Sposoby na oszczędzanie pieniędzy na ogrzewaniu

Oszczędności w ogrzewaniuNa ogrzewaniu także można sporo zaoszczędzić własnych pieniędzy. Aby to zrobić wystarczy stosować się do kilku prostych wskazówek, jakie bez wątpienia obniżą koszty ogrzewania a tym samym sprawią je jeszcze bardziej efektywnym.

Pierwszą ważną zasadą jest uszczelnienie budynku – jeśli nie ma on izolacji to dużo ciepła ucieka przez ściany. Następny krok to brak osłonięcia kaloryfera – wiele osób zasłania go firanami, obudową i innymi rzeczami – wtedy ciepło zostaje odbite od tej rzeczy i promieniuje ponownie na kaloryfer i ścianę. Jest to ogromna utrata możliwości emisji ciepła na samo pomieszczenie.

Następny krok to możliwość zastosowania dla kaloryferów umieszczonych na ścianach osłony z tyłu aby ciepło odbijało się od niej i emitowało swoje promieniowanie na pokój. Stosuje się do tego specjalne maty ze srebrnego lub złotego materiału odbijającego ciepło – czyli swego rodzaju membrany dostępne w różnych sklepach.

Bardzo istotne jest utrzymywanie strefy komfortu czyli odpowiedniej temperatury podczas przebywania w pomieszczeniach. Strefa ta wynosi od 19 do 21 stopni C. Jeśli wyjeżdża się z domu to warto zmniejszyć ogrzewanie, ale nie całkowicie je zakręcać.

Także warto zamykać drzwi do pomieszczeń jakie mogą być chłodniejsze, aby nie było do nich utraty ciepła z tych cieplejszych.

Bardzo ciekawym pomysłem jest dogrzewanie pomieszczeń przykładowo gazem – o ile jest on ryczałtem. Znacznie to przyspiesza nagrzanie pomieszczeń – powinno być stosowane w krótkim czasie aby nie miało negatywnego wpływu na samopoczucie i zdrowie.

Warto także dobrze odpowietrzyć kaloryfery a ich czujnik zużycia ciepła owinąć wełną, pozłotkiem lub innym tworzywem utrzymującym ciepło – chodzi o izolację miernika od ciepłego kaloryfera.

Duże ubytki ciepła są także przez okna, powinny być one dość szczelne ale ze swobodną cyrkulacją i przepływem małych sił powietrza, aby nie powstawała para na oknach. Warto także zainteresować się bardziej wydajnymi kaloryferami – jakie mają większą radiację ciepła (nowy typ) od tych starszego rodzaju.

Warto także zwrócić uwagę na ubiór jaki się nosi w pomieszczeniach. Czasami warto trochę cieplej się ubrać aby mniej nagrzewać pomieszczenia a tym samym mniej płacić za ogrzewanie, niż bardzo nagrzewać temperaturę aby chodzić ubranym jak przysłowiowo „latem na plaży”.

Na ogrzewaniu można zaoszczędzić dużo pieniędzy, dlatego warto wykorzystać wszelkie do tego możliwości. Zapraszamy do kolejnych artykułów.

Jak przydatny jest artykuł?

Średnia ocen 0 / 5. Ilość ocen: 0

Ten temat jeszcze nie ma oceny.

Dziękujemy, że uznałeś artykuł za przydatny.

Zobacz nasz Facebook i YouTube!

Przykro nam, że artykuł nie był dla Ciebie przydatny!

Postaramy się go poprawić w ciągu 7 dni.

Powiedz nam, jak możemy ulepszyć ten artykuł?

Udostępnij na:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Rodzaj subskrypcji: