jednymi z najczęstszych wskazań do rehabilitacji kręgosłupa u dzieci w przypadku wad postawy są: lordoza, skolioza, kifoza, płaskie plecy, płaskostopie.

Jak długo powinna trwać rehabilitacja po zabiegu?

Rehabilitacja kręgosłupa po operacji powinna zacząć się jak najwcześniej i trwać tak długo, jak to konieczne. Trudno określić dokładny czas potrzebny na regenerację aparatu ruchu po przebytym zabiegu chirurgicznym w obrębie kręgosłupa, ponieważ jest to kwestia indywidualna, zależna od wielu czynników, w tym genetycznych predyspozycji pacjenta, natury jego schorzenia oraz rodzaju przeprowadzonego zabiegu, jego rozległości i stopnia inwazyjności.

W większości przypadków rehabilitacja kręgosłupa po operacji trwa od kilku do kilkunastu tygodni, rzadko wymagana jest dłuższa terapia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *