Szczoteczka soniczna – sprawdzony sposób na zdrowsze zęby i dziąsła?

Szczotka do zębówPróchnica i choroby dziąseł to najczęściej występujące choroby jamy ustnej. Czy wiesz, że zaniedbanie higieny jamy ustnej wpływa nie tylko na stan zdrowia zębów i dziąseł, ale również zwiększa ryzyko wystąpienia innych chorób w organizmie?

Jak zatem dbać o zęby i dziąsła, by uniknąć tych konsekwencji? Czy szczoteczka soniczna to dobry wybór? Poznaj jej zalety i efekty stosowania.

Szczoteczka soniczna – skuteczne i wygodne mycie zębów

Szczoteczka soniczna, dzięki bardzo dynamicznym i szybkim ruchom włókien usuwa nawet kilka razy więcej płytki nazębnej i osadów niż szczoteczka manualna w tym samym czasie. W efekcie już po pierwszym użyciu możemy zauważyć wyraźną różnicę w jakości mycia zębów. Zęby są odczuwalnie czystsze, gładsze i co istotne ten efekt utrzymuje się przez długi czas po szczotkowaniu.

Jak działają te urządzenia? Szczoteczki soniczne wytwarzają fale dźwiękowe, dzięki którym mogą wykonywać aż kilkadziesiąt tysięcy ruchów na minutę, co zapewnia staranne wymiatanie osadów i bakterii z powierzchni zębów. Warto wspomnieć, że zasięg czyszczenia szczoteczki sonicznej obejmuje również niewidoczne powierzchnie zębów. Fale dźwiękowe oraz szybkie ruchy włókien wprawiają w ruch cząstki wody, śliny i pasty do zębów. W wyniku czego tworzą się niewielkie bąbelki, które trafiają głęboko pomiędzy zęby i wzdłuż linii dziąseł. Taki sposób działania wspomaga oczyszczanie tych trudno dostępnych miejsc.

Choć szczoteczka soniczna ułatwia czyszczenie ciężko dostępnych miejsc w jamie ustnej, należy pamiętać, że nie zastąpi ona nici dentystycznej, która w sposób mechaniczny usuwa spomiędzy zębów nagromadzoną płytkę bakteryjną i resztki pokarmowe. Do czyszczenia przestrzeni międzyzębowych możemy też użyć irygatora do zębów, który dodatkowo zadba o zdrowie dziąseł.

Jakie szczoteczki soniczne mamy do wyboru? Wybór jest naprawdę pokaźny. Poszczególne modele różnią się między sobą:

 • Liczbą i rodzajem programów pracy,
 • Zakresem prędkości ruchów,
 • Czasem pracy bezprzewodowej,
 • Liczbą końcówek w zestawie,
 • Dodatkowymi funkcjonalnościami, np.: czujnik siły nacisku, przypomnienie o wymianie końcówki, aplikacja mobilna, ekran dotykowy na uchwycie szczoteczki.
 • Dodatkowe akcesoria: etui podróżne standardowe lub z funkcją ładowania, sanitazer UV do dezynfekcji końcówek, pojemnik na końcówki.

Dlaczego szczoteczka soniczna to dobry wybór?

To urządzenie, które pomaga efektywniej i dokładniej czyścić zęby, bez większego wysiłku z naszej strony. Używając szczoteczki sonicznej, nie musimy się martwić, czy odpowiednio długo myjemy zęby. Wbudowany timer zasygnalizuje, kiedy zalecany czas mycia zębów upłynął. Warto wspomnieć, że szczoteczki soniczne, mimo tego, że wykonują intensywne ruchy, są bezpieczne dla naszych zębów i dziąseł. Czyszczą zęby delikatnie i jednocześnie bardzo dokładnie i precyzyjnie.

Szczoteczki soniczne są polecane dla każdego, w tym dla osób:

 • noszących aparaty ortodontyczne,
 • z tendencją do powstawania przebarwień i kamienia nazębnego,
 • posiadających wrażliwe i delikatne dziąsła.

Efekty używania szczoteczki sonicznej

Przy regularnym stosowaniu szczoteczki sonicznej możemy spodziewać się następujących rezultatów:

 • Jaśniejszy i zdrowszy uśmiech – szczoteczka soniczna pomaga pozbyć się uporczywych przebarwień z zębów, dzięki temu stają się one naturalnie bielsze.
 • Skuteczniejsza ochrona przed próchnicą – dokładniejsze usuwanie płytki nazębnej sprawia, że zęby są mniej narażone na rozwój próchnicy.
 • Wyraźna poprawa stanu zdrowia dziąseł – efektywniejsze usuwanie płytki nazębnej z trudno dostępnych miejsc, takich jak obszary wzdłuż linii dziąseł, pomaga zapobiegać stanom zapalnym. Włókna szczoteczki dodatkowo delikatnie masują dziąsła, co poprawia ich ukrwienie.
 • Świeży oddech i wolniejsze odkładanie się kamienia nazębnego.

Jak przydatny jest artykuł?

Średnia ocen 0 / 5. Ilość ocen: 0

Ten temat jeszcze nie ma oceny.

Dziękujemy, że uznałeś artykuł za przydatny.

Zobacz nasze media społecznościowe!

Przykro nam, że artykuł nie był dla Ciebie przydatny!

Postaramy się go poprawić w ciągu 7 dni.

Powiedz nam, jak możemy ulepszyć ten artykuł?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Rodzaj subskrypcji: