Sposoby na ukąszenia i użądlenia

Ukąszenie owadaCiekawą sprawą jest to że istnieje w Polsce 200 gatunków owadów kąsających, żywiących się krwią. Z nich prawie 50 rożnych gatunków jest komarów i miej więcej tyle samo gatunków meszek.

Same ukąszenia owadów jak i użądlenia zwalczamy tak samo i w ten sam sposób.

Warto dodać że najgorsze jest ukąszenie Gza czyli muchy końskiej – ukąszenie to może się trzymać nawet miesiąc czasu a opuchlizna być wielkości dużej gruszki. Z owadów najgorszy jest szerszeń jego 5 ukąszeń może zabić dorosłego człowieka a samo użądlenie nie schodzi szybciej niż po 4 tygodniach, samo zaś jest dużą opuchlizną.

Objawy skórne  czyli opuchlizny wywołane użądleniem łagodzi przemycie ukłutego miejsca zimną wodą lub zwilżeniem go wodą z sodą, amoniakiem. Pomaga zwilżenie nadmanganienem potasu (utlenienie toksyny). Niekiedy skuteczne jest spryskanie oksykortem w aerozolu lub posmarowanie środkiem przeciwhistaminowym.

Najprostszym i najszybszym działaniem jest obmywanie ranki zimną wodą, należ zrobić okład z alkoholu (spirytusu salicylowego, nalewki nagietkowej), wody Borowej. Można posmarować je gencjaną – to zapobiegnie infekcji.

Swędzące miejsca można posmarować także żelem (Fenistilem, Brosem, Sanofilem). Pomoże też papka z aspiryny, (rozmocz ją w odrobinie wody) pod warunkiem, tylko jeśli się nie jest uczulonym na salicylany.

Przyłóż plaster cebuli – trochę ona brzydko pachnie ale za to pomaga na takie opuchlizny a dokładnie je ściąga. Jej sok zmniejsza obrzęk, łagodzi ból i swędzenie, działa antybakteryjnie.
Jeżeli miejsce ukąszenia wciąż boli i swędzi, zastosuj 1-2% maść hydrokortyzonową (poproś o receptę).

Liczne ukąszenia złagodzi kąpiel w odwarze z otrąb pszennych – to znalazłem w internecie ale nie wiem dlaczego. Do lnianego woreczka wsyp dwa kilo otrąb. Gotuj w czterech litrach wody przez pół godziny. Wlej do wanny z ciepłą wodą. Zanurz się na 10–15 minut.

Absolutnie nie drap skóry w miejscu ukąszenia. Łagodnie masuj ciało, taki masaż przynosi ulgę. Zdezynfekuj miejsce ukłucia i usuń żądło. Wyciągnij je pęsetą, nie uciskając zbiorniczka jadowego. Zrób zimny kompres z sody oczyszczonej, wody z octem (1 łyżka octu na szklankę) – zmniejsza obrzęk i łagodzi swędzenie.

Zażyj także wapno – odczula i zmniejsza obrzęk – a właściwie go chłodzi. Połóż się, ogranicz ruch, aby nie rozgrzewać organizmu, bo wtedy łatwiej wchłaniają się toksyny. 

W przypadku ukąszenia w okolicę ust, języka, gardła, natychmiast ssij kostkę lodu lub połykaj mocno schłodzony napój, zrób zimny okład na szyję i jak najszybciej skontaktuj się z lekarzem o ile jesteś uczulony na coś takiego.

Zasada ogólna jest taka że jeśli jesteśmy uczuleni powinniśmy udać się do lekarza, jeśli nie to zazwyczaj wystarają opisane tutaj sposoby. Obrzęk w normalnych warunkach nie powinien się trzymać dłużej niż tydzień (z wyjątkiem ukąszeń poważniejszych owadów wymienionych na wstępie).

Jasne jest to, że obrzęk jest w różnych wielkościach w zależności od tego co nas ugryzie lub użądli.

Gdy obrzęk jest większy niż śliwka i purpurowy udajcie się do lekarza. Swędzenie jest obroną organizmu i nie należy się drapać. Najlepiej obandażować to miejsca aby uniemożliwić drapanie. Kompresy z zimną wodą czy lodem są wskazane nawet na bandaż.

Dobrze jest także pić sporo płynów po ukąszeniach, one dają większy obieg krwi oraz zwiększają produkcję płynów obronnych. Zapraszamy do kolejnych artykułów.

Jeden komentarz

  1. PaVka pisze:

    Mi zawsze bardzo pomaga przykładanie kostki lodu. Jak to dobrze się przechłodzi to wtedy przestaje swędzieć na dłuższy czas. Wiele osób też stosuje maślankę na ukąszenia ale wydaje mi się, że mniej ona pomaga niż lód. Można też takie miejsce zakleić plastrem aby się nie drapać. Bo to drapanie powoduje jeszcze większe swędzenie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *