Serwer rack Dell – czym jest i dlaczego warto postawić na niego w firmie?

Serwery dellRozglądając się za sprzętem sieciowym dla Twojej firmy, możesz spotkać między innymi serwer rack. Jest to jeden z najpopularniejszych rodzajów serwerów. Zalet takiego rozwiązania jest bardzo dużo, a szeroka gama produktów sprawia, że serwery rack sprawdzą się w małych, średnich i dużych firmach. Sprawdź, co to jest serwer rack i poznaj jego zalety.

Serwer rack – co to jest?
Zacznijmy od tego, czym jest serwer rack. Słowo “rack” w języku angielskim oznacza “stojak” i nieprzypadkowo jest używany w kontekście serwerów. Tego typu serwery wyróżnia pionowy układ i montuje się je w specjalnych szafach. Standardowo szafy takie mają szerokość 19 cali, ale już mogą różnić się wysokością – im wyższa szafa, tym więcej serwerów da się w niej zmieścić.

W kwestii określenia wysokości szafy na serwer rack wykorzystuje się jednostkę U (od angielskiego słowa “unit”). Długość tej jednostki to 1 ¾ cala (44,45 mm), a 1U oznacza pojedynczy slot w szafie. W firmach najczęściej wykorzystuje się mniejsze szafy w rozmiarach od 1U do 4U, a z kolei największy dostępny rozmiar to 42U i spotykany jest w wielkich serwerowniach.

Serwer rack jest więc rodzajem serwera, który od pozostałych (np. tower czy blade) wyróżnia się pionową budową, a mieści się w specjalnie zaprojektowanej do tego szafie.

Trzeba też pamiętać, że takie urządzenia jak serwer rack Dell potrzebują wydajnego chłodzenia. Podczas codziennej pracy serwery te bardzo mocno się nagrzewają, a to wymaga, by szafy rack zamontowane miały wentylatory albo najlepiej całe panele wentylacyjne. Możliwe jest również zastosowanie bardzo wydajnego chłodzenia wodnego, które jest zintegrowane z tego typu szafami.

Zalety serwera rack
Zastanawiasz się, czy serwer rack to dobre rozwiązanie dla Twojej firmy? Tego rodzaju urządzenia są obecnie najczęściej używane do tworzenia środowiska sieciowego w firmach. Dobrze wykorzystują przestrzeń, zarządzanie nimi jest scentralizowane, a konfiguracja i obsługa są łatwe.

Serwery rack cechują się też bardzo dużą wydajnością. Dedykowany im system komputerowy jest skalowalny i oferuje szereg opcji pozwalających zoptymalizować działanie serwera w zależności od potrzeb Twojej firmy. Dzięki temu, choć tematyka serwerów wydaje się być zawiła, to w praktyce pozwala na samodzielną obsługę, bez konieczności zatrudniania rzeszy specjalistów IT.

Ważną cechą takich urządzeń, jak serwer rack Dell, jest też możliwość rozbudowy. Pozwala to zwiększyć ich pojemność, kiedy tylko stwierdzisz, że Twoja firma potrzebuje więcej zasobów. Niektóre modele posiadają interfejsy M.2 czy U.2, a to umożliwia akcelerację pamięci podręcznej, co jeszcze bardziej zwiększa wydajność aplikacji biznesowych. Sprawi to, że Twoi pracownicy nie będą mieli problemów z dostępem do potrzebnych im danych, a to z kolei pozwoli na efektywne wykonywanie zadań.

Na koniec funkcja, która jest wręcz niezbędna w dziedzinie serwerów — kopia zapasowa. Wydajne urządzenia tworzą je w czasie rzeczywistym, a jednocześnie nie powoduje to opóźnień, które mogą wpływać na pracę. Trudno wyobrazić sobie serwer, który nie tworzy kopii zapasowej — każda ewentualna usterka może skutkować bezpowrotną utratą danych. Taka sytuacja może mieć bardzo złe skutki dla działania przedsiębiorstwa. Backup pozwoli tego uniknąć.

Jeśli zastanawiasz się nad wyborem odpowiedniego urządzenia sieciowego dla Twojej firmy, wybierz serwer rack Dell. Jest gwarancją niezawodności, wyróżnia się wysoką wydajnością, a jednocześnie codzienna obsługa jest bardzo łatwa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *