Skąd bierze się atopowe zapalenie skóry? Poznaj przyczyny tej choroby

Zapalenie skóry atopoweAtopowe zapalenie skóry to choroba cywilizacyjna. Cierpi na nią wiele osób, codziennie zmagając się z męczącymi objawami.

Nie należy do chorób zagrażających życiu, nie da się nią zarazić, jednak nieleczona znacząco utrudnia funkcjonowanie i spokojne wykonywanie nawet błahych czynności. Dowiedz się, jakie są przyczyny atopii i jak można im przeciwdziałać.

Czynniki genetyczne i immunologiczne

Za podstawowe przyczyny atopowego zapalenia skóry uznaje się uwarunkowania genetyczne. To one przede wszystkim wpływają na stan naszego ciała i naskórka już w pierwszych miesiącach życia, gdzie skóra jest narażona na liczne uszkodzenia i czynniki zewnętrzne. Oznacza to, że na rozwój choroby wpływają różnorodne mutacje genów, problemy natury immunologicznej czy nawet czynniki środowiskowe. Te same elementy dotyczą innych znanych chorób, np. łuszczycy, astmy czy reumatoidalnego zapalenia stawów.

Czynniki środowiskowe – miejsce życia

Atopowe zapalenie skóry najczęściej dotyczy osób żyjących w dużych miastach. Jest to wynik kiepskiej jakości powietrza i częstych zmian temperatur. Te problemy uderzają w skórę i znacząco ją niszczą. Wpływają na elastyczność naskórka, przesuszają go i doprowadzają do wielu problemów. Aby zapobiegać zmianom pojawiającym się na skórze, należy o nią regularnie dbać. Kosmetolodzy i dermatolodzy nawołują do codziennej pielęgnacji, najlepiej składającej się z kilku etapów. Powinno stawiać się na oczyszczanie, olejowanie, tonizację i nawilżanie skóry, aby ta była bardziej wytrzymała na czynniki zewnętrzne.

Alergeny znacząco wpływające na stan skóry

Na skórę wpływ mają również liczne alergeny. W tym przypadku ciężko wyróżnić konkretne czynniki, które mogą spowodować największe problemy ze skórą. Wiele zależy od człowieka. Niektórzy alergicy źle reagują na sierść zwierząt, inni na roztocza, pyłki roślin, substancje zapachowe czy też niektóre pokarmy. Jednak występowanie alergii skórnych w bezpośredni sposób przyczynia się do osłabienia naskórka, a to z kolei prowadzi do atopii.

Warto zawracać uwagę na posiłki, które przyjmujemy oraz na obiekty, z którymi ma się bezpośredni kontakt. Do składników często uczulających należą ryby, owoce morza, cytrusy, soja, gluten oraz nabiał. W przypadku alergii kontaktowych należy wystrzegać się przede wszystkim produktów z substancjami zapachowymi, np. mocnych płynów do płukania, perfumowanych proszków do prania czy barwionych kosmetyków do pielęgnacji twarzy.

Stres i nerwy możliwą przyczyną atopowego zapalenia skóry

Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że chroniczny stres, przepracowanie i nerwowość mają bezpośredni wpływ na całe ciało. Skóra w dużej mierze jest unerwiona, przez co niezwykle podatna jest na emocje i czynniki stresowe. Oznacza to, że w przypadku dużej ilości nerwowych sytuacji w życiu, można dorobić się nerwicy skóry, a ta nieleczona wywoła atopię.

Obie choroby mają podobne objawy – skóra wysusza się, piecze, pęka i boli. W takim przypadku należy reagować od razu. Należy przede wszystkim używać dobrej jakości kosmetyków do pielęgnacji, które pomogą nawilżyć ciało i przekażą mu cenne minerały niezbędne do prawidłowego funkcjonowania.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *