Tanie i dobre Deski do tenisa stołowego

Tanie dobre deski tenis stołowyW tenisie stołowym gra się piłką odbijaną przez rakietkę. Rakietka to nic innego, jak połączenie deski oraz okładzin – tworzących całą rakietkę. Deska dopuszczona do zawodów, powinna mieć co najmniej 85 składu z prawdziwego drewna.

Warto wspomnieć, że przepisy ITTF nie regulują kształtów deski, ani jej wielkości. Dlatego praktycznie można grać deskami o dowolnej wielkości blatów – jak i ich konturów. W ostatnich latach pojawiło się wiele udziwnień, lecz nie są one wybierane przez zawodników zawodowych. Gra na najwyższym szczeblu, dalej bazuje na standardowym wyglądzie deski. Wszystkie tanie i dobre deski omawiane w tym temacie – będą miały wymiary standardowe.

W osobnym temacie „wszystkie wymiary desek i rakietek do tenisa stołowego” mówiliśmy o konstrukcji tych elementów. Tutaj warto tylko wspomnieć, że standardowy wymiar deski to szerokość blatu około 15,1 cm, długość blatu 15,7 cm – oraz długość rączki 10 cm. Wszystkie omawiane poniżej deski bazują na wymiarach standardowych i ich odniesień.

W tym temacie nie poruszamy desek, które testowaliśmy w osobnych artykułach. Wiele desek ma swój własny cały artykuł i film. Również warto przeczytać o nich osobno. Ten temat jest uzupełniający (aktualizacją) zbiorczą do desek wartych uwagi.

Deska to w naszej ocenie do 30% maksymalnie skuteczności i osiągów rakietki. Resztę robią już same okładziny na rakietce. W tych procentach chodzi o sprzęt i jego możliwe osiągi, a nie umiejętności gracza.

Aby tanio kupić dobre deski do tenisa stołowego, będzie trzeba je nabywać bezpośrednio w chinach. Na stronach typu AliExpress, Banggood, Alibaba i tego typu serwisy z chińszczyzną. Tutaj duża uwaga, chińskie deski do tenisa stołowego są bardzo dobre, nie ustępują niczym produkcją europejskim, a są znacznie tańsze.

Deska Boer Engineer Timber oraz Deska Boer X5 (Boer Hybrid Offensive WRB) – jest to tania deska o dobrej konstrukcji. Bardzo dobrze nadaje się do gry obronnej i wszechstronnej. Waga około 90 gram. Grubość rdzenia średnia, przenosząca duże wibracje podczas odbicia – a więc zwiększająca czucie piłki podczas gry. Warto wspomnieć, że te deski występują w wielu różnych wariantach tekstury i kolorystyki. Każda z nich ma na rączce napis Boer Hybrid Offensive WRB. Wszystkie są podobne w osiągach. Bardzo podobne również do Boer Lion oraz Dragon – praktycznie identyczna jakość gry. Ogólnie dobre i tanie deski. Mają często lekko pomniejszony blat o około 2 – 5 mm. Posiadają miękką i cienką przekładkę karbonową.

Deska Biutenkirsche – brzmi z niemiecka, ale to deska chińska. Dobry całkowicie drewniany 6 mm rdzeń deski, dobrze przenoszący wibracje – z czego uchwyt jest lekko wycieniowany. Przez co osobom z dużymi dłońmi, może być mniej wygodnie ją trzymać. Deska bardzo tania i dobrze nadająca się do gry z koniecznością wysokiego czucia piłki. Niestety Biutenkirsche ma kilka modeli rakietek – ale nie podaje ich nazwy. Większość jest wykonana podobnie i działa tak samo.

Deska Gewo DXLP01 – bardzo podobna do poprzedników, z czego jest wykonana trochę bardziej starannie. Nadaje się dobrze do gry wszechstronnej i bronnej. Bardzo dobre czucie piłki podczas gry. Deska Gewo DXLP01 posiada rdzeń w całości wykonany z drewna bez przekładek. Wagowo to około 80 gram. Dobra pozycja dla osób, które szukają dobrego sprzętu za nieduże pieniądze.

Deska Sanwei T5000 – bardzo szybka i agresywna. Idealnie nadająca się do gry w ataku jak i wszechstronnej z nastawieniem na atak. Względnie dobre czucie piłki podczas gry i duża sztywność grubego rdzenia. Wibracje średnie – to pozycja klasy OFF / OFF+. Dobra pozycja dla każdego gracza atakującego. Deska bardzo dobrze się sprawdza nie tylko w ataku, ale także w grze z wykorzystaniem bloku i silnych zbić. Dobra także do smecza i lobu. Choć jeszcze nie najlepsza. Posiada dwie cienkie i miękkie przekładki karbonowe. Ocenił bym ją w top 3 najlepszych. Sanwei T5000 zdecydowanie można polecić, bardzo dobry choć nadal tani sprzęt.

Deska Yinhe N10 S (oraz inne z serii N) – jest to jedna z najlepszych tanich desek do tenisa stołowego. Ma doskonałe czucie podczas gry, a tym samym świetną kontrolę. Jest to deska ofensywna, lecz doskonale sprawdzi się zarówno w obronie jak i grze wszechstronnej. Nadaje się do każdego typu gry i zagrań. Mimo jej dość grubego i sztywnego rdzenia (ponad 6mm) jest to nadal sprzęt o doskonałych wibracjach. To szyba deska, ale powinna sprawdzić się każdemu. Deska Yinhe N10 S co ważne ma prawie jednakowe odbicie piłki w każdym miejscu blatu – to rzadko się zdarza, nawet w bardzo drogich produktach znanych marek. W naszej ocenie jest to jedna z najlepszych tanich desek do tenisa stołowego. Jej waga to około 84 gram.

Deski firmy 729 Friendship A-2 i Z-1 – to bardzo dobre sztywne i szybkie produkty do gry ofensywnej. Mają wysokie czucie piłki. Jednakże ich wibracje są słabsze niż w Poprzedniej Yinhe N10. Produkty 729 Friendship A-2 i Z-1 są praktycznie takie same – mają bardzo zbliżone osiągi i zachowania. Z-1 wydaje się odrobinę szybsza i z większym czuciem, z racji że ma mniej przekładek usztywniających i bardziej jednolity rdzeń. Obydwie to klasa OFF++ – skrajnie szybka. Dobre sprzęty, jakie cieszyły się dużym zainteresowaniem – przez co Chińczycy kilkakrotnie podsinili ich ceny – ale nadal są jeszcze względnie tanie.

Deska 729 Friendship C-5 Max – bardzo lekka o wadze około 75 gram. Doskonała do gry wszechstronnej, o bardzo wysokim czuciem piłki. Ogólnie bardzo dobra pozycja warta uwagi. Nie czuje się w niej atomowego uderzenia, ale czuje się doskonale każdą piłkę i rotację na rakietce. Szczególnie polecana dla osób lubiących grać z dużym wyczuciem i kontrolą piłki.

Deska Huieson K1 – jest bardzo podobna praktycznie we wszystkim do tego co posiada Boer WRB opisane wyżej. Posiada takie samo czucie oraz osiągi. Jest wykonana jednak w mniej dekorowany sposób. Dobra tania deska, szczególnie polecana dla osób z niedużym budżetem.

Deska Guo Yue Hua (Nuclear Power) – atomowy sprzęt do bardzo szybkich ataków. Gruby rdzeń deski z uśrednionym czuciem piłki. W całości wykonana z drewna. Doskonała do silnego ataku, nawet takiego przełamującego obronę. Kierowana raczej dla zawodników silnie ofensywnych. Niekoniecznie nastawionych na dużą rotację – ale na silną mocną piłkę zbijającą lub kończącą atakiem. Klasa OFF++ do graczy silnie ofensywnych. Blat może być pomniejszony o 2-4 mm.

Deska Huieson X-1 – bardzo tani i dobrze wykonany sprzęt. Duże czucie podczas gry i względnie utemperowana prędkość. Dobrze się sprawdza w grze wszechstronnej i defensywnej. Lekka i o sporych wibracjach. W całości wykonana z drewna. To bardzo dobry wybór dla rozwiązań budżetowych.

To wszystkie co zdecydowanie warto polecić. Na pewno jest też wiele innych produktów – równie dobrych. Przedstawiliśmy w osobnych artykułach oraz tym zbiorczym takie modele, które znamy i wypróbowaliśmy w grze. Te sprzęty są przez nas sprawdzone i zdecydowanie godne uwagi. Zapraszamy do kolejnych artykułów w serwisie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *