Sofa, narożnik i tapczan – poznajcie zalety i wady każdego mebla

Zalety mebliWybór mebli wypoczynkowych do salonu czy salonu pełniącego też funkcję sypialni nie jest oczywisty. W końcu do wyboru jest wiele różnych modułów. W dzisiejszym poradniku porównamy ze sobą sofę, narożnik i tapczan. Przybliżymy zalety i wady każdego rozwiązania.

Sofa – rozkładana lub nierozkładana

Generalnie sofy można podzielić na dwa rodzaje: rozkładane i nierozkładane. Te drugie świetnie sprawdzają się w salonach, które służą jedynie jako miejsca relaksu przy kawie czy dobrym filmie, natomiast nigdy nie zamieniają się w pokój gościnny czy dodatkową sypialnię. Bez wątpienia na takiej sofie nie można się wyspać albo przynajmniej trudno się wyspać. Nowoczesne sofy do salonu różnią się budową. Mogą stać bezpośrednio na podłodze ale mogą też być posadowione na nóżkach, np. drewnianych, a nawet płozach. Generalnie jeśli chce się uniknąć gromadzenia się kurzu i roztoczy to drugie rozwiązanie jest lepsze. Można bowiem odkurzyć przestrzeń pod sofą. Ba!

Nawet nie trzeba się wysilać. Jeśli wybierze się odpowiednio wysoką sofę, posadowioną na dłuższych nóżkach, to może pod nią wjechać nawet odkurzacz automatyczny, a wtedy w czasie odkurzania można zająć się np. ulubioną lekturą. Sofa może mieć oparcie zintegrowane z siedziskiem, ale zdarzają się takie rozwiązania, gdzie sofa ma dość krótkie oparcie, a na nim znajdują się duże poduszki, które można ściągać. Taka budowa spotykana jest w przypadku sof rozkładanych, które posiadają albo tradycyjny składany materac na stelażu albo wysuwany na kółeczkach.

Czasem powierzchnia oparcia jest też składana po wysunięciu materaca i stanowi górną część powierzchni spania. Tak jest w przypadku sof amerykanek. Wśród sof każdy może znaleźć coś dla siebie. Ale pewną wadą jest fakt, że najczęściej mamy do czynienia z sofami dwuosobowymi lub trzyosobowymi i trudno o większe. W takiej sytuacji lepszym wyjściem dla dużej rodziny wydaje się nasz kolejny wypoczynek, czyli narożnik.

Narożnik – poznaj zalety i wady tego rozwiązania

Wśród wypoczynków można wybrać także narożnik. Podobnie jak sofa dostępny jest w wersji nierozkładanej i rozkładanej. Jednak w drugim przypadku trzeba pamiętać, że powierzchnię spania ograniczać będą szerokie boczne oparcia. Jeśli z kolei narożnik jest w niestandardowym rozmiarze i jest rozkładany, to okazuje się, że powierzchnia spania może być nierówna. Bez wątpienia jest to wada, na którą należy zwrócić uwagę. Z narożnikiem w standardowym rozmiarze nie będzie takich problemów. Narożnik ma kształt litery „L”, ale może mieć też kształt litery „U”.

W drugim przypadku zyskuje się więcej miejsca. Na pewno takie rozwiązanie najlepiej sprawdzi się dla dużej rodziny. Narożnik jest funkcjonalny z każdej strony i gdy postawi się obok niego stolik kawowy, to każdy może wygodnie usiąść. Oczywiście wadą jest tutaj fakt, że część narożnika skierowana jest do środka i wtedy np. utrudnione jest oglądanie telewizji.

Czy warto wybrać tapczan i gdzie się sprawdzi?

Warto przyjrzeć się jeszcze tapczanowi. Ten tradycyjny wypoczynek największą popularnością cieszył się w latach PRL, bo wtedy też często było trudno o klasyczną sofę, nie wspominając już o narożniku. Tapczan ma krótkie oparcie z jednej strony, najczęściej drewniane lub wykonane z płyty meblowej. Druga część mebla to już powierzchnia spania albo siedzisko, choć częściej jednak tapczan wykorzystywany jest jako tradycyjne łóżko.

Kiedyś dużą gratką były tapczany dwuosobowe, które po złożeniu tworzyły à la sofę, a po rozłożeniu i zwolnieniu sprężyn klasyczne łóżko. Oczywiście nie było tu mowy o klasycznej materiałowej tapicerce. Dzisiejsze tapczany są znacznie ładniejsze pod względem estetycznym i na pewno świetnie sprawdzają się choćby w dziecięcych pokojach albo pomieszczeniach stylizowanych na PRL.

A co powiecie na szezlong? Dla kogo to dobre rozwiązanie?

Jako alternatywę dla powyższych rozwiązań proponujemy Wam szezlong. Otóż to tradycyjny można powiedzieć arystokratyczny mebel. Kiedyś służył głównie kobietom cierpiącym na migrenę do odpoczynku. Jego odpowiednikiem była też otomana. Szezlong miał jednak eleganckie, często rzeźbione oparcie, a także zaokrąglone boki. To niewątpliwie ciekawe rozwiązanie do salonu w stylu glamour.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *