Szafa Rack – jakie będzie mieć zastosowanie w domu?

Szafy Rack do domuChociaż szafy Rack kojarzone są głównie z wykorzystania przez różnego rodzaju przedsiębiorstwa, takie jak centra danych, dostawcy usług internetowych czy dostawcy usług chmurowych, to w ostatnim czasie coraz więcej osób decyduje się na ich zastosowanie w domu.

Czym są szafy Rack i jakie mogą mieć prywatne zastosowanie? Podpowiadamy!

Czym jest szafa Rack?

Szafa Rack służy do odpowiedniej organizacji sprzętu elektronicznego. Możemy w niej przechowywać takie urządzenia, jak routery, serwery, UPSy czy switche. Dobrej jakości szafa Rack powinna zapewniać bezpieczeństwo sprzętu, nie tylko jeśli chodzi o uszkodzenia czy przegrzania, lecz także kradzieże. Szafy Rack wykonane są z solidnych materiałów, a przed dostępem przez niepowołane osoby w ich wypadku chronią drzwiczki z zamkiem na klucz.

Szafa Rack może być wyposażona w tzw. patchpanel, służący do zarządzania kablami sieciowymi. Składa się on z szeregu portów, pozwalających na podłączenie określonej liczby kabli. Takie porty można dowolnie ze sobą łączyć, wykorzystując do tego tzw. patchcordy, czyli krótkie kable sieciowe typu RJ45, obsługujące moduł keystone.

Jakie zastosowanie w domu będzie mieć szafa Rack?

Wykorzystanie szaf Rack w domu jest coraz bardziej popularne, zwłaszcza wśród entuzjastów technologii i osób, które pracują w branży IT. Z ich pomocą możemy stworzyć rozbudowane serwery domowe, będące miejscem do przechowywania plików wszystkich domowników, zamontować w nich dedykowane odtwarzacze multimedialne, czy po prostu umieścić routery i odpowiednio zorganizować kable.

We współpracy ze switchem i patchpanelem, w szafie Rack możemy opracować rozbudowaną infrastrukturę internetową, obejmującą gniazda internetowe zlokalizowane w całym domu. Szafa Rack pomoże nam w utrzymaniu porządku, minimalizując plątaninę kabli.

Ponadto taka szafa Rack do domu będzie doskonałym miejscem do przechowywania całego sprzętu związanego z monitoringiem i alarmem i jego odpowiedniego zabezpieczenia. W szafie z powodzeniem umieścimy rejestratory i centralki alarmowe.