RF mikroigłowy – czym jest i jak działa laser frakcyjny?

Laser FrakcyjnyLasery frakcyjne często wykorzystuje się, aby próbować odmłodzić skórę, leczyć drobne linie i zmarszczki, blizny, przebarwienia, nierówny ton i problemy z teksturą.

Podczas gdy w pełni ablacyjny laser usuwa całą warstwę powierzchniową skóry w leczonym obszarze, frakcyjne wiązki laserowe są dzielone na mniejsze jednostki, dzięki czemu celują w od 25% do 40% powierzchni skóry, pozostawiając resztę nienaruszoną.

Otaczająca nienaruszona skóra pomaga szybko rozpocząć gojenie, stymulując produkcję nowego kolagenu i obrót nowych komórek. Ponieważ większość skóry pozostaje nieuszkodzona, bardziej prawdopodobny jest szybszy powrót do zdrowia, dzięki czemu pacjenci mogą szybciej wrócić do pracy i innych normalnych czynności.

Laser frakcyjny – jakie zabiegi można nim wykonać?

Laser frakcyjny stosuje się do wielu zabiegów. Są nimi między innymi takie zabiegi jak:

– wyrównanie koloru skóry

– eliminacja porów

– eliminacja blizn

– odmłodzenie skóry

– pobudzenie produkcji kolagenu w skórze

– usuwanie znamion skórnych (przede wszystkim włókniaki oraz polipy)

Laser frakcyjny charakteryzuje się przede wszystkim tym, że daje szansę na odmłodzenie skóry oraz jej zagęszczenie. Każdego roku zabieg ten cieszy się coraz większą popularnością, nie tylko wśród kobiet, ale również wśród mężczyzn. Dzieje się tak, ponieważ już po pierwszym zabiegu w niektórych przypadkach można dostrzec zauważalne efekty. To jednak zależy od wielu czynników.

Jakie są zalety zabiegów laserem frakcyjnym?

– Może leczyć blizny potrądzikowe, plamy starcze, a nawet zmarszczki, czasami dając zauważalne wyniki już po jednej sesji.

– Typowy czas przestoju wynosi mniej niż tydzień, przy krótszym i łatwiejszym odzyskiwaniu niż w przypadku laserów w pełni ablacyjnych.

– Wiele laserów frakcyjnych jest wyposażona w mechanizm ciągłego chłodzenia, aby poprawić komfort i zmniejszyć ryzyko oparzeń.

– Po zabiegu część ludzi widzi gładszą skórę w ciągu kilku tygodni – a wyniki nadal się poprawiają przez kolejne sześć miesięcy.

Jak działa terapia laserem frakcyjnym?

Aby zrozumieć, jak działa terapia laserem frakcyjnym, wymagane jest podstawowe zrozumienie struktury skóry. Krótko mówiąc, skóra składa się z trzech warstw, naskórka (najwyższa warstwa), skóry właściwej (warstwa środkowa) i podskórnej (dolna warstwa tłuszczu). Naskórek zawiera komórki produkujące pigment zwane melanocytami, które są odpowiedzialne za koloryt skóry.

Skóra właściwa składa się z włókien kolagenu i elastyny, które zapewniają skórze siłę, wytrzymałość. Wraz z wiekiem zmienia się wygląd i cechy skóry. Naskórek staje się cieńszy, więc przebarwienia stają się bardziej widoczne, a kolagen w skórze właściwej jest stopniowo tracony, co przyczynia się do powstawania linii twarzy, zwiotczenia skóry i zmarszczek. Zabieg laserem frakcyjnym polega na celowaniu zarówno w naskórek, jak i skórę właściwą.

Czyni to, dostarczając wiązkę laserową, która jest podzielona na tysiące maleńkich, ale głębokich kolumn leczenia w skórę. Są to tak zwane strefy obróbki mikrotermicznej (MTZ).  W obrębie każdego MTZ wydalane są stare komórki pigmentowe naskórka, a penetracja kolagenu w skórze właściwej może powodować reakcję, która prowadzi do przebudowy kolagenu i tworzenia nowego kolagenu. Dzięki zastosowaniu MTZ laser celuje w strefie, podczas gdy otaczająca zdrowa tkanka pozostaje nienaruszona oraz pomaga leczyć ranę.

O tym należy pamiętać!

Pacjenci mogą odczuwać łagodne oparzenie słoneczne przez około godzinę po zabiegu. Obrzęk jest zwykle niewielki i powinien ustąpić w ciągu 2-3 dni.
Skóra będzie miała różowawy odcień przez 3-5 dni. W ciągu 24 godzin rozwija się nowa skóra naskórka, a skóra będzie miała brązowy wygląd, który może trwać 3-14 dni.

Może również wystąpić łuszczenie się skóry, ponieważ nowa skóra zastępuje martwą tkankę skóry. W fazie gojenia i przez kilka miesięcy po zabiegu zaleca się ochronę obszaru zabiegowego za pomocą nawilżającego kremu przeciwsłonecznego o SPF co najmniej 50+. Odzież ochronna i czapki z szerokim rondem powinny być również używane do ochrony skóry przed ekspozycją na słońce.

Oddziaływanie laserem frakcyjnym wydaje się być dobrze tolerowane przez pacjentów. Golenie lub nakładanie makijażu mineralnego można wykonać wkrótce po zabiegu. W wielu przypadkach pacjenci mogą wrócić do pracy bezpośrednio po zabiegu lub następnego dnia, w zależności od stanu skóry i leczenia.

RF frakcyjny mikroigłowy to dość popularne urządzenie, dlatego więcej informacji bez problemu jesteśmy w stanie znaleźć w Internecie, chociażby tu: https://medikapoland.pl/pl/21-rf-mikroiglowy-urzadzenia

Jak przydatny jest artykuł?

Średnia ocen 0 / 5. Ilość ocen: 0

Ten temat jeszcze nie ma oceny.

Dziękujemy, że uznałeś artykuł za przydatny.

Zobacz nasze media społecznościowe!

Przykro nam, że artykuł nie był dla Ciebie przydatny!

Postaramy się go poprawić w ciągu 7 dni.

Powiedz nam, jak możemy ulepszyć ten artykuł?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Rodzaj subskrypcji: