Sposoby jak dobrze malować pędzlem

Malowanie pędzlamiMalowanie pędzlem jest rzeczą prostą, warto jednak zaznaczyć na samym wstępie że do malowania dużych powierzchni płaskich w dzisiejszych czasach powinno się używać jednak wałka.

Malowanie pędzlami jest przeznaczone do trudnych zagięć, do malowania precyzyjnego oraz do malowania powierzchni nierównych czy chropowatych z zagłębieniami i wypukłościami.

Jak malować pędzlem – malowanie pędzlami rozpoczynamy od doboru dobrego pędzla. W przypadku malowania dużych powierzchni o chropowatej lub nie gładkiej powierzchni używamy zawsze pędzla o długim i miękkim włosiu.

Do malowania kątów oraz rogów zawsze wybiera się pędzel mniejszy aby dokładnie rozprowadzić farbę na krawędziach obszaru jaki malujemy, by nie ubrudzić innej powierzchni.

Malowanie pędzlem polega na ruchach w jednym i tym samym kierunku. Na początek nabieramy farbę z wiadra lub palety malarskiej, następnie odprowadzamy jej nadmiar na krawędzi pojemnika z farbą i zaczynamy malować.

Najlepiej pociągać pędzlem w przypadku ścian w dół a w przypadku sufitów pod dużym kontem czyli z pochylonym pędzlem. Powodem tego jest znaczne ograniczenie chlapania dzięki takim posunięciom.

Gdy powierzchnia po jednym malowaniu jest niedokładnie pokryta odczekujemy aż wszystko podeschnie i poprawiamy malując powtórnie z zachowanie takiego samego kierunku ruchu malowania pędzlem. Po skończonym malowaniu zawsze należy opłukać pędzel wodą w przypadku farb fasadowych i elewacyjnych.

W przypadku farb olejnych konieczne jest zanurzenie pędzla do pojemnika z rozpuszczalnikiem. W innym przypadku pędzel by zakrzepł i już nigdy nie nadawał się do użycia. Zapraszamy do następnych artykułów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *