Saperka survivalowa 10w1 HURTEL (Renew Force i Gertech) – Opinia i Test

Saperka HurtelSaperka survivalowa HURTEL 10w1 to jedno z lepszych i wyżej ocenianych urządzeń tego typu. Można ją spotkać także pod innymi markami RENEW FORCE oraz GERTECH (z grubsza bardzo podobne zestawy). Wszystko to i tak jest moim zdaniem prawie to samo – z chińskiej fabryki, kryjące się tylko pod różnymi nazwami.

Hurtel (Renew Force oraz Gertech) to urządzenie wielofunkcyjne. Posiada w sobie teoretycznie około 10 elementów do różnych zadań. Jest to wielofunkcyjna sapera survivalowa. Warto wspomnieć, że jest to także urządzenie jedne z najlepiej ocenianych tego typu. Ma wiele mocnych zalet, ale i nie brakuje mu słabych stron.

Na dużą uwagę zasługuje jej budowa modułowa. Możliwość regulowania długości saperki, poprzez skręcanie do niej dodatkowych modułów. Gdy skręciły wszystkie jej 3 moduły – będzie to około 70 cm długości.

Szerokość łyżki wynosi 13 cm, a jej długość około 16,5 cm. Waga całego zestawu saperki to 1,1 kg. Jest absolutnie wystarczająca. Liczba elementów przedłużenia to 3 moduły (2 wydłużające) oraz 4 dodatkowe końcówki zadaniowe. Dodatkowe końcówki to zbijak do szyb, śrubokręt, nóż i gwizdek z krzesiwem magnezowym.

W zestawie jest dołączone do niej podwójne etui. Jedne na moduły przedłużające z dodatkami, a drugie na głównie saperki. Niestety obydwie sakiewki nie są ze sobą łączone, oraz nie mają mocowania do paska. Pokrowiec na te urządzenie jest zrobiony dość słabo, z cienkiego materiału zamykanego na rzepa.

Saperka Hurtel (Renew Force oraz Gertech) jest wykonana z utwardzanej stali nierdzewnej. Sprawia wrażenie wyjątkowo trwałej i odpornej na uszkodzenia. Całość jest wykonana z grubego metalu o dobrym spasowaniu części i ich dużej estetyce wykonania. Tutaj duża uwaga – te 3 rodzaje „marek” mają lekko odmiennie wygalające zestawy. Zmiany są praktycznie kosmetyczne, ale warto o nich wspomnieć.

Każdy element przedłużenia saperki jest dodatkowo uszczelniany gumową uszczelką. Wnętrze saperki staje się zatem wodoodporne. Możemy w nim przytrzymywać zapałki i inne rzeczy, mające pozostawać suche. Jest to naprawdę dobre rozwiązanie.

Saperka w naszym teście nie złapała żadnego wygięcia. Sam „szpadel” ma zaostrzony jeden bok – można traktować go jako maczetę lub lekką siekierkę. Drugi bok ma piłkę – przydatną do cięcia cieńszych gałązek. Szpadel jest wykonany bardzo trwale i łatwo wchodzi w ziemię. Można z niego zrobić prostą silną motykę – wszystkie części w tej saperce są wykonane z grubego i trwałego metalu.

Końcówka z gwintem jako nóż – jest także fajnym dodatkiem. Nóż jest ostry i dobrze wykonany. Niestety jest osadzony w gwincie z tworzywa sztucznego, a nie mocowaniu stalowym. Przez co z czasem od trudniejszej pracy, może się uszkodzić jego mocowanie. Szkoda, bo gdyby był osadzony w stalowym chwycie – na pewno by był znacznie trwalszy.

Krzesiwo magnezowe naprawdę działa – trzeba z niego zdrapać warstwę czarnej farby. Następnie można trzeć o nie nożem lub saperką. Działa dobrze, dość mocno iskrzy. Nie jest za grube – a więc iskrzenie nie jest imponujące. Jednakże wystarczające do rozpalenia suchych papierów lub innych elementów, takich jak sucha trawa.

Z krzesiwem magnezowym jest zintegrowany gwizdek z drugiej strony. Gwizdek działa, jeśli się mocno w niego dmuchnie. Nie jest on bardzo głośny, ale działa dobrze. Jednakże mogłoby być – mocniejszy. Mimo to, nie jest zły.

Śrubokręt – czyli uchwyt imbusowy dwustronny. Z jednej strony jest śrubokręt płaski, a z drugiej krzyżakowy. Trzpień wykonany ze stali. Niestety mocowanie śrubokrętu jest w grubym kapslu plastikowym, od przedłużenia saperki. Jeśli byśmy robili nim coś o dużym oporze – pewnie by się wyrobił tego uchwyt. Sam śrubokręt jest dobrze wykonany – ale jego mocowanie ponownie w tworzywie sztucznym.

Zbijak do szyb (chyba) działa i wykonany jest dobrze. Poradzi sobie z każdą typową szybą w naszej ocenie. Niestety ten dodatek też tworzy pewien problem z saperką Hurtel. Tył saperki, czyli miejsce zapierania się dłonią podczas kopania – ma albo zbijak do szyby (co kuje w dłoń) albo pustą rurę (jeśli wykręcimy zbijak do szyb). Czyli w każdym układzie dociskanie saperki od góry, jest mało wygodne. Lepiej już robić to bez przebijaka, na pustą rurę.

Bez wątpienia lepszym rozwiązaniem było by dodanie dodatkowego elementu – wkręcanego jako poprzeczny drążek do saperki. Tym samym by powstała silna podpora do kopania i wygodny uchwyt.

Na łopatce znajduje się także otwieracz do butelek (kapsli). Jednakże na ogromną uwagę zasługuje jej bardzo dobra jakość wykonania i duża trwałość. Istotna jest jej możliwość złożenia do bardzo małych rozmiarów. Wszystko w tej sperce jest modułowe. To bardzo dobre rozwiązanie.

Uchwyt saperki Hurtel (Renew Force i Gertech) jest profilowany z elementem antypoślizgowym. Dobrze się ją trzyma i odczuwa jej wagę. Podczas kopania radzi sobie bardzo dobrze – nawet w lasach, gdzie łatwo spotyka się korzenie. Możliwość modułowego przedłużania jej rączki także jest bardzo pomocna. Można dostosować ją do własnych potrzeb.

Zdecydowanie możemy polecić tą saperkę. Jest bez wątpienia jedną z najlepszych. Jej wady to tylko niektóre dodatki osadzone w tworzywie, oraz tylny element zbijak a nie uchwyt do podparcia. Po za tym jest bardzo trwała, można ją dostosować do własnych potrzeb. Jest to swojego rodzaju mały multi tool. Bardzo dobre narzędzie dla survivalu oraz turystyki – wszędzie tam, gdzie może się przydać pomoc saperki. Zapraszamy do kolejnych artykułów w serwisie.

Jeden komentarz

  1. Sonik pisze:

    Czuję jak by w filmie był przekaz do mnie. Bo akurat kupiłem swoją saperkę w Lidlu w zeszłym roku. Użyłem ją dosłownie trzy razy i to tylko w miękkim piasku na plaży. Pierwszy raz było dość dobrze. Na drugim kopaniu dołka już czułem jakiś luz na nitach. A za trzecim razem złamało się łączenie nitem głowy saperki z uchwytem. Dałem za tamtą jakieś niecałe 40 zł.

    Zaznaczę jeszcze, że nie wykonywałem tym marketowym szajsem niczego ciężkiego. Oddałem ją do sklepy bo nie można pozwalać na sprzedawanie takich śmieci.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *