Tania mała lornetka 30×60 – Opinia i Test
Lornetka z oznaczeniami 30×60 – to mały i tani sprzęt, który można określić kieszonkowym. W rzeczywistości opisywany produkt można nazwać tymi oznaczeniami – z tego powodu, że nie moją one nic wspólnego z realiami określania parametrów sprzętu optycznego.
30X60 na optyce określa parametry soczewek – tutaj nie ma to odzwierciedlenia a więc można przyjąć, że będzie to tylko nazwa.
W prawdziwych sprzętach pierwszy parametr oznacza spotnień przybliżenia a drugi wielkość soczewki tylnej (tej jaka dopuszcza wpadanie światła). W przypadku tego urządzenia żadnej praeter nie pokrywa z oznaczeniem – ani nawet nie jest w połowie dystansu.
Realne przybliżenie lornetki 30×60 bez faktycznej nazwy producenta i modelu – wynosi do około 8x (razy). Jest to stałe przybliżenie bez regulacji. Brak regulacji w większości lornetek to dobra cecha – bo nie pogarsza jakości obrazu bazowego. Realne przybliżenie raczej wynosi 3x niż 8 – jeśli chodzi o powiększanie obiektów na jakie się patrzy.
Urządzenie jest bardzo łatwe w przenoszeniu – wymiary złożonej lornetki to zaledwie 10 cm długości na 5 szerokości i 5 grubości. Z czego szerokość jest dodatkowo rozkładana poprzez uchylenie skrzydeł z tulejami przybliżającymi. Można zatem zmieścić ją w praktycznie każdej kieszeni. Dodatkowo w zestawie jest pokrowiec tekstylny z zamkiem na rzep. Pokrowiec ma z tyłu szlufkę do mocowania na pasku spodni lub innym przelotowym pasku.
W zestawie jest lornetka 30×60 oraz mała ściereczka do szkieł z mikrofibry a następnie sznurek do przenoszenia i pokrowiec na lornetkę. Całość w opakowaniu z tektury.
Szerokość rozstawu każdego okularu jest regulowana – powinna pasować do każdego rozstawu oczu i kształtu głowy. Jest bardzo duży zakres regulacji rozstawu oczu. Na środku znajduje się standardowo pokrętło dostrajania ostrości obrazu, oraz na prawym okularze dodatkowo korekta jednego oka.
Obudowa jest powlekała czymś w dotyku przypominającego gumowanie. Jest to powierzchnia przeciwpoślizgowa. Ogólnie wykonanie można określić wizualnie jako dobre.
Widok jak pisze producent to 126 m na każde 1000 m. Chodzi o szerokość pola widzenia. Jest ona czyli większa niż 1/8 a więc można określić w tym wypadku, że jest to niezły widok, przy tak kieszonkowym sprzęcie optycznym. Widoczność 7,2 stopni – co daje pozorne pole widzenia 57,6 (8x 7,2) a więc coś się nie do końca zgadza, w tym co piszą producenci – ale i tak nie jest źle.
Długość tulei przybliżającej to 90 mm z czego soczewka tylna ma 20 mm średnicy (a nie 60) oraz soczewka wejściowa 10 mm. Waga całości to około 190 gram.
Jakość obrazu z lornetki 30×60 – można określić jako dobry. Obraz nie jest krystaliczny ani bardzo żywy, jest lekko przyciemniony oraz lekko zamglony. Dość ostry ale bez bardzo wyraźnych detali i szczegółów. Można go określić jak na takie parametry i tą cenę produktu na maksymalnie dobry – dla osób, które mają mocniejszą optykę i lepiej wykonaną będzie on prawdopodobnie bardziej dopuszczający.
Natomiast twierdzenia typu jakość obrazu HD – antyrefleksyjne poszycie, najwyższy gatunek soczewek to jest po prostu brednia. To jest produkt o komponentach niskiej jakości – przez co obraz zamiast być krystalicznym jest lekko przymglony.
Okular przedni ma małą średnicę więc może być u niektórych osób mały problem z wygodnym dopasowaniem oczu i komfortem korzystania.
Czy warto kupić taką tanią lornetkę 30×60 – jeśli mamy bardzo mało miejsca a chcemy mieć coś takiego przy sobie to tak. Jest tania i coś przez nią widać lepiej niż oczyma. Natomiast jeśli zależy nam na dobrej jakości obrazu i większej funkcjonalności to lepiej dołożyć parę złotych i kupić coś lepszego.
Dla jednych – szczególnie osób, które nie mają dużego doświadczenia z optyką i lornetkami może spełniać oczekiwania i dawać zadowolenie. Dla osób, które przerobiły trochę sprzętu optycznego będzie ona produktem niskich lotów i raczej nie pozostawią sobie jej w zapasie. Zapraszamy do kolejnych testów i opinii oraz artykułów na serwisie.
Może i nie są one najgorsze ale ich jakość obrazu jest mocno ograniczona. Zgodzę się w całości, że ich mega zaletą jest rozmiar. Można to przewozić w kieszeni czy torebce. Całkiem fajne do turystyki pieszej. Choć trochę mocniejsza optyka też by była możliwa a takim korpusie, tylko trochę by kosztowała też i więcej. Moja ma 15×50 i działa świetnie. Jest oczywiście trochę większa a więc nie da rady jej trzymać w kieszeni kurtki czy spodniach.
Te chińskie optyki wszystkie są nic nie warte. Czy się kupi duża lornetkę czy małą to i tak każda jest nic nie warta. Już niestety przerabiałem to na sobie, wszystko jest od nich bez nazwy bezwartościowe. Totalnie złe optyki i niska jakość ich produktów. Dobrze powiedziane, że to może zadowolić tylko totalnych amatorów.