Stacja pogodowa Meteo SP103 i Meteo SP98 – Opinia i Test

Stacje Meteo SP103 i Meteo SP98Stacje pogodowe Meteo SP103 oraz Meteo SP98 to bardzo podobne do siebie urządzenia. Wykorzystują te same rozwiązania techniczne, lecz mają inny wygląd panelu wyświetlacza. Warto już na wstępie zaznaczyć że “marka” Meteo, to najprawdopodobniej masowe produkty chińskie – z naniesionym tylko napisem rzekomej marki. Takie same stacje można spotkać pod wieloma innymi nazwami rzekomych “marek” – tak zwanych krzaków.

Obydwie stacje Meteo SP103 i Meteo SP98 są bardzo popularnym produktem. Wiele osób wybrało właśnie jeden z tych dwóch modeli. Dlatego sami postanowiliśmy również je przetestować i ocenić. Szczególnie, że mamy spore rozeznanie w działaniach różnych urządzeń stacji pogodowych.

W tym temacie omawiamy te dwie stacje na raz. Dlatego, że ich możliwości oraz teoretyczne działanie jest identyczne. Ich różnica polega tylko na wizualnym odmiennym rozplanowaniu wyświetlacza, oraz drobnej kosmetyce układów danych. Ich wnętrze oraz wykonanie jak i działanie, jest jednakowe.

Stacje pogodowe Meteo SP103 oraz Meteo SP98 posiadają zdolność do mierzenia temperatury wewnętrznej (domowej). Zakres pomiaru to od 0 do 50 stopni C. Możliwość mierzenia temperatury na zewnątrz wynosi od -30 do 70 stopni C. Według instrukcji dokładność pomiaru może wynosić błąd do 1,2 C – co jest nieprawdą. Posiadają także możliwość przejrzenia wartości MIN i MAX temperatury – oraz wilgotności powietrza w ciągu doby. Przejrzenie tych wartości wykonuje się klawisze MEM z tyłu urządzenia.

Stacje pogodowe także mają czujniki wilgotności powierza – w zakresie 20 do 95%, z tylko teoretyczną dokładnością do 8%.

Ciśnienie atmosferyczne (barometr) mierzy poziom w zakresie 800 do 1100 hPa. Z teoretyczną dokładnością 5 hPa. Widoczny jest także wykres zmian ciśnienia aktualizowany co około 2 h. Wykres ma niski skok (ilość segmentów), przez co nie wyświetla wszystkich zmian ciśnienia – szczególnie tych powolnych i drobniejszych.

Każda z wartości pogodowych posiada swój wskaźnik tendencji pogodowej na wzrost, stabilizację lub spadek. Widoczne są także piktogramy (buzie) co do warunków pogodowych dla komfortu ludzi w domu. Stacja posiada także funkcję alarmu i drzemki oraz alarmu zmian warunków pogodowych na skrajne.

Stacje radiowe Meteo SP103 i Meteo SP98 posiadają odbiornik radiowy czasu DCF – który jest bardzo trudny do uchwycenia. Jeśli nie złapie się sygnału DCF, czas i daty można ustawić ręcznie – tak pewnie będzie w większości przypadków. W urządzeniu jest także widoczny datownik – godzina oraz fazy księżyca.

Czujnik zewnętrzny dołączony do urządzenia w teorii może działać na odległość 60 metrów. Realna efektywna odległość do około 20 m. Na czujniku także jest wyświetlacz z danymi temperatury oraz wilgotności powietrza.

Pogodynka na tych stacjach opiera się tylko na wskazaniach barometru. Dlatego prezentowana pogoda, raczej nie będzie się zgadzać z tym co widać za oknem – i tak właśnie było w naszych testach. W instrukcji jest podane, że około 70% ma pokrycia – ale także to nie jest prawdą. Raczej jej pokrycie pogodowe nie wynosi nawet połowy – a więc jest to czysty rzut monetą, co ona pokaże. Nie będą to skrajności, ale na pewno też rzadko kiedy trafi w dobrą “wróżbę”.

Pogodynka przewiduje pogodę na najbliższy czas – 12 godzin. Jest to migawka pogodowa.

Wymiary stacji Meteo SP103 i Meteo SP98 to: szerokość 8,4 cm na wysokość 14,5 cm i głębokość (głównie podstawy) 4,5 cm.

Stacja jest zasilana zarówno przez baterie (jakie trzeba dokupić samodzielnie) jak i przez dołączony do zestawu zasilacz elektryczny. Czujnik zewnętrzny jest zasilany bateriami (AA lub AAA – w zależności od modelu stacji, baterii także nie ma w zestawie).

Uwaga – można dostrzec sporą rozbieżność tego artykułu – względem opisów sprzedawców w ofertach tych produktów. Nasz opis bazuje, na faktycznej instrukcji obsługi urządzenia – a nie wymysłach sprzedawców, którzy koloryzują opisy i fakty co do tych urządzeń.

Fazy księżyca są prezentowane tylko w stacji Meteo SP98 (lub innych, takich samych – marek krzaków). Widać graficznie w jakiej fazie jest księżyc – jest to kilkustopniowa prezentacja.

Warto zauważyć, że jakość wyświetlacza w tych stacjach pogodowych jest przeciętna. Mają słabe kąty widzenia. Patrząc na nie inaczej niż na wprost dane blakną. Szczególnie w SP98. Kolorowe wyświetlacze są za to bardzo ładne i prezentują się pięknie. Bardzo żywo i przyjemnie.

Warto omówić jakość i dokładność działania stacji pogodowych Meteo SP103 i Meteo SP98. Obydwa te produkty działają niedokładnie i mają o wiele większe rozbieżności z faktycznymi danymi, niż wynika to z instrukcji i zapewnień producenta instrukcji.

Stacje te – nawet jeśli czujnik zewnętrzny postawi się tuż przy nich, to pokazują zupełnie inne wartości. Szczególnie duży rozjazd danych, jest na wilgotności powietrza. Zakres pomiaru temperatury wynosi błąd do około 3,5 C, wilgotności do 15% oraz ciśnienia atmosferycznego nawet do 23 jednostek. Tutaj duża uwaga – nie oznacza to, że za każdym razem jest tak duży błąd pomiaru. Tylko, że w aż takim zakresie jest on spotykany – co naszym zdaniem wyklucza te produkty do sensownego użytku.

Jakość pomiarów mierzyliśmy na atestowanej stacji – względem tych dwóch Meteo. Niestety ich wskazania mają duże błędy pomiaru w każdym z pomiarów. Jest to naszym zdaniem chiński masowy produkt – bo takie same można kupić na chińskich portalach sprzedażowych, tylko z innym logo.

Na opakowaniu tych stacji pogodowych znajduje się informacja: Producent PHU Metrex – to jest dość dziwne. Firma ta jak sama głosi na swojej stronie, zajmuje się Importem i dystrybucją sprzętów a nie produkowaniem. Marka Meteo naszym zdaniem niestety nic nie znaczy, jest chyba tylko firma krzak – gdzie całość sprzętów, to produkty masowe z chin z własnym spersonalizowanym logo. Co widać po sprzętach tej “marki” i jego identycznych odpowiednikach z innymi logo w chinach (na przykład na: AlịExpress, Banggood).

Zalety Meteo SP103 i Meteo SP98:

 • + Ładny kolorowy wyświetlacz.
 • + Nie zajmują dużo miejsca – mają orientację pionową.
 • + Możliwość podłączenia za pomocą zasilacza, a nie tylko barii.
 • + Posiadają dobrze przetłumaczoną instrukcję obsługi na język Polski.

Słabe strony Meteo SP103 i Meteo SP98:

 • – Niskiej jakości wykonanie wyświetlacza – słabe kąty widzenia, szczególnie w SP98.
 • Stacje pogodowe nie są dokładne, mają spore błędy pomiarów temperatury, ciśnienia i wilgotności.
 • – Jakość pracy przycisków, jest niskiej jakości.
 • – Wyświetlacze zapalają się i gasną bez logicznej przyczyny – nawet na podłączeniu zasilacza.
 • – Brak widocznej informacji, że jest to produkt Chiński (udaje produkt Polski).
 • – Czas synchronizowany z DCF77 działa z dużą trudnością. Nie udało nam się go złapać.
 • – Czujnik zewnętrzny postawiony przy stacji – wykrywa inne dane niż stacja.

Czy warto kupić stacje pogodowe Meteo SP103 lub Meteo SP98 – naszym zdaniem nie. Szkoda gotówki na tak niedokładne urządzenia. Jest to w naszej ocenie sprzęt masowy o niskim standardzie. Nie warty swojej ceny. Na plus natomiast jest fakt, że te “meteo” firma je importująca – personalizuje kartony na język Polski i tak samo ich instrukcję obsługi. Choć przekonywanie na kartonie posiadania “Konsumenckiego lidera jakości” jest także w naszej ocenie dość śmieszne. Zapraszamy do przeczytania kolejnych tematów w serwisie.

Jak przydatny jest artykuł?

Średnia ocen 5 / 5. Ilość ocen: 2

Ten temat jeszcze nie ma oceny.

Dziękujemy, że uznałeś artykuł za przydatny.

Zobacz nasz Facebook i YouTube!

Przykro nam, że artykuł nie był dla Ciebie przydatny!

Postaramy się go poprawić w ciągu 7 dni.

Powiedz nam, jak możemy ulepszyć ten artykuł?

Udostępnij na:

10 komentarzy

 1. Margo pisze:

  Meteo oraz TechniSat i wiele innych to przecież takie masówki chińskie. Tak samo wiele produktów Hama oraz setek innych. Wszystko dziś produkują w Chinach. Ma się wrażenie, że przykładowo w Europie lub Polsce nie produkuje się już niczego, tylko wszystko co do elektroniki oraz innych gadżetów pochodzi z Chin. Szaleństwo ale tak to wygląda.

 2. Łukasz Szomodło pisze:

  Coś w tym musi być, także mam starą stację meteorologiczną o nazwie Meteo. I ona ma inną czcionkę oraz inne logo. Była kupiona gdy jeszcze stacje meteo nie były tak łatwo dostępne, a wszystko nie pochodziło z Chin jak dziś. Także ta moja stara stacja mierzyła dużo dokładniej, niż te dzisiejsze. Niestety spadła ze ściany i całkowicie przestała działać. Obecnie mam baldra, ale zdaję sobie sprawę, że też nie jest za dokładny. Choć pewnie bardziej, niż te jakie tutaj obnażacie. Tych dzisiejszych Meteo absolutnie nie warto kupować, to tylko strata pieniędzy.

 3. Robe44 pisze:

  Baldr to też chińskie stacje. Meteo to brutalna masówka. Wydaje mi się, że dziś nie da się kupić dobrej stacji. Wszystko to niskiej jakości produkty masowe. Może jakieś bardzo drogie są coś warte, tego już nie wiem. Takie do 200 zł są nic nie warte. Także miałem już kilka, finalnie korzystam tylko z internetu i tam prognozy pogody.

 4. Jurgas pisze:

  Świetne podsumowanie tematu. Dobrze że ktoś obnaża takie rzeczy. Dziś aby kupić dobrą stacje do mierzenia pogody, trzeba się mocno naszukać. Dawniej większość była zrobiona dobrze, dziś prawie każda jest chińska i byle jaka. Dziwne to czasy, gdzie tak wiele rzeczy jest tandetą.

 5. Ingersol pisze:

  Jakiś czas temu kupiłem taką stacje meteorologiczną. Tutaj potwierdzam, działała niedokładnie. Finalnie ją oddałem do sprzedawcy. Miała zbyt duże rozjazdy danych. Raczej oceniam je jako produkty niskiej jakości. Zdecydowanie potwierdzam, że szkoda na nie pieniędzy.

 6. Tomasz pisze:

  Witajcie.
  Czytam Wasze komentarze i zgadzam się z nimi w 100%.
  Kupiłem na mikołaja Meteo SP-96 sugerując się kilkuset opiniami z Allegro. Szkoda że dopiero po zamówieniu trafiłem tutaj.
  Czy Waszym zdaniem powinienem ją zwrócić i szukać czegoś dokładniejszego?
  Jaki model polecicie?
  Dziękuję

  1. ToTemat pisze:

   Samemu oddałem stację, nie ma sensu posiadać czegoś co działa absolutnie źle. Baldr ta pianowa działa o wiele lepiej. Niebawem będzie o niej film i artykuł. Tam dane są bardzo przyzwoite i działanie oraz jakość wykonania również. Meteo to w mojej ocenie chińska masówka, bez żadnej jakości.

   1. Tomasz pisze:

    A to “niebawem” to ile może potrwać, bo nie wiem czy czekać na Twoją recenzję czy zamawiać;)

    1. ToTemat pisze:

     Artykuł i film o stacji pogodowej Bldr, będzie najprawdopodobniej w najbliższą niedzielę. Czuli już bardzo szybko.

 7. Tomasz pisze:

  Czy poleci ktoś jakąś stację z poprawnymi odczytami?
  Potrzebuję coś na szybko kupić.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Rodzaj subskrypcji: