Serwis internetowy WYKOP – Opinia

Strona Wykop czy wartoWykop to jeden z najbardziej znanych polskich serwisów agregujących różne treści w Internecie – zadebiutował w 2005 roku. Działa na zasadzie, że każdy może dodać treść z Internetu lub napisać własną – która następnie jest oceniana przez pozostałych użytkowników. Lub manipulowana przez administrację, czy jest dla nich przydatna, lub też godna porzucenia.

Na wykopie obowiązuje dwustopniowy system oceniania – mianowicie zgodnie z nazwą serwisu WYKOP jeśli coś się komuś podoba – oraz ZAKOP jeśli coś się nie podoba. Im więcej dany materiał ma wykopów, tym szybciej staje się popularnym i przenoszonym na stronę główną serwisu – czyli zobaczy go jeszcze więcej osób. Tak to wygląda w teorii, ale nie zawsze praktyce – czasami adiustacja sama coś przenosi na stronę główną – nawet jak ludzie to zakopują.

Analogicznie im więcej osób zakopie dany materiał, tym szybciej będzie on porzucony. W przypadku zakopywania można wybrać powód takiej decyzji (spam, nie nadaje się, treść nieodpowiednia, duplikat, informacja nieprawdziwa).

W teorii wszystko wygląda klarownie i sensownie – niestety nie do końca tak jest. To co staje się popularne, z reguły jest dodane przez wykopowiczów. Niestety nie zawsze – zdarza się celowe działanie promowania czegoś, co wcale nie dodali użytkownicy i czego wcale czytelnicy nie wykopują.

Zdarzają się tematy na stronie głównej, które wcale nie mają dużo wykopów (wręcz kilkanaście). Czasami mają nawet więcej zakop-ów niż wykop-ów. A kto tym steruje – raczej nie szeregowi użytkownicy portalu. Niektórych rzeczy, nie da się skutecznie zakopać lub wykopać – mimo dominującej akcji czytelników. Oceny zarówno dobre jak i złe potrafią znikać – w zależności od celu jaki przyświeca włodarzom serwisu w danej kwestii.

Inna sprawa to system oceniania – wybieranie powodu zakopania jest nagminnie źle określane. Może to irytować niektóre osoby, z jakiego powodu coś ktoś zakopuje. Lesze by było WYKOP i ZAKOP bez opisu – bo przykładowy bzdurny powód zakopania jest bardziej irytujący, niż samo zakopanie. A najlepsze by były komentarze powodu zakopania, bo polubienia jest oczywisty.

Grupy osób i watahy – jak na każdej stronie, która jest popularna i dość stara powstają grupy osób. Nie są one oczywiście tak formalne jak w systemie gier, czy innych powiązań sieciowych typu gildia czy cech. Raczej tutaj chodzi o współprace osób w forsowaniu pewnych treści w sposób zorganizowany. Przykładowo jakiś portal – co jakiś czas chce swoją treść zrobić popularną. Wtedy ma swoich ludzi od wykopu, aby powstał szum. W pewnej mierze grupy interesów lub jednakowych silnych poglądów, nie akceptujące odmiennych – się ścierają. To mocno odczuwalne w serwisie.

Inne serwisy konkurencyjne – tutaj praktycznie nie ma konkurencji, pomimo że kilka lat temu były bardziej lub mniej znane serwisy substytucyjne. To rodzi niestety też monopol. Jak działa monopol i na co sobie może pozwalać, chyba każdy dobrze zdaje sobie sprawę. Działania monopolistyczne też były widoczne w opisie wyżej. Konkurencji nie ma – bo każda, która powstaje pewnie wychodzi z błędnego założenia początkowego – serwis dla zysku, dlatego z reguły szybko padają.

Zyski można szacować i dla nich funkcjonować gdy się jest już w top – a nie od dołu. Dlatego konkurencja ma ciężko raczej z powodu swojej polityki oraz przyzwyczajeń innych osób, które można zmieniać tylko powoli.

Użytkownicy z dużego przekroju. Znajdziemy tam osoby w każdym przedziale wiekowym z czego średnia dominująca to około 18- 30 roku życia. Jednakże osób w innym przedziale też nie brakuje. Ale im większy wiek, tym jest ich coraz odczuwalnie mniej. Dominująca społeczność to prawdopodobnie około 80%+ mężczyźni. Przekrój strony determinuje też rodzaje treści, które się tam pojawiają – nie będą to plotkarskie tematy, ale raczej techniczne, polityczne i gospodarcze w zupełnym przeciwieństwie do serwisów gdzie dominują kobiety.

Inteligencja serwisu Internetowego Wykop – serwis jest tak mądry jak jego użytkownicy. Mianowicie tutaj pojawia się ogólne bardzo duże zróżnicowanie. Na serwisie znajduje się wiele osób inteligentnych i kulturalnych, co łatwo ocenić po komentarzach i rozmowach. Im bardziej rzeczowe rozmowy tym lepsze świadectwo o tych osobach. Potrafią się tam pojawiać inteligentne i cięte komentarze, jak i mocno uzasadnione rozbudowane wypowiedzi.

Jednakże co roku widać powolny upadek serwisu Wykop. Jakość rozmów jest coraz niższa, coraz mniej ludzi wypowiada się w sposób kulturalny. Coraz więcej jest wulgaryzmów i wyzwisk osób o odmiennym poglądzie. Można założyć, że serwis staje się powoli zbiornikiem ludzi, którym bliżej do plebsu. Takich pod byle pretekstem mieszających innych z błotem. Dlatego duża część osób mających coś sensownego do powiedzenia – często rezygnuje z Wykopu. Powodem tego jest to, że będzie tam obrażana lub wyszydzana przez zwykłą hołotę.

Kolejny czynnik to ocenianie wypowiedzi, a tym samym ich pulsowanie – oraz minusowanie skrajnie głupich. Można przyjąć, że duża część osób na Wykopie – jest inteligentna. Podobną zasobnością użytkowników przekrojowo cieszy się przykładowo Demotywator. Oczywiście osób po prostu oszołomionych lub celowo piszących treści zapalne, tam także nie brakuje, a nawet jest ich bardzo dużo. W zasadzie co roku jest tam więcej ludzi wulgarnych i ogłupiałych – potrafiących tylko obrażać innych, niż prowadzić jakiś logiczny wywód wypowiedzi.

Ideologia – serwis ma wychylenie w kierunku prawicowym – realnie gospodarczym i wolnorynkowym. Z czego prawicowe poglądy na szczęście nie są powiązane z ideologią wyznaniową. To też prawdopodobnie determinuje zasób części użytkowników i ich reprezentowany poziom. Dlatego też można oceniać wysoko element logicznego myślenia i wyciągania wniosków – znacznej części użytkowników. Choć obecnie co najmniej połowa, jest zwykłym plebsem. Takim szukającym okazji do wyzwisk innych osób, lub negatywnego oceniania ich wypowiedzi czy wytykania problemów. Ale nie używająca argumentów, po za wyzwiskami lub negatywnymi ocenami bez komentarzy i argumentów.

Manipulacje oraz sprzedajne trole za gotówkę – każdy popularny serwis, gdzie jest możliwość opiniotwórcza może posiadać grupy sterowane za gotówkę. Mapety manipulacyjne to nic innego jak – przykładowo osoby piszące komentarze chwalące, pognębiające, lub szerzące idę ale za gotówkę lub po praniu umysłu przez ich ugrupowania (salwa w stronę lewicy). Przykładowo jakaś partia polityczna wynajmuje stado mapetów – aby robiła taki szum, za jaki im płacą.

To jest niestety powszechnie spotykana polityka, a kręgosłupy moralne takich osób są bardzo giętkie. Multikonta i grupy opłacanych mapetów – to często akcje, które mają miejsce także na Wykopie. Na szczęście jest ich znacznie mniej niż pozostałych osób i jak na razie są oni weryfikowani przez samych użytkowników.

Ogólna opinia i ocena serwisu Wykop – z założenia to fajna strona. W praktyce działa trochę inaczej niż wynoszą jej założenia, ale i tak ocenić można ją dobrze. Raczej jest to strona źródłowo merytoryczna i dane wpisy są weryfikowane (gdzie zdarzają się wpadki). Problemem jest fakt uzależnia – czytanie i przebywanie na niej po prostu uzależnia i zajmuje to wiele czasu wielu osobom.

Zaletą jest fakt, że nie trzeba przeglądać innych stron aby być na czasie – wszystko co najważniejsze pojawia się na wykopie. Sami ludzie redakcyjnie dają treści poprzez oceny co jest najważniejsze. Inna sprawa – do czego życiowo potrzebne są nam te informacje – tak samo jak informacje w telewizji czy radiu – do niczego, poza budowaniem stanu depresyjnego.

Czy Wykopem można coś zmienić – raczej nie, i jest to proste – tam jest ograniczony zasób osób i z reguły trzon to stale te same choć dość liczne osoby. Co nie zmienia faktu, że serwis nie bez powodu jest gigantem tego typu. Takie strony są przydatne i takie pozostaną do czasu, aż jej właściciele nie przesadzą z żonglowaniem materiałami po swojemu. Korzystanie z serwisu i jego treści powinny być działaniem oddolnym, sterowanym przez samych użytkowników i tylko wtedy to ma sens. Zapraszamy do kolejnych artykułów w serwisie.

7 komentarzy

 1. Seros pisze:

  Mam tam konto od lat i zaglądam sporadycznie. Ogólnie jestem zdania, że jest to serwis taki sobie. Trudno zrozumieć co tam staje się popularne czasami, nie zawsze jest to logicznie konsekwentne. Na pewno są tam duże grypy ludzi co sterują tymi popularnymi wpisami a wielu nawet pisze pod publikę tak zwane Clickbajty dla wyświetleń. Dla mnie to strata czasu w większej mierze.

 2. Daniel Browicz pisze:

  Znając administrację wykopu to można mieć uzasadnione podejrzenie o weryfikacje przez numer telefonu. Oni nie przyślą ci swojej reklamy ale twój numer telefonu jak i adres może sprzedadzą marketerom. Bardzo małe mam zaufanie do tego typu stron a miałem tam konto do czasu rezygnacji i przewartościowania sobie własnego czasu.

 3. Plustek37 pisze:

  Ogólnie nie lubię tamtej strony. Wiele osób nie rozumie tematów lub celowo pisze do innych w sposób obraźliwy. lub udają głupiego i teksty produkują mające wkurzać. Mam wrażenie, że wiele osób to jest tam gówniarzeria lub ludzie tacy zgorzkniali przez to co czasami sami dają i piszą. Osobiście od dawna z tego nie korzystam.

 4. Po długim czasie od napisania artykułu zaktualizowałem jego treść o serwisie WYKOP. Obecnie mam wrażenie, że tam więcej ludzi wyzywa inne osoby o innych poglądach niż rozmawia. Bez wątpienia jest tam cała masa plebejuszy młodocianych. Wykop bardzo wybiórczo sam stosuje się do własnego regulaminu. Tolerowane jest wyzywanie innych osób przez moderację. Obecnie coraz rzadziej jest sens tam zaglądać. Serwis stał się bardziej zoo z bydłem niż oazą kulturalnych rozmów na różne tematy.

 5. KrzyszWit pisze:

  Już dawno na wykop nie zaglądam. Co najmniej rok temu straciło to sens. 90% tematów jest o Ukraińcach. Następnie wyzywanie wszystkich co nie chcą ukrainizacji Polski. Swoją drogą kiedyś spędzałem tam wiele czasu. Potem zacząłem czytać zupełnie inne strony. Jak trafiłem na ten temat to zajrzałem na wykop. To jest takie same lub jeszcze gorsze gówno, niż przykładowo rok temu. Wszedłem w dwa pierwsze tematy i onuncowanie oraz debile komentarze. Szkoda czasu na takie portale.

 6. Basek pisze:

  Tam nie ma co zaglądać, chyba tylko aby tracić czas. Już lepsze są te nowe alternatywy jak Hejto. Na razie mniej się tam dzieje, ale przynajmniej jest znacznie kulturalniej. Sam się tam przeniosłem, choć na razie jako gość.

 7. Maszczyk R pisze:

  W nowej odsłonie strona straciła funkcjonalność. Wygląda obecnie totalnie beznadziejnie. Także zdecydowanie wole już hejto. Jeśli im się nie poprzewraca w głowach, to zostanę na hejto. A wykop niech upada. Już na niego najwyższa pora z ich polityką.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *