Serwis internetowy WYKOP – Opinia

Strona Wykop czy wartoWykop to jeden z najbardziej znanych polskich serwisów agregujących różne treści w Internecie – zadebiutował on w 2005 roku. Działa na otwartej zasadzie – każdy może dodać dowolną treść z Internetu, która następnie jest oceniana przez pozostałych użytkowników – czy jest ona dla nich ważna lub też godna porzucenia.

Na wykopie obowiązuje dwustopniowy system oceniania – mianowicie zgodnie z nazwą serwisu WYKOP jeśli coś się komuś podoba oraz ZAKOP jeśli coś się nie podoba. Im więcej dany materiał ma wykopów, tym szybciej staje się popularnym i przenoszonym na stronę główną serwisu – czyli zobaczy go jeszcze więcej osób.

Analogicznie im więcej osób zakopie dany materiał tym szybciej będzie on porzucony. W przypadku zakopywania można wybrać powód takiej decyzji (spam, nie nadaje się, treść nieodpowiednia, duplikat, informacja nieprawdziwa).

W teorii wszystko wygląda klarownie i sensownie – niestety nie do końca tak jest. To co staje się popularne z reguły pochodzi dodane przez wykopowiczów. Niestety nie zawsze – zdarza się celowe działanie promowania czegoś, co wcale nie pochodzi od użytkowników i czego wcale czytelnicy nie wykopują.

Czyli zdarzają się tematy na stronie głównej, które wcale nie mają dużo wykopów (wręcz kilkanaście) a nawet bywa, że więcej zakopań niż wykopań. A kto tym steruje – przecież raczej nie użytkownicy portalu. Niektórych rzeczy, na szczęście rzadko nie da się skutecznie zakopać lub wykopać mimo dominującej akcji czytelników. Oceny zarówno dobre jak i złe potrafią znikać – w zależności od celu jaki przyświeca włodarzom w danej kwestii.

Inna sprawa to system oceniania – wybieranie powodu zakopania jest nagminnie źle określane. Może to irytować niektóre osoby, z jakiego powodu coś ktoś zakopuje. Lesze by było WYKOP i ZAKOP bez opisu – bo powód bzdurny zakopania jest bardziej irytujący niż samo zakopanie. A najlepsze być może by były konieczne wpisywanie zdania powodu zakopania, bo polubienia jest oczywisty.

Grupy osób i watahy – jak na każdej stronie, która jest popularna i dość stara powstają grupy osób. Nie są one oczywiście tak formalne jak w systemie gier czy innych powiązań sieciowych typu gildia czy cech. Raczej tutaj chodzi o współprace osób w forsowaniu pewnych treści w sposób zorganizowany. Przykładowo jakiś portal co jakiś czas chce swoją treść zrobić popularną, ma swoich ludzi od wykopu aby powstał szum. W pewnej mierze grupy interesów lub jednakowych silnych poglądów, nie akceptujące odmiennych w danej tematyce poglądów się ścierają. To bardziej odczuwalne niż namacalne w serwisie.

Inne serwisy konkurencyjne – tutaj praktycznie nie ma konkurencji, pomimo że kilka lat temu były bardziej lub mniej znane serwisy substytucyjne. To rodzi niestety też monopol – a jak działa monopol i na co sobie może pozwalać każdy dobrze zdaje sobie sprawę. Działania monopolistyczne też były widoczne w opisie wyżej. Konkurencji nie ma – bo każda, jaka powstaje pewnie wychodzi z błędnego założenia początkowego – serwis dla zysku, dlatego z reguły szybko padają.

Zyski można szacować i dla nich funkcjonować gdy się jest już w top – a nie od dołu. Dlatego konkurencja ma ciężko raczej z powodu swojej polityki oraz przyzwyczajeń innych osób, które można zmieniać tylko powoli.

Użytkownicy z dużego przekroju – to ogromna zaleta serwisu Wykop. Znajdziemy tam osoby w każdym przedziale wiekowym z czego średnia dominująca to do około 30 roku życia. Jednakże osób w przedziale 30-45 też nie brakuje – ale im większy wiek tym jest ich coraz odczuwalnie mniej. Dominująca społeczność to prawdopodobnie około 70%+ mężczyźni. Przekrój strony determinuje też rodzaje treści, które się tam pojawiają – nie będą to plotkarskie tematy ale raczej techniczne, polityczne i gospodarcze w zupełnym przeciwieństwie do serwisów gdzie dominują kobiety – to cieszy.

Inteligencja serwisu Internetowego Wykop – serwis jest tak mądry jak jego użytkownicy. Mianowicie tutaj pojawia się ogólne dość pozytywne zaskoczenie. Na serwisie znajduje się bardzo wiele osób inteligentnych co łatwo ocenić po komentarzach i rozmowach. Im bardziej rzeczowe rozmowy tym lepsze świadectwo o tych osobach. Potrafią się tam pojawiać bardzo inteligentne cięte komentarze jak i mocno uzasadnione rozbudowane wypowiedzi.

Kolejny czynnik to dostrzeganie takich wypowiedzi a tym samym ich pulsowanie – oraz minusowanie skrajnie głupich. Można przyjąć, że duża część osób na Wykopie – jest inteligentna. Podobną zasobnością użytkowników przekrojowo cieszy się przykładowo Demotywator. Oczywiście osób po prostu oszołomionych lub celowo piszących treści zapalne też tam nie brakuje a nawet jest ich bardzo dużo.

Ideologia – serwis bez wątpienia ma wychylenie w kierunku prawicowym – realnie gospodarczym i wolnorynkowym. Z czego prawicowe poglądy na szczęście nie są powiązane z ideologią wyznaniową. To też prawdopodobnie determinuje zasób użytkowników i ich ogólny reprezentowany poziom. Dlatego też można oceniać wysoko element logicznego myślenia i wyciągania wniosków większości użytkowników.

Manipulacje oraz sprzedajne trole za gotówkę – każdy popularny serwis, gdzie jest możliwość opiniotwórcza może posiadać grupy sterowane za gotówkę. Mapety manipulacyjne to nic innego jak – przykładowo osoby piszące komentarze chwalące, pognębiające, lub szerzące idę ale za gotówkę lub po praniu umysłu przez ich ugrupowania (salwa w stronę lewicy). Przykładowo jakaś partia polityczna wynajmuje stado mapetów – aby robiła taki szum, za jaki im płacą.

To jest niestety powszechnie spotykana polityka a kręgosłupy moralne takich osób są bardzo giętkie. Multikonta i grupy opłacanych mapetów – to często akcje, które mają miejsce także na Wykopie. Na szczęście jest ich znacznie mniej niż pozostałych osób i jak na razie są oni weryfikowani przez samych użytkowników.

Ogólna opinia i ocena serwisu Wykop – z założenia to fajna strona. W praktyce działa trochę inaczej niż wynoszą jej założenia, ale i tak ocenić można ją dobrze. Raczej jest to strona źródłowo merytoryczna i dane wpisy są weryfikowane (gdzie zdarzają się wpadki). Problemem jest fakt uzależnia – czytanie i przebywanie na niej po prostu uzależnia i zajmuje to wiele czasu wielu osobom.

Zaletą jest fakt, że nie trzeba przeglądać innych stron aby być na czasie – wszystko co najważniejsze pojawia się na wykopie. Sami ludzie redakcyjnie dają treści poprzez oceny co jest najważniejsze. Inna sprawa – do czego życiowo potrzebne są nam te informacje – tak samo jak informacje w telewizji czy radiu – do niczego, poza budowaniem stanu depresyjnego.

Czy Wykopem można coś zmienić – raczej nie, i jest to proste – tam jest ograniczony zasób osób i z reguły trzon to stale te same choć dość liczne osoby. Co nie zmienia faktu, że serwis nie bez powodu jest gigantem tego typu. Takie strony są przydatne i takie pozostaną do czasu, aż jej właściciele nie przesadzą z żonglowaniem materiałami po swojemu. Korzystanie z serwisu i jego treści powinny być działaniem oddolnym, sterowanym przez samych użytkowników i tylko wtedy to ma sens. Zapraszamy do kolejnych artykułów w serwisie.

3 komentarze

  1. Seros

    Mam tam konto od lat i zaglądam sporadycznie. Ogólnie jestem zdania, że jest to serwis taki sobie. Trudno zrozumieć co tam staje się popularne czasami, nie zawsze jest to logicznie konsekwentne. Na pewno są tam duże grypy ludzi co sterują tymi popularnymi wpisami a wielu nawet pisze pod publikę tak zwane Clickbajty dla wyświetleń. Dla mnie to strata czasu w większej mierze.

  2. Daniel Browicz

    Znając administrację wykopu to można mieć uzasadnione podejrzenie o weryfikacje przez numer telefonu. Oni nie przyślą ci swojej reklamy ale twój numer telefonu jak i adres może sprzedadzą marketerom. Bardzo małe mam zaufanie do tego typu stron a miałem tam konto do czasu rezygnacji i przewartościowania sobie własnego czasu.

  3. Plustek37

    Ogólnie nie lubię tamtej strony. Wiele osób nie rozumie tematów lub celowo pisze do innych w sposób obraźliwy. lub udają głupiego i teksty produkują mające wkurzać. Mam wrażenie, że wiele osób to jest tam gówniarzeria lub ludzie tacy zgorzkniali przez to co czasami sami dają i piszą. Osobiście od dawna z tego nie korzystam.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.