Stacja pogody Terdens 1928 Multicolour / Emos 001928 – Opinia i Test

Stacja pogodowa Terdens 1928Stacja pogodowa Terdens 1928 Multicolour lub o nazwie Emos 001928 – to dość interesujące urządzenie meteorologiczne do użytku domowego. Stacja pogody ma ciekawy wygląd, oraz zwracającą na siebie uwagę paletę żywszych kolorów. Posiada także sporą ilość dostępnych danych – choć ich ścisła dokładność budzi wątpliwości.

Nasz model testowaliśmy około 4 miesiące. Cały jej opis jest oparty na obserwacji jej działania oraz dokładności pomiarów.

Stacja pogody Terdens 1928 Multicolour (Emos 001928) działa na zegarze kwarcowym. Zegary tego typu są dokładniejsze niż mechaniczne ale znacznie mniej dokładne, niż te z automatyczną regulacją radiową. Różnica w czasie wynosi około 1 minuty na ponad miesiąc czasu – w przypadku radiowych było by bez różnic. Można ustawić dowolną strefę czasową w tym Polską. Zegar jest 12 lub 24 godzinny.

Stacja posiada budzik z dwoma alarmami i funkcją drzemki – jednakże mało prawdopodobne aby ktoś wykorzystywał ją w ten sposób. Dostępność klawiszy sterujących jest bardzo utrudniona i niewygodna – małe klawisze z tyłu urządzenia rozmieszczone w dwóch rzędach.

Stacja posiada widoczność 8 faz księżyca w ciągu miesiąca.

Posiada kalendarz programowany do 2099 roku z czego widoczny jest na nim dzień oraz miesiąc a także nazwa dnia po angielsku (lub w innym z 5 języków bez polskiego). Istnieje możliwość ustawienia lokalizacji dla 150 miast na świecie w tym największych miastach stref czasowych w Polsce. Jest to ważne aby prawidłowo pokazywane były godziny wschodów i zachodów słońca – co też jest widoczne na wyświetlaczu. Jednakże Polskich miast jest tylko kilka, a więc różnice zawsze będą w granicy kilku minut wschodów i zachodów słońca – o ile miasto do wyboru nie będzie tym w którym się mieszka.

Stacja Terdens 1928 Multicolour (Emos 001928) posiada termometr oraz higrometr (wilgotność powietrza) badaną wewnątrz pomieszczenia i na zewnątrz. W zestawie jest dołączona czujka zewnętrzna działająca radiowo. Niestety jak czujnik położy się tuż przy urządzeniu to wskazuje i tak inną temperaturę i wilgotność na na wyświetlaczu (IN I OUT). Pomimo, że powinny być wtedy jednakowe. Różnica wynosi do 5% wilgotności oraz około 1-3 stopnice C.

Stacja może pracować z 3 nadajnikami – w zestawie jest 1 sztuka działająca na 433 Mhz.

Widoczne są powiadomienia o tendencji temperatury i wilgotności – lub jednego z nich. Trudno to ocenić, gdyż jest to ikona za tymi dwoma wartościami.

Urządzenie pracuje na bateriach 2x AA lub na zasilaczu sieciowym do prądu – który jest w zestawie. To ogromna zaleta. Na bateriach ekran jest przyciemniony, na zasileniu sieciowym jest cały czas zapalony. Działa jak miani lampka nocą, aż za mocno rozwidnia pomieszczenie sypialni.

Posiada w sobie pamięć minimalnych i maksymalnych temperatur oraz wilgotności.

Barometr – jest to wskaźnik aktualnego ciśnienia z pokazem tendencji. Z czego w naszym produkcie barometr zawsze pokazuje o 10 hPa mniej niż jest w rzeczywistości. O tyle dobrze, że jest to zawsze 10 ku dołowi a nie dowolnie rozbieżne w tym zakresie.

Animowane grafiki prognozy pogody – to standardowo raz sprawdzą się lepiej a raz mniej. Naszym zdaniem bardziej się sprawdza ta prognoza pogody niż w innych urządzeniach jakie testowaliśmy. Ale nie jest to dokładne przewidywanie, można je brać tylko z przymrużeniem oka. Także jest widoczna strzałka tendencji pogodowej.

W wyświetlaczu LCD dominuje kolor niebieski. Natomiast bardzo dużą ciekawostką jest wizerunek urządzenia na oryginalnym opakowaniu tego sprzętu oraz stronach z jego sprzedażą. Mianowicie nie zgadza się nigdzie faktyczny wygląd rozplanowania wyświetlacza – zupełnie inna jest graficznie prognoza pogody o znaczni mniej ciekawej szacie graficznej. Także wschody i zachody słońca oraz fazy księżyca są inaczej rozplanowane w rzeczywistości niż na zdjęciach. To daje jakieś przeświadczenie – że skoro sprzedawcy i producenci na opakowaniu mają wizerunek trochę innej stacji niż tej co faktycznie znajduje się w środku – to jest trochę niepoważne.

Zasięg transmisji danych z czujnika zewnętrznego wynosi teoretycznie do 30 m – jest to wątpliwe z racji na odległość i przeszkody. Na opakowaniu jest napisane 50 m a w instrukcji do 30 m – taka ciekawostka. Na pewno działa prawidłowo na 15 m. Gorzej jeśli będzie większa ilość czujników – na czujce nie ustala się która będzie odpowiadała jakiemu kanałowi (od 1 do 3). Jak ktoś ma podobny czujnik, to także będzie pobierało jego dane – co przydarzyło się u nas.

Mierzona temperatura wewnątrz to zakres od 0 do 50 stopni C oraz wilgotności od 20 do 90%. Na zewnątrz od -50 do 70 stopni C i wilgotności w tym samym zakresie co wyżej. Ciśnienie jest mierzone w zakresie 700 do 1099 hPa.

Wymiary stacji Terdens 1928 Multicolour (Emos 001928) to 160×160 mm na 60 mm grubości (przy podstawie). Waga około 680 gram. Wyświetlacz ma wielkość 13 x 9 cm – jest duży i czytelny nawet z daleka.

Urządzenie pogodowe Terdens 1928 Multicolour (Emos 001928) – posiada jeszcze inne funkcje o których się nie rozpisywaliśmy. Przykładowo ustawialne alerty pogodowe, wizerunki komfortu klimatycznego (3 stopniowy), pływy.

Wizualnie urządzenie prezentuje się elegancko. Wygląda bardzo dobrze ale posiada wcześniej opisane niedociągnięcia. Nie działa szczególnie dokładnie (ale tak samo będzie działała każda inna stacja pogodowa w podobnym pułapie cenowym). Zabawny jest jej inny wygląd graficzny na opakowaniu i ofertach sprzedaży względem tego jak wygada faktycznie na wyświetlaczu.

Produkt jako zegarek oraz orientacyjna stacja pogodowa – metrologiczna jest całkiem fajny. Najlepiej jak pracuje na zasilaczu z racji na stałe podświetlenie – które jednak nocą jest zbyt intensywne (w sypialni). Mimo wszystko nie jest to zły produkt – jeśli wizualnie się komuś podoba to można go wybrać.

Warto podkreślić, że bez znaczenia którą stacje pogoda się wybierze w tym samym pułapie cenowym – i tak będą działać podobnie. Zapraszamy do kolejnych tematów w serwisie.

Jak przydatny jest artykuł?

Średnia ocen 0 / 5. Ilość ocen: 0

Ten temat jeszcze nie ma oceny.

Dziękujemy, że uznałeś artykuł za przydatny.

Zobacz nasze media społecznościowe!

Przykro nam, że artykuł nie był dla Ciebie przydatny!

Postaramy się go poprawić w ciągu 7 dni.

Powiedz nam, jak możemy ulepszyć ten artykuł?

4 komentarze

 1. Baniek pisze:

  Z wyglądu ta stacja pogodowa jest całkiem ładna. Na pewno ciekawiej się prezentuje niż moja. U mnie jest wszystko w 1 kolorze bez podświetlenia. Nocą nic nie widać i trzeba zapalać światło aby zobaczyć jakieś dane. Fajnie są takie pogodynki, dobrze widać i jak nie w sypialni to drogę do kibla też trochę rozświetli (w przedpokoju).

 2. Pixy22 pisze:

  Wizualnie jest bardzo spoko, w działaniu jak opisujecie też nie jest zła. Może bym się nawet na taką skusił bo całkiem fajnie się to prezentuje. Potrzebuję jej jako zegarek przede wszystkim. A bez sensu dawać tyle samo za sam radiobudzik gdy i tak nie słucham radia ani nie używam w nich budzika.

 3. Nikiel Piotr pisze:

  Kupiłem tą stancję pogody kilka dni temu. Jestem z niej bardzo zadowolony. Wizualnie wygląda pięknie i ma bardzo duże czytelne dane. To zdecydowanie był jeden z najlepszych zakupów jakie dokonałem. Bardzo fajnie pokazuje to co się dzieje na dworze oraz będzie się działo na prognozie. Dla mnie rewelacja.

 4. Parkan pisze:

  Od kilku dni Emos także u mnie przewiduje pogodę. Jestem z tej stacji mocno zadowolony. Dla mnie jedyna jej wada, to zbyt mocne oświetlenie. Nie ma tam regulacji mocy święcenia. To jest jej jedyna, jak dla mnie słaba strona. No może jeszcze brak DCF. Ale ogólnie ta stacja pogodowa jest bardzo sympatyczna.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Rodzaj subskrypcji: