Rower damski (damka) dla kobiety – jaki wybrać

Rower damkaRowery damskie charakteryzują się zupełnie inną konstrukcją niż rowery uznawane za męskie. Darskie rowery zwane także damkami tak naprawdę nie są tylko przeznaczone dla kobiet.

Na tego typu rowerach mogą jeździć z powodzeniem zarówno kobiety jak i mężczyźni. Należy wspomnieć że rowery typu damka nie są żadną ujmą jak jeżdżą nimi mężczyźni – ten typ rowerów został skonstruowany po to, aby był maksymalnie wygodny.

Rower damka (damski) – rowery damki rozpoznaje się głównie po rodzaju ich ramy. Mianowicie rama roweru damskiego nie posiada pionowej rurki szczytowej roweru. Wsiadanie na rower więc nie wymaga zadzierania nogi na wysokość siodełka roweru, bo nie ma rurki poprzecznej, która wymaga tak wysoko zadzierania nogi.

Rowery damskie zostały tak stworzone aby były bardzo wygodne. Ten typ rowerów nie jest sportowy – to rowery do jazdy turystycznej i rekreacyjnej a nie wyścigów.

Rowery typu damka o nowoczesnym wyposażeniu posiadają wygodne żelowe siodełka oraz amortyzatory na widełkach przedniego koła. Tego typu rowery posiadają kierownice bardzo różnorodne – w przypadku miejskich wygięte do siedzenia aby zapewnić wyprostowaną pozycję ciała podczas jazdy.

W przypadku rowerów damskich turystycznych zwanych też trekingami często kierownice tworzą zamknięte obwody – aby mieć dwie różne platformy oparcia.

Dobrze gdy taki rower posiada w sobie osłonę na korbę, aby nic nie brudziło osoby na niej jadącej od napędu. Damka praktycznie zawsze posiada bagażnik oraz błotniki – to rowery o pełnym wyposażeniu. Typowy dodatkowy osprzęt to dzwonki, dynamo (coraz częściej dynamo w piastach roweru – które stawiają bardzo mały opór).

Rodzaje przekładni i ilości biegów to już rzecz dowolna, która nie ma charakterystycznego wyznacznika, tak samo jak rodzaj hamulca.

Rowery damskie z powodzeniem służą tak samo kobietą jak i mężczyzną. Tak naprawdę określenie damka jest formą rozpoznawczą ramy roweru a nie tym dla kogo jest on przeznaczony.

Damki to rowery wygodne które zawsze mają wspomniany charakterystyczny rodzaj ramy – ukośna rama poprzeczna z górną rurką a nie prosta wymagająca zadzierania nogi aby wsiąść na rower. Damka to nie jest rower damski jak mogą sądzą niektóre osoby – damka to typ ramy i całego roweru.

O rodzajach rowerów i jaki rower wybrać warto przeczytać więcej. Zapraszamy do pozostałych artykułów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *