Tani statyw do aparatu i kamery – Opinia

Statywy tanieBardzo popularną ofertą okazują się tanie statywy do aparatu. Mogą być one w różnej wielkości względem wysokości po rozłożeniu.

Tego typu statywy widoczne na fotografii kuszą zarówno znacznie niższą ceną od modelów tych znanych firm jak i wyglądem – jest on dość nowoczesny.

Tego typu statywy mają jednak bardzo liczne problemy techniczne, jakie pojawiają się podczas użytkowania. Na początku warto jednak skupić się na opisie technicznym tego sprzętu. Statywy te mogą być w wysokości do 1 m do 195 cm – w zależności jaki model się wybierze z maksymalną wysokością rozłożenia.

Są to typowe trójnogi czy jak nazywają je inne osoby tripod. Posiadają w sobie obrotowe nóżki dolne do ustawienia na nierównym terenie (które bardzo łatwo pękają w zaczepie), składane w 2 miejscach nogi z blokadami aby dostosowywać jego wysokość. Z boku jest uchwyt ułatwiający noszenie. Na górze statywu znajdują się 2 poziomice – oczko okrągłe poziomu oraz rurka pionu.

Głowica aparatu jest wysuwana przez korbkę na określoną wysokość. Głowica jest obrotowa z rączką do teoretycznego prowadzenia – można ją także przekrzywiać na bok (tak zwane 3d). Posiada on w sobie motylki regulujące docisk – mimo wszystko w statywie tym jest dużo luzu a tym samym nie jest on wcale stabilny i sztywny po rozłożeniu.

W całości jest on wykonany z dwóch materiałów – plastiku i aluminium na nogach. Plastik jest twardy i bardzo kruchy, przez co łatwo pęka co często widać na dźwigni obrotu, górnych zaczepach nóg oraz spodnich nogach z ogumieniem. Także środkowy pałąk trzymający rozstaw nóg pęka bardzo szybko rozpadając się na części.

Ogólnie ten typ statywów fotograficznych można określić na mizerne wykonanie – połowa jego dodatków jest niepraktyczna takich jak wysuwana głowica na korbce czy obrotowa głowica – jest tam za wiele luzów i zbyt małą stabilność ruchu.

Statyw ten może służyć tylko jako podstawowa podpora pod aparat lub kamerę. Całość niestety jest bardzo mało trwała i szybko ulega uszkodzeniom w różnych miejscach. Z naszej strony nie polecamy takich statywów typu „no name”. Zapraszamy do kolejnych tematów.

Jeden komentarz

  1. Vito

    Kupiłem ten statyw dla siebie do domu, dobrze działał przez około rok czasu. Raz się przewrócił jak oparłem go pustego o ścianę i pękła noga. Od nowości miał luzy na głowicy, to kierowanie rączka nie działa bo trzęsie się całe. To dobre urządzenie jak potrzebuje się czegoś naprawdę taniego ale na dużym zakresie pracy względem wysokości.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.