Różnice soczewek BK7 a BaK4 – obraz w Lornetce

Soczewki w lornetkach BK7 i BaK4Lornetki to sprzęty optyczna bazujące na soczewkach. Różnice między soczewkami BK7 a BaK4 są bardzo duże. Jednakże nie chodzi tylko o sam rodzaj soczewki, ale także jej jakość wykonania. Wykonane w równej staranności teoretycznie będą lepsze BaK4. Natomiast bardzo często zdarza się, że teoretycznie lepsze mają finalnie gorszy obraz niż BK7 – bo są wykonane podle.

Soczewki typu BK7 w lornetkach tworzą zawsze widok obrazu z przyciemnieniami w krawędziach, oraz szerszym polu rozmycia i degradacji obrazu. W przypadku soczewek BK7 powinno się wyobrażać soczewkę bardziej przedstawiającą romb z zaokrąglonymi rogami. Obraz ma najszerszą długość ostrości w kształcie „walca” pionowego i coraz gorsze pogorszenie obrazu ku krawędziom bocznym.

Jednakże należy mieć także na uwadze to, że dobrej jakości soczewki BK7 posiadają małą aberrację. Natomiast soczewki niskiej jakości BaK4 mogą uzyskiwać często znacznie gorszy obraz niż dobre BK7.

Soczewki BK7 – zawsze będą tworzyły krawędziowe zamglenie obrazu oraz przyciemnienie i jego degradację. Im dokładniej są one wykonane tym mniejsze będą z tym problemy i zauważalne zniekształcenia. Dlatego dobrej jakości BK7 – jest także dobre i nie ustępuje średniej jakości BaK4. A już na pewno jest lepsze od niskiej jakości BaK4.

Soczewki BaK 4 – zawsze najprościej wyobrazić sobie jako okrąg ostrości. Mają one możliwe zniekształcenie obrazu i przydymienie na cienkiej warstwie obwodu. Jest to zupełnie inne rozwiązanie niż BK7, czyli obrazu ostrości w rąb a nie okrąg.

Jeśli starannie jest wykonana optyka, to BaK4 była by zawsze sporo lepsza od BK7. Niestety w lornetkach nie jest to takie proste. Wiele producentów, nawet bardzo znanych i szanowanych marek oferuje klientom produkt finalnie niskiej jakości a tylko z pięknymi opisami. Bardzo często nie ma różnic między tymi dwoma typami soczewek, a zdarzają się często nawet na niekorzyść optyczną z BaK4. Szczególnie jeśli są niskiej jakości (dokładności) co jest niestety bardzo częstą praktyką.

Dlatego nie powinno się sugerować tylko tym, jakie są zastosowane soczewki w lornetce. Najlepiej jest je wypróbować na żywo – na przykład dzięki zakupowi przez drogę elektroniczną z możliwością zwrotu. Lub na miejscu w sklepie lokalnym z dokładnym przyjrzeniem się przez je pryzmaty.

Bardzo ważną informacją może być zwrócenie uwagi na jeden kluczowy czynnik. Mianowicie jak odróżnić sprzęt optyczny coś warty od tego bezwartościowego. Jest na to bardzo prosta a wręcz nawet prozaiczna metoda. Patrząc przez lornetkę powinno się uzyskiwać obraz powiększony (przybliżony) z jakością taką samą jak widoczny gołym okiem.

Oznacza to, że spoglądając przez lornetkę z powiększeniem 10x – powinniśmy widzieć obraz tak samo ostry, jak byśmy stali 10x bliżej. Czyli obraz powinien być niemal identyczny jak bez lornetki, ale z bliższej odległości. Nie trzeba skracać dystansu, aby to porównywać – bo tutaj nie sprawdzamy czy skala powieszenia jest prawdziwa.

Tutaj chodzi o ostrość obrazu i jego jakość. Przez lornetkę powinniśmy widzieć obraz tak samo ostro, jak bez lornetki tylko znacznie bliżej. Do tego jak widać nie trzeba żadnej filozofii. Niestety znaczna większość lornetek przedstawia żałosny widok – z zamgleniami, utratą kolorów, zniekształceniami, mocnym winietowaniem a czasami nawet z dystorsją. Jeśli obraz nie jest dokładny, tak jak widoczny przez oczy tylko z bliska – to znaczy, że ta lornetka nie jest wara zakupu i warto ją oddać sprzedawcy.

Niestety jakość sprzętu optycznego co roku spada a cena rośnie. Powodem tego są bardzo niskie wymagania użytkowników, oraz brak ich wiedzy i skali porównawczej. Nie warto decydować się na sprzęt, który może niszczyć wzrok – bo obraz z wadami działa tak samo jak źle dopasowane okulary korekcyjne. Może uszkodzić z czasem wzrok. Dlatego powinno się decydować tylko na dobą optykę i wymagać wyłącznie takiej, co przedstawia ostry dobry obraz.

To nigdy wcześniej nie wiązało się z przesadnie większą ceną sprzętów. Dopiero w ostatnich nastu latach producenci zaczęli traktować ludzi jak idiotów, którzy kupią wszystko nawet chłam. Więc podnoszą cenę coraz gorszego chłamu – bo uważają, że ludzi i tak to kupią – niestety faktycznie kupują.

Pamiętajcie o tym jednym kluczowym sprawdzeniu lornetki – obraz ma być ostry jak widoczny z własnych oczu, tylko bliżej. Jest wiele innych parametrów lornetek i czynników. Ale co do typu soczewek te opisane w tym artykule są najważniejsze. Zapraszamy do kolejnych tematów oraz komentarzy.

4 komentarze

  1. Alberto pisze:

    Zawsze myślałem, że chodzi o coś innego w tych parametrach lornetek. A tutaj soczewki mają znaczenia jak leci frez. Czyli BK7 jak są staranne to mają małe szlifowanie i cienką obwódkę zniekształcenia. Mogą więc praktycznie być podobne do tych 4. Wartościowe przydatne informacje.

  2. Kacper Pędzikowiak pisze:

    W starych lornetkach nie było oznaczeń nigdy szkieł. Wszystkie działał bardzo dobrze i miały prawie że idealnie czysty obraz. To potem wymyślono jakieś dodatki i różnice aby robić coś niby lepsze i gorsze. Stare lornetki mają po prostu dobrą optykę bez żadnych technologii, po prostu dobrze wykonane szkła. Taki postęp niby jest w technice a te szklane soczewki coraz gorsze.

    1. andrzej pisze:

      Nie ze wszystkim się zgadzam: Trochę już czasu użytkuję dekarem-a i w nim podane jest i apertura obiektywu i średnica okularu i rodzaj pryzmatu, a także rodzaj powłoki szkieł. Nawet to, że wypełniona jest powietrzem a nie azotem 😉 czy argonem (poci się). Z perspektywy czasu uważam jednak, że wykonana jest solidnie i daleko jej do optyki (zwykłe szkła) dzisiejszych asów to nie wymaga nadal ani kolimacji ani korekt w części mechanicznej (a pływała w jeziorze :-))

  3. Olaf pisze:

    Przydatne informacje. Dziękuję za to. Niebawem będę kupował nową lornetkę dla siebie. Przyda mi się takie info na ten temat. Już wiem Czym się kierować i miej więcej na co zwracać uwagę przy kupnie optyki dla siebie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *