Rogowo – Pomnik poległym w I wojnie światowej

Rogowo PomnikW miejscowości Rogowo w pobliżu Stargardu znajduje się pomnik wykonany z dużego głazu. Jest on poświęcony mieszkańcom wsi, którzy polegli w I wojnie światowej. Warto wspomnieć, że w tamtych czasach były to ziemie niemieckie z ludnością niemiecką a nie Polską.

Pomnik kamienny ma na sobie dość wyraźnie wyrytą owalną inskrypcje – z nazwiskami dwóch poległych żołnierzy niemieckich.

Głaz jest umocowany na podstawie betonowej lub betonowo ceglanej. Głaz jest podparty także wraz z zaprawą w kilku miejscach podstawy kamieniami polnymi, aby był stabilny. Znajduje się on tuż przy danym parku dworskim na jego obrzeżach. Obecnie mieszkańcy miejscowości Rogowo dbają o te terany i starają się nadać im charakteru wypoczynkowo turystycznego – co faktycznie im się udaje.

Jeszcze kilka lat temu pomnik był całkowicie zapuszczony i pozostawiony w zarośniętych krzakach. Obecnie jest on wyeksponowany a w jego pobliżu utworzono miejsc do odpoczynku leśnego. Także niedaleko pomnika na drodze leśnej rozpoczynają się trasy do uprawiania Nordic walking.

Warto wspomnieć, że rozwojowi mieszkańcy Rogowa coraz bardziej zmieniają oblicze wsi na miejsce atrakcyjne turystycznie. Pojawiło się tam wiele rzeźb z drewna, drogowskazów drewnianych do atrakcji turystycznych oraz całość przybiera coraz bardziej zadbany charakter z domieszką rustykalności – to wszystko cieszy oczy.

Będąc w tej miejscowości można zwiedzić stary cmentarz – w zasadzie są to żelazne krzyże w podstawach oraz park dworski. Jest to bardzo spokojna miejscowość dlatego z czystego serca polecamy ją właśnie do uprawiania Nordic Walking w jej okolicach oraz do wycieczek rowerowych. Są tam piękne lasy i widoki na łąki a całość z dala od zgiełki hałaśliwych miast. Zapraszamy do kolejnych tematów w serwisie.

2 komentarze

  1. Sew33 pisze:

    Teraz maja tam bardzo ładnie, podoba mi się jak zrobili w Rogowie. Super miejsca na wypady rowerowe Stargard0 – Rogowo przez Lubowo i Żarowo.

  2. Nastarkiewicz Adam pisze:

    Coś tam faktycznie się zmienia na lepsze. Teraz to bardziej zaczyna przypominać miejscowość turystyczna z jaka agroturystyką czy tego typu. Też czasami się tam zajedzie odpocząć. Akurat ja nie siadam przy tym głazie na ławkach bo tam robactwo gryzie niefajne, takie pająko muchy. Wolę przycupnąć na krzesłach widowni przy boisku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *