Stacja pogodowa Baldr B360BL-V3 i B360WH-V3 – Opinia i Test

Baldr Stacja pogodyStacja pogodowa Baldr, to kolejne testowane przez nas urządzenie metrologiczne. Posiada dwa warianty kolorystyczne: czarny B360BL-V3, oraz biały B360WH-V3. Warto dodać, że może mieć także inne oznaczenia. Przykładem tego jest Baldr B0360WST2H2PR-V3.

Baldr to kolejna chińska marka. Jednakże jej produkty, sprawiają wrażenie wykonanych bardziej starannie i z lepszych elementów. Szczególnie na tle, niedawno testowanego chińskiej Stacji pogodowej Meteo. Przyjrzyjmy się bliżej temu produktowi.

Funkcje stacji pogodowej Baldr B360BL-V3 i B360WH-V3 (B0360WST2H2PR-V3)

1. Mierzy temperaturę: wewnątrz pomieszczeń w zakresie od -10 do +50 strupni Celsjusza. Wykonuje także pomiar temperatury na zewnątrz w zakresie -40 do +60 stopni Celsjusza. Pomiary te są wykonywane z rozdzielczością do 0,1 stopnica C. Proszę nie mylić tego z dokładnością – to przedział zmiany wartości temperatury.

Dokładność pomiaru temperatury jest dobra. Może maksymalnie się mylić (krótkotrwale) do około 1,1 stopnica Celsjusza. Minimalna długotrwała pomyłka między czujnikiem, a stacją wynosiła 0,2 C. Średnia rozbieżności w mojej ocenie to około 0,6 C.

2. Oceniana stacja Baldr, bada również wilgotność w powietrzu: w zakresie od 1% do 99%. Rozdzielczość pomiaru to 1%. Warto zwrócić uwagę na fakt, że mało które stacje mają taki duży zakres kontrolny. Dokładność wynosi akceptowalną pomyłkę do około 5%.

3. Posiada wskaźnik ciśnienia atmosferycznego. Wskaźnik ten pokazuje tylko wartość, a nie tendencję. W testowanym modelu, zawsze mylił się o równe 5 jednostek do dołu. Jest więc stabilny, tylko że zaniżał o stałą ilość 5 jednostek. Zakres pomiaru to od 850hpa do 1050hpa w hPa. Można jest zmienić na jednostki Milibarów (mb).

4. W urządzeniu dostępne są funkcje alertu pogodowego. Można ustawić wyznaczony poziom, przy którym powinien pojawić się alarm. Jest to temperatura ujemna -5 lub przekroczenie +35 stopni Celsjusza.

5. Stacja pogodowa Baldr – mierzy kilka czynników atmosferycznych, aby wyświetlić lokalną pogodę w postaci wizualnej. Pod uwagę bierze cieśninie, wilgotność powietrza oraz temperaturę. Co jest ponownie zaletą na tle konkurencji, które biorą pod uwagę tylko ciśnienie. Wizualizacja pogody ma 5 różnych widoków – od słonecznej pogody, lekkie zachmurzenie, całkowite zachmurzenie, deszcz oraz śnieg. Brakuje jej widoku burzy (które było na przykład w stacji Emos).

Przewidywanie pogody jest dość dobre, ale nie idealne. Potrafi się mylić i to całkowicie. Ale potrafi także przewidywać pogodę z wyprzedzeniem o 12 godzin. Nawet taką, jakiej by się nie spodziewało. Tak przewidziała trafnie pierwszy śnieg, oraz nagły ulewny deszcz. Przewidywała też dzień słoneczny, mimo zachmurzenia. Oraz zachmurzenie całkowite, mimo tylko częściowego. Tak czy inaczej, jest to dość dobre przewidywanie. Lepsze niż w większości wcześniej sprawdzanych stacji pogodowych. Można nawet ręcznie wprowadzać korektę wyświetlanej prognozy.

6. Funkcja czasu i daty. Jest dostępna zarówno w formacie 24 jak i 12 godzin. Niestety nie ma widoku sekund. Zegarek nie jest tak mocno eksponowany, jak widok temperatury. Jest zauważalnie mniejszy, od rozmiaru panelu temperatur i wilgotności powietrza.

7. Widok kalendarza, a dokładnie daty. Pokazywana jest nazwa miesiąca, po trzech literach słowa (bez języka Polskiego) – oraz numerze dania i miesiąca. Data jest średnio widoczna, gdyż jej kolor to niebieski, na czarnym tle.

8. Oceniana stacja pogodowa Baldr, posiada w sobie odbiornik sygnału radiowego DCF. Czas w niej może być ustawiany ręcznie, lub sygnałem radiowym. Wyłapywanie sygnału DCF – jest płynne i nie ma najmniejszych problemów. Odliczanie czasu, jest więc zawsze bardzo dokładne.

9. Funkcja budzika – można ustawić godzinę, o jakiej zostanie wywołany alarm dźwiękowy. Stacja metrologiczna, może więc służyć także jako budzik. Posiada w sobie również funkcję drzemki, czyli opóźnienia ponowienia sygnału pobudki.

10. Funkcja pokazująca warunki wilgotności powietrza w pomieszczeniu. Wyświetla na kolorowych ikonach, czy powietrze jest zbyt wilgotne, w strefie komfortu – lub za suche. Wskaźnik pokazuje, obecny obszar warunków wilgotności powietrza – bezpośrednio na wyświetlaczu.

11. Funkcja wschodów i zachodów słońca. Pokazuje czas, o jakim wstaje słońce oraz zachodzi dla naszej lokalizacji. Do wyboru jest 5 miast w Polsce, oraz 150 w innych lokalizacjach europejskich. Dokładność tego narzędzie jest zadowalająca, wyśrodkowana na różnych źródłach danych tego typu. Co więcej lokalizację można wpisywać po literze, bez konieczności przewijania długich list (rożnych skrótów nazw miejscowości). To ogromna zaleta.

12. Funkcja widoku faz księżyca. Stacje pogodowe Baldr B360BL-V3 i B360WH-V3 posiadają 8 poziomów zmiennej fazy księżyca. Wygląda to naprawdę dobrze. Działa również prawidłowo, zgodnie z cyklicznymi zmianami widoku księżyca.

13. Funkcja wizualnego widoku pory roku. Znajduje się tuż pod przewidywaniem pogodowym. W rzeczywistości opiera się na 4 różnych grafikach, zmieniających się zgodnie z cyklem pory roku. Jest to bardzo przyjemne rozwiązanie. Niestety cała zmiana opiera się tylko na zmianie podświetlanego drzewa, w danym okresie roku.

Wiosną jest to drzewo kwitnące, latem zielone, jesienią brązowe, a zimą drzewo łyse już bez liści. Szkoda, że nie zmieniają się pozostałe elementy scenerii obrazka. Na przykład trawa i pozostałe drzewa choinkowe. Mimo wszystko, jest to sympatyczne rozwiązanie.

14. Funkcja maksymalnych i minimalnych: temperatur i wilgotności powietrza. To kolejna bardzo przydatna cecha, która wskaże dane zgromadzone w ciągu doby. Pokazuje skrajne warunki występujące w danym dniu. Funkcja jest bardzo dobrze widoczna, o wiele lepiej niż w innych testowanych stacjach. Podświetla się tylko pasek widoku danych Min i Max, bez rozpraszania na inne elementy. To bardzo dobre rozwiązanie.

15. Funkcja widoku punktu zamarzania. Gdy temperatura zewnętrzna osiągnie poziom poniżej 0 stopni celniejsza. Włączy się graficzna informacja w postaci ikonki, że na dworze panuje punkt zamarzania wody.

16. Funkcja podświetlenia ekranu, oraz zmiany jego siły podświetlenia. Podczas pracy na zasilaniu sieciowym – można wybrać 1 spośród 4 różnych mocy podświetlenia ekranu. Natomiast na pracy bateryjnej, ekran można podświetlić – aby dane były czytelne. Ekran sam zgaśnie, po upłynięciu około 10 sekund w celu oszczędzania baterii. Podświetlenie jest dostępne pod łatwo dostępnym klawiszem na górze stacji.

Poniżej nasz film o opisywanym produkcie:
Cechy stacji pogodowej Baldr B0360WST2H2PR-V3 (B360BL-V3 i B360WH-V3)

Urządzenie ma orientację pionową. Może zostać powieszone na ścianie, lub postawione na blacie. Posiada wysuwaną nóżkę, do poparcia stacji w pozycji stojącej.

Wyświetlacz LCD jest bardzo czytelny, nawet z daleka. Posiada dobre kontrasty koloru, na czarnym tle. Kąty widzenia, również są na przyzwoitym poziomie. Dane stacji są czytelne, nawet pod sporym kątem patrzenia. Wyświetlacz ma przekątną 5,9 cala. Wymiary całej stacji to 16.4 wysokości, na 11.2 szerokości, na 2.6 cm grubości. Jest moim zdaniem w sam raz, co do wielkości.

Sama jednostka centrala, może pracować na zasilaniu sieciowym – zasilaczu (dołączonym do zestawu), lub bateriach 3x AAA. Podczas pracy na samych bateriach, wyświetlacz jest bardzo słabo czytelny. Należy wykonać jego podświetlenie klawiszem. Podświetlenie zgaśnie samoczynnie po około 10 sekundach.

Warto mieć włożone baterie do stacji pogodowej, nawet jeśli pracuje na zasilaniu sieciowym. Wtedy w przypadku zaniku prądu, nie zostaną utracone ustawienia urządzenia.

Stacja Baldr B0360WST2H2PR-V3 obsługuje do 3 czujników zewnętrznych na raz. Można ustawić na niej tak zwany – SCAN (przeskakiwanie między czujnikami, co kilkanaście sekund), lub wybrać stałą ekspozycję wybranego czujnika.

Czujnik zewnętrzny, nadaje na odległość (według producenta) do 100 m. W rzeczywistości będzie to, znacznie krótszy dystans. Standardowo, do około połowy podanej wartości. Czujnik jest odporny na warunki pogodowe, oraz nie ma dodatkowego wyświetlacza wartości danych. Zasilany jest dwoma bateriami typu AA. Mierzy temperaturę oraz wilgotność powietrza. Łączność czujnika ze stacją, to droga radiowa RF-433MHz.

Klawisze sterujące stacją pogodową, znajdują się na boku jej obudowy. To kolejna zaleta. Nie trzeba jej ściągać, aby dostać się do klawiszy. Cały czas są wygodnie dostępne na boku urządzenia. Klawisze są duże i dobrze opisane.

Co zawiera zestaw testowej Baldr:

 • Stację pogodową.
 • 1 czujnik zewnętrzny.
 • Zasilacz sieciowy (z przewodem około 1,5 m).
 • Instrukcję obsługi (niestety brak w języku Polskim). Na opakowaniu jest naklejka, z kodem do pobrania instrukcji do zbliżonego urządzenia – przetłumaczona na Polski.
 • Oryginalne opakowanie urządzenia.

Zalety stacji pogodowej Baldr B360BL-V3 / B360WH-V3

 • Kolorowy duży i czytelny wyświetlacz.
 • Duża dokładność pomiarowa stacji, niewielkie pomyłki wartości.
 • Dobre rozwiązania techniczne, dla wygody użytkownika.
 • Wiele przydatnych dodatkowych informacji, nie tylko pogodowych.
 • Klawisze sterujące z boku obudowy urządzenia.
 • Dobra jakość wykonania produktu.
 • Dobre kąty widzenia danych.
 • Prezentacja wschodów i zachodów słońca.
 • Prezentacja faz księżyca.
 • Prezentacja grafiki dopasowanej do pory roku (detal).
 • Możliwość powieszenia jak i postawienia.
 • Przemyślany tryb wyświetlania wartości minimalnych i maksymalnych.
 • Łatwość wyłapywania sygnału DCF.
 • Możliwość podłączenia zasilacza sieciowego.
 • Duża elastyczność ustawień programowych.
 • Ustawienia siły podświetlenia wyświetlacza.

Wady stacji pogodowej Baldr B360BL-V3 / B360WH-V3

 • Brak instrukcji w języku Polskim.
 • Brak widoku tendencji pogodowej.
 • Brak widoku tendencji ciśnienia atmosferycznego.
 • Zaniżanie o 5 jednostek ciśnienia atmosferycznego.
 • Różnica między czujką, a stacją średnio około 0,6 C. (to zarazem zaleta jak i wada).
 • Brak widoku dla pogody burzowej.
 • Różne typy baterii do stacji i czujnika.
 • Brak języka Polskiego w menu (standard).

Oceniana stacja pogodowa Baldr, moim zdaniem jest całym fajnym sprzętem. Posiada faktycznie przemyślane rozwiązania, nastawione na wygodę użytkowania. Dodatkowo jest dość dokładna, z niedużymi potknięciami.

Moim zdaniem to dobry produkt. Jest zauważalnie lepsza, niż większość innych testowanych domowych stacji metrologicznych. Według mnie zasługuje na ocenę 8/10 (bardzo dobry wynik). Zapraszam do kolejnych artykułów i opinii w serwisie.

Dodatkowe źródła:

 1. Baldr B0360WST2H2PR-V2 KOLOROWA RADIOWO STEROWANA STACJA POGODOWA Instrukcja obsługi [pl.manuals.plus] instrukcja obsługi przetłumaczona na język Polski [dostęp 04/02/2024].
 2. Instrukcja obsługi PDF do Baldr B0360WST2H2PR-V3 [baldr.com] (brak PL) [dostęp 04/02/2024].
 3. Instrukcja obsługi PDF do stacji pogodowej [manualslib.com] (brak PL) [dostęp 04/02/2024].
 4. Instrukcja obsługi PDF po Polsku do Baldr B359V. [aze.com.pl] instrukcja dostępna z kodu opakowania tego urządzenia [dostęp 04/02/2024].
 5. Stacja pogodowa BALDR B0360WST2H2PR-V3 [stacje-pogody.pl] [dostęp 04/02/2024].
 6. Sygnał DCF77 [pl.wikipedia.org] czym jest dokładnie sygnał radiowy DCF ustawień czasowych [dostęp 04/02/2024].

17 komentarzy

 1. Tomasz pisze:

  Witam,

  Kolejna rzeczowa i wartościowa opinia.
  Polecisz jakieś sprawdzone źródło kupna tej stacji? Znalazłem na allegro ten model ale nie ma opinii o sprzedającym baldr b360wh-v3-14196311505.
  Na stronę producenta nie można wejść, bo stary certyfikat mają.

  Dzięki za pomoc.

  1. Sprzedawca do jakiego dałeś adres, to ktoś co ma ponad 4000 opinii z średnią 99,1% pozytywnych. Więc można bez problemu u niego zakupić produkt. Choć sam produkt widzę, że ma opinią 4.0 od tylko jednej osoby. Polecam wybieranie stacji czarnych, bo białe z reguły z czasem łapią przebarwienia na obudowach. Ten sam sprzedawca, ma też model czarny. Z oceną 4,5. Ta ocena 4,5 / 5 jest akurat tam z mojej strony. Bo także u niego zakupiłem swoją.

 2. Tomasz pisze:

  Użytkuję kilka godzin i powiem Ci że na razie prawie wysztko na plus.

  Udało mi się uzyskać takie same pomiary i na stacji i na czujniku leżącym obok.
  Temperatura była idelanie taka sama jak również wilgotność. Dobrze rokuje na przyszłość.

  Jedyna uwaga jaką miałem to to że jak odkleiłem fabryczną naklejkę z ekranu to były na nim dziwne przebarwienia nawet jak ekran był czarny. Na szczęście z czasem to minęło.

  Jedyne z czym walczę to to żeby po naciśnięciu podświetlenia, podświetlało ekran tylko na chwilę a nie zmieniało od razu poziomu jasności. Masz na to jakiś patent?

  1. Na działaniu bateryjnym powinno być to tylko podświetlenie tymczasowe. Na działaniu sieciowym, zawsze będzie zmieniać poziom podświetlenia. Tutaj chyba nie będzie innego rozwiązania. Taka funkcja, by była zbędną w większości przypadków. Dlatego myślę, że nie ma takiego rozwiązania – czyli innego niż te wymienione.

 3. Marcin Kuczyński pisze:

  Zakupiłem ją kilka dni temu. Na razie działa bardzo dobrze. Czujnik i stacja mają zbliżone wyniki. Wszystko przedstawia się jak na filmie. Bardzo dobre wrażenie, też jej jakości obudowy. Jestem mocno z niej zadowolony. Co do przewidywania pogody, to już krzyczała o deszczu zanim się pojawiał. Wyprzedzała pogodę o około 6 godzin. Fajny sprzęt, na pewno takiego lepszego gatunku na tle pozostałych.

 4. Tomasz pisze:

  Czy myślicie że czujnik zewnętrzny musi być na sztywno tak żeby go wiatr nie poruszał?
  Planuje czujnik zamocować za pomocą dziurki w jego obudowie do poręczy na balkonie (trytytką). Ten sposób zamocowania będzie poprawnie wskazywał odczyty?
  Kolejny dylemat to czy swoje zewnętrzne czujniki dajecie w jakieś woreczki aby deszcz w nie nie zaciekał? Wiem że są odporne na czynniki zewnętrze ale mimo to mnie korci włożyć czujnik w woreczek.

  1. W zasadzie napisaliśmy o tym dwa osobne tematy. Jak zrobić osłonę na czujnik do stacji pogodowej. Oraz gdzie powiesić taki czujnik, aby działał prawidłowo. Jego odpowiednia lokalizacja, a także osłona są bardzo istotne w dokładności wykonywania pomiarów.

   Wiele osób wiesza takie urządzenia w słońcu, lub nieopatrzeni zamyka je zbyt szczelnie w butelkach lub puszkach. Tym samym zakłócając prawidłowe wyniki tych urządzeń.

 5. Tomasz pisze:

  Co oznacza śnieżynka z wykrzyknikiem na wyświetlaczu?
  W instrukcji oznaczone jako pkt.8 – Frosting point icon.

  1. Chodzi o punkt zamarzania wody na dworze. Czyli temperatura, gdy jest ujemna i może tworzyć się lód na wodzie. Jest to opisane w treści artykułu jako wzmianka.

 6. Tomasz W. pisze:

  W opisie jest błąd.
  W wadach stacji pogodowej pisze, że stacja nie pokazuje tendencji temperatury i wilgotności.
  A nie jest to prawdą bo pokazuje te wartości za pomocą wyświetlanych białych strzałek skierowanych w górę lub w dół.
  Strzałki znajdują się przy wartościach temperatury i wilgotności wewnątrz jak i na zewnątrz.

  1. W tekście nie ma błędu. Tendencja pogodowa to skala atmosferyczna, a nie temperatura czy wilgotność. Strzałeczki są widoczne tylko przy temperaturze i wilgotności powietrza. Natomiast ich nie ma w widoku pogodowym – czyli wizualizacji pogody (ikony stanu pogodowego), jak i ciśnienia atmosferycznego. To jaka będzie pogoda, jest w 70% zależne od ciśnienia a nie innych czynników. Urządzenie to nie ma takiej wizualizacji zmiany tendencji pogodowej – bo sama temperatura czy wilgotność, stanowi zaledwie 30% faktycznych wpływów na pogodę.

 7. Tomasz W. pisze:

  Racja, coś mi się pokręciło z tymi tendencjami, znalazłem instrukcje obsługi, dość dokładną do tego sprzętu. Przesyłam link.

  1. Tomasz Hetman pisze:

   Ogromnie dziękuję za ten odnośnik. Dodałem go do źródeł pod artykułem – jako pierwszy w dodatkowych źródłach. Myślę, że może wielu osobom pomóc w ustawieniach tego produktu. Także widzę, że wyraziłeś swoją opinię na stronie stacji pogodowych. W zasadzie mamy więc zbierze co do niej poglądy?

 8. Tomasz W. pisze:

  Opnie napisałem taką jaką mam na temat tego sprzętu, i to wszystko.
  Każdy ma prawo mieć inne poglądy i powinno się to uszanować.

  1. Tomasz Hetman pisze:

   Absolutnie nie rozumiem, co ma Pan na myśli z uszanowaniem opinii, względem mojego tekstu. Widzę, że mamy dość zbieżne poglądy o tej stacji meteorologicznej i to wskazałem.

 9. Tomasz W. pisze:

  Z tej stacji jestem mega zadowolony tak jak i Pan, zapewne i wielu użytkowników.

 10. Tomasz W. pisze:

  Witam, posiadam instrukcję obsługi do stacji pogodowych Bladr B360WH-V3, B360BL-V3 (B0360WST2H2PR-V3).
  Instrukcja napisana w programie Microsoft Word w formacie “doc” (45 stron), instrukcja pozbawiona błędów wynikających z automatycznego, maszynowego tłumaczenia, mogę przysłać komuś na mila.
  Można do mnie napisać tomekww@onet.eu.
  Pozdrawiam.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *