Skąd brać mapy turystyczne – bezpłatne mapy turystyczne

Najlepszy namiotMapy turystyczne to niezbędnik dla osób – jakie wybierają się w podróż i gdy chcą zwiedzać ciekawe miejsca. Warto już na wstępie powiedzieć że mapy google nie są turystyczne i nie mają z nimi nic wspólnego – te prawdziwe turystyczne pozwolą nam wybrać ciekawe miejsca do odwiedzenia, zaplanować szlaki turystyczne do przebycia.

Pozwolą także zorganizować cały plan własnej tułaczki lub podróży w dowolnym terenie i środkiem transportu względem tego do czego zostały przeznaczone.

Skąd brać bardzo dobre mapy turystyczne – zarówno w wersji stałej lub kafelkowej oraz te online. Odpowiedź jest bardzo prosta – jednak na poczatku warto przyjrzeć się wszystkim możliwością na mapowanie własnych tras podróży.

Turystyczne mapy tradycyjne – to nadal jest bardzo ale to bardzo przydatna rzecz na każdej wyprawie a szczególnie w górach. Warto je nabywać nie na miejscu ale znacznie wcześniej niż będzie się w docelowym miejscu. Dobrze wybierać te używane w dobrym stanie i laminowane o jak największym powiększeniu, aby dobrze planować trasę. Używane kupić można na aukcjach czy ogłoszeniach internetowych. Powinny być nie starsze niż max 10 lat oraz warto wiedzieć, że kupi się je nawet 10x taniej niż te na miejscu w miejscowości turystycznej.

Mapy turystyczne w wersji elektronicznej stałe – to grafiki lub kafelki – można szukać ich na stronach urzędów (gminnych, powiatowych,  miejskich), wpisywać w grafikach google konkretne zapytanie na mapę jaką szukamy i stamtąd je pobierać lub szukać po stronach, które udostępniają przykładowo mapy topograficzne lub turystyczne.

Mapy turystyczne offline i online  – w zasadzie  najlepiej to opisaliśmy w artykule jaką wybrać najlepszą aplikację GPS na telefon. Przede wszystkim zawsze na pierwszym miejscu będzie OSMAnd bo jest bardzo dokładną mapą całego świata i wybiera się miejsca jakie mamy mieć w zasobniku (województwa).  Najdokładniejsza i najbardziej rozbudowana to zdecydowanie OSMAnd bazująca na open street maps. Następnie mapsme. Trzecią dobrą pozycją będzie mapfactor navigator.

Mapy typu Online nie mają praktycznie żadnego większego zastosowania niż offline bo i tak muszą nawigować na module GPS. Dlatego bez względu na pogodę, internet oraz zasięg sieci lepsze są te offline.

Wadą map onnline i offline jest fakt, że wyświetlają się one na mniejszym ekranie telefonu czy tabletu. Natomiast papierowa zwykła wersja lepiej pozwala zaplanować całą trasę podróży i wybrane atrakcje jakie ma zamiar się zwiedzić. Natomiast mapy w uprzedzeniu elektronicznym pozwalają lepiej się zorientować w dystansie, odległości czy miejscu pobytu.

W zasadzie najbardziej zapaleni turyści zawsze mają połączenie tych dwóch wersji map na raz czyli papierowej oraz mobilnej w telefonie. Jeśli ktoś może coś dodać do tematu to zapraszam do napisania tego w komentarzu.

6 komentarzy

 1. Turystyka pisze:

  Także używam map papierowych na każdej wycieczce jak i tych na aplikacji telefonu z androidem. OSM faktycznie to najlepsze i najbardziej dokładne mapy i tam jest zawsze zaznaczone co warto zwiedzić. A papierowa to cały ogląd terenu i jest niezbędna do planowania marszruty. Szczególnie w górach warto mieć taką bazę planową na dużej mapie turystycznej.

 2. Kwazi pisze:

  Mapsme i OSMand pracują na tych samych mapach też OSM ale mają taką różnice że nie wszystko jest tak rozbudowane w tej pierwszej. Faktycznie dobrze mieć te najbardziej dokładne. Papierowych wersji już nie używam od wielu lat, nie ma sensu.

  Fakt że łatwiej na nich planować. Ale polecam coś innego. Planowanie w domu na komputerze na dużym ekranie a następnie dodawanie tych punktów do map na telefon i potem nawigowanie do nich po wyznaczonych trasach. Mapy online są totalnie bez sensu jeśli tak doskonałe są wszystkie na OSM z tym się także w pełni zgadzam.

 3. Szołtyd Daniel pisze:

  Ja znowu odwrotnie, zawsze mam przede wszystkim wersje papierową map. Mi nawiguje się na tym najlepiej. Tylko aby nie była z papieru bez zabezpieczenia bo pierwszy deszcz i już po mapie. Jak ma się papierową to lepiej mieć to w koszulce foliowej. Lub oczywiście laminowana najlepsza.

  Absolutnie jako doświadczony turysta nie polecam szukania map w miejscowościach turystycznych. Na ludziach co szykują się na ostatnią chwilę zbijają majątek – mapa za 10 zł jest wartości 2 zł. No i dodam może nie tyle o mapach co poboczną kwestię, jedziesz na wycieczkę miej zawsze ze sobą płacz przeciwdeszczowy. To chroni nie tylko nas ale i nasz bagaż, a wiec musi się mieścić pod taki płaszcz też plecak i inne wyposażenie.

 4. LucjaS pisze:

  Mapy też można z ciekawych okolic dostać na targach turystycznych. Takich imprez promocji regionów jest kilka i tam też warto szukać. Ale nie jak tacy ludzie co wszystko biorą i dla innych nie starcza tylko tych obszarów i rodzajów turystyki co faktycznie nas interesuje. Takie targi są w Poznaniu czy Szczecinie co jakiś czas cyklicznie każdego roku. Tam wiele map zyskałem i bardzo wiele z tych miejsc co polecali także zwiedziłem.

 5. Rowerowy pisze:

  Dawniej też szukałem map na różnych stronach, portalach a teraz zgadzam się z Wami. Powiem tak, dużo podróżuję i wiem że elektronika może zawieść. Miałem już takie sytuacje że zamokła lub po prostu wysiadła na nieznanych szlakach. Wtedy najlepsze rozwiązania to pełno-formatowa mapa papierowa. Ona nie zepsuje się, nie potrzebuje baterii i działa.

  Jak ma się zamiar podróżować pieszo i daleko to trzeba mieć mapę turystyczną inaczej może być bardzo ciężko. Też kupuję używane w dużym powiększeniu.

 6. Ilek pisze:

  Teraz mapy turystyczne to już głupotą jest kupować. Wszystko jest bezpłatne w aplikacjach na smartfona. Czy w góry, czy w lasy to każda lepsza apka daje radę dokładnie prowadzić w każdym terenie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *