Tabletki antykoncepcyjne – co warto o nich wiedzieć?

Pigułki na dzieciTabletki antykoncepcyjne to od lat popularny sposób zapobiegania niechcianej ciąży. Są proste w stosowaniu, niedrogie i skuteczne. Często pozytywnie wpływają na wygląd naszej cery. Czy tabletki antykoncepcyjne są skuteczne?

Środki antykoncepcyjne dzielą się na jednofazowe – zawierają identyczną dawkę hormonów oraz dwufazowe – początkowe tabletki zaierają same estrogeny, kolejne estrogeny i gestageny oraz preparaty trójfazowe, które mają w składzie trzy różne hormony.

W dzisiejszych czasach na rynku możemy wybierać spośród różnych rodzajów środków antykoncepcyjnych, są to:

  • tabletki antykoncepcyjne (najpopularniejsze) – dzielą się na tabletki jednoskładnikowe i dwuskładnikowe
  • plastry– w Polsce dostępne od 2004 roku. Jest to forma przezskórnej antykoncepcji. Zawierają te same składniki co dwuskładnikowe tabletki antykoncepcyjne.
  • wkładki domaciczne – rodzaj antykoncepcji długoterminowej, która polega na umieszczeniu przez ginekologa wkładki wewnątrz pochwy,
  • krążki dopochwowe – krążki antykoncepcyjne, ring antykoncepcyjny, pierścień antykoncepcyjny – zawierają dwa składniki aktywne (syntetyczne hormony), które są uwalniane w pochwie i wchłaniane przez nabłonek przez trzy tygodnie,
  • implanty podskórne – mały, plastikowy pręcik wszczepiany pod skórę, który stopniowo uwalnia hormon – estrogen,
  • iniekcje – zastrzyki antykoncepcyjne wykonywane domięśniowo w pośladek lub ramię, raz na trzy miesiące.

Tabletki antykoncepcyjne – skuteczność

Skuteczność tabletek antykoncepcyjnych określana jest jako bardzo wysoka i szacuje się ją na 99 %. Aby antykoncepcja była skuteczna, należy przestrzegać wszelkich zaleceń ginekologa i dbać o prawidłowe dawkowanie. Wskaźnik Pearla określa tabletki antykoncepcyjne jako najskuteczniejsze z wszystkich metod zapobiegania ciąży.

Żadna metoda antykoncepcji, nawet ta najlepsza, nie jest w pełni niezawodna. Nawet podczas stosowania tabletek antykoncepcyjnych może dojść do nieplanowanej ciąży. Do zajścia w ciąże w trakcie stosowania tabletek może dojść, jeżeli będziemy nieprawidłowo je stosować – np. pomijać tabletki.

Jeżeli zdarzy się, że w czasie przyjmowania antykoncepcji kobieta zajdzie w ciążę, powinna natychmiast ją odstawić i udać się do lekarza ginekologa.

Tabletki antykoncepcyjne – jak szybko je dostać? e recepta 24h

Zanim lekarz wystawi receptę na tabletki antykoncepcyjne swojej pacjentce, musi  przeprowadzić z nią dokładny wywiad. Nie każda antykoncepcja zawiera zestaw hormonów, który będzie odpowiedni dla danej kobiety. Źle dobrane tabletki mogą powodować różnego rodzaju schorzenia i nie być skuteczne w zapobieganiu ciąży. Dobrze dobrana antykoncepcja ma pozytywny wpływ na urodę i samopoczucie.

Dobrym pomysłem na szybkie zdobycie tabletek antykoncepcyjnych będzie wizyta u lekarza online – wówczas możemy otrzymać szybką e receptę 24h. W formularzu wypełniamy informacje na temat naszych danych osobowych, chorób i samopoczucia w ostatnim czasie. Na jego podstawie możemy otrzymać od lekarza receptę całkowicie online.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *