Sposoby co zrobić gdy złapie skurcz

Sposoby na skurczSkurcz jest to nagłe napięcie mięśni i ścięgien powodujące mocny ból danej kończyny. Skurcze powstają z niewyjaśnionych przyczyn, czasami jest to zbyt szybkie wyprostowanie nogi, za szybkie wejście do zimnej wody, czy po prostu napięcie mięśni podczas spokojnego prostowanie kończyny.

Skurcze przychodzą błyskawicznie bez żadnych oznakowań – ich wystąpienie powoduje bardzo mocny ból. Ból podczas skurczu można porównać do uczucia napięcia mięśni i ścięgna w nodze do takiego stanu jak by miało zaraz się urwać z naprężenia co zazwyczaj paraliżuje ruchy.

Gdy złapie już nas skurcz mamy dwie drogi działania do wyboru. Pierwsza z nich jest po prostu nic nie robić a skurcz na pewno niebawem przejdzie sam, lub druga to rozmasowywanie miejsca w którym złapał nas skurcz. Masowanie miejsca można wykonać na dwa sposoby.

Pierwszym sposobem jest po prostu złapanie własnej kończyny i rozcieranie jej. W przypadku nóg łapiemy dwiema rękoma nogę i po obu jej stronach masujemy dociskając lekko dłońmi. Masowanie powinno być koliste jak polerowanie samochodu – to pomoże nam zmniejszyć napięcie skurczu oraz odciągnąć się od jego bólu.

Drugiem sposobem jest opukiwanie nogi – opukiwanie polega na lekkich uderzeniach bokiem dłoni w kończynę którą złapał skurcz. W przypadku ręki, co dzieje się zdecydowanie rzadziej – mamy do wykorzystania tylko jedną rękę. Ważne jest aby podczas skurczu nie poruszać swoją kończyną i starać się nie wykonywać tą partia ciała żadnych ruchów – skurcz powinien przejść sam i to bardzo szybko jeśli dodatkowo sami nie będziemy napinali mięśni i ścięgien.

Gdy złapie nas skurcz należy ułożyć tak ciało aby nie napinać dodatkowo mięśni. Oczywiście chodzi tutaj o podwinięcie nogi czy zgięcie ręki. Czasami może się zdarzyć że skurcz złapie nas na wodzie podczas pływania – to jest tak naprawdę najgorsze miejsce na coś takiego.

Tutaj trzeba przezwyciężyć ból i położyć się na plecach w wodzie tak aby dryfować do czasu przejścia skurczu. Jeśli umie się dobrze pływać można kończynę w której wystrzępił skurcz rozmasowywać unosząc się na wodzie. Na skurcze losowe nie ma lekarstwa, pocieszeniem jednak jest to że trwają one do minuty czasu i bardzo rzadko przedłużają się na dłuższy okres. Zapraszamy do kolejnych tematów.

Jak przydatny jest artykuł?

Średnia ocen 0 / 5. Ilość ocen: 0

Ten temat jeszcze nie ma oceny.

Dziękujemy, że uznałeś artykuł za przydatny.

Zobacz nasz Facebook i YouTube!

Przykro nam, że artykuł nie był dla Ciebie przydatny!

Postaramy się go poprawić w ciągu 7 dni.

Powiedz nam, jak możemy ulepszyć ten artykuł?

Udostępnij na:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Rodzaj subskrypcji: