Tanie i dobre Okładziny do Tenisa Stołowego

Tanie dobre okładziny tenis stołowyOkładziny na rakietce do tenisa stołowego odgrywają kluczową rolę, to przede wszystkim właśnie one nadają finalnych parametrów rakietce. Deska stanowi do około 30% możliwych osiągów rakietki, okładziny dają jej pozostałą część – czyli co najmniej 70%.

Można przyjąć, że dobre dopasowanie rakietki do gracza – opiera się przede wszystkim na okładzinach. Dlatego jest to tak ważne, aby wybrać właściwe do własnej gry. Warto wspomnieć, że można kupić bardzo dobre i tanie okładziny. Praktycznie zachowujące się tak samo, jak te znanych i drogich marek od tenisa stołowego.

Aby kupić tanio taki sprzęt, będzie trzeba go szukać na takich stronach jak: AliExpress, Banggood, Alibaba itp. Jest on tam znacznie taniej, niż te same modele dostępne w rodzimych sklepach. Omija się tym samym ich podwójne marże.

W tym temacie przedstawimy zbiorczą listę tanich i popularnych okładzin do tenisa stołowego. W wielu osobnych tematach, opisaliśmy dodatkowo inne okładziny warte uwagi. Ten temat jest zbiorczym uzupełniającym, do pozostałych artykułów na tym serwisie. Przedstawione okładziny nie są w żadnej kolejności od najlepszej do najgorszej. Nie tworzymy żadnego rankingu, gdyż każda jest inna i ma zupełnie inne przeznaczanie i możliwości.

Okładzina Kokutaku 868 – jedna z bardziej popularnych tanich gum. Dobrze nadająca się do gry blokiem i zbić. Nie jest bardzo rotacyjna, ani szczególnie mocno sprężysta. Nadaje się do gry początkującej lub rekreacyjnej. Lepsza niż dowolna z rakietek gotowych, ale nie ma szczególnych osiągów. W mojej opinii Kokutaku 868 jest trochę przereklamowana, jak na swoje działanie.

Okładzina 729 Friendship Cross – powolne gumy o dość dobrej rotacji i mocno zadowalającej kontroli. Rotacja nie jest najmocniejsza, ale jest przyzwoita. Dobre do gry wszechstronnej i obronnej. Mniej sprawdzą się w ataku. Można nimi prowadzić grę z dobrym wyczuciem piłki podczas uderzenia. Opisy producenta 729 Friendship Cross są w stosunku do niej sporo przesadzone.

Okładzina Sanwei T88-III – względnie przyzwoita rotacja, taka sama jak w poprzedniczce. Kontrola również jest na podobnym poziomie. Warto jednak zaznaczyć, że są trochę tańsze niż poprzednik. Ogólnie Sanwei T88-III to bardzo przyzwoity produkt, dobry do gry blokiem i wszechstronnej. Jest to guma pół-lepka. Warto nadmienić, że T88-I są o wiele bardziej rotacyjne niż model 3 – lecz nie wiedzieć czemu, również i o wiele droższe.

Okładzina Corbor Reactor – bardzo mocno rotacyjna guma. Wykonanie półlepkie z mocnym przywieraniem piłki. Bardzo duży czynnik rotacji i spora powolność. Można nią zagrywać bardzo trudne piłki ,zarówno przy serwisie jak i podczas ataku. Można nadać na piłkę bardzo wysoką rotację. Corbor Reactor potrafi bardzo spowolnić grę – jeśli chcemy, ale można z niej mocno przyspieszyć podczas uderzenia piłkę. Okładzina można powiedzieć, że posiada dwie prędkości. Podczas pasywnego przyjęcia – piłka będzie mocno wygłuszana, podczas aktywnego dodania siły będzie sporo przyspieszana. O tym sprzęcie jest także cały osobny temat na naszej stronie. Jest to dość dobry sprzęt, potrafiący mocno utrudnić grę przeciwnikowi. Bardzo dobra do mocny rotacji piłki i dużej kontroli gry.

Okładzina Huieson Thunder – tania i bardzo ciekawa pozycja. Jest dość miękka i o uśrednionym stopniu rotacji. Jednakże bardzo dobrze wypada w blokach i zbiciach. Dobra do gry kontrolnej z nastawieniem na atak, nie tyle silnie rotacyjny – co szybkie zbicie piłki. Ogólnie ciekawa pozycja o twardości soft, z wyczuwalnym stopniem katapulty. Trudno ją zakwalifikować na tle innych produktów. Jej ITTF to EX-800 – czyli jest to chyba rozwojowa wersja Huieson Hurricane Storm z IFFT EX-600. W mojej ocenie Thunder jest faktycznie ciekawą pozycją wartą uwagi.

Okładzina Yinhe (Milky Way) Mercury II – tania i ciekawa pozycja. Dość dobra w kontroli oraz nadająca się do gry blokiem i zbić. Bardzo podobna do poprzednika, prawie we wszystkich parametrach. Być może posiada tylko troszkę lepszy czynnik rotacji, jakiemu i tak daleko do Corbora. Bardzo popularne bo tanie okładziny, dobre do gry rekreacyjnej lub w początkowej drodze gry na poważnie. Jednakże szybko zabraknie w nich rotacji – jeśli dla kogoś jest ona ważnym czynnikiem.

Okładzina Sanwei Ultraspin – bardzo podobna do poprzednika, praktycznie we wszystkim. Być może jest tylko trochę twardsza, ale nie nadaje jej to większej szybkości. W moim odczuci pomimo dobrego tarcia gumy o piłkę – nie daje się na niej wyciągnąć bardzo dużej rotacji. Być może w Sanwei Ultraspin twardość przeszkadza w dobrym wgłębieniu się piłki w podkład i wykorzystaniu podkręcania piłki. Jest to model tani, ale ogólnie w mojej ocenie – dość pasywny. Wszystko ma przeciętne.

Okładzina Friendship -729 GeoSpin – dość dobra pozycja i zdecydowanie warta uwagi. Względnie dobra rotacja i uśredniona prędkość. Łatwiej na nich wyciągnąć rotację niż na Ultraspin. Jest to trochę miększa guma i łatwiej prowadzić dzięki niej grę kontrolną. Pozycja dobra do gry blokiem oraz w przebiciach piłki. Jednakże nie zrobi cudownej paraboli lotu – dzięki dużej rotacji.

Okładzina Friendship – 729 802 Mystery III – są to czopy krótkie i dość twarde z grubym czopem dość rzadko rozstawionym. Dość twardy podkład i niska rotacja. Ogólnie wiele osób jest z nich zadowolona, dla mnie nie prezentują sobą niczego wartego uwagi. Trudno nimi grać i nie dają praktycznie żadnych korzyści, ani zakłócania piłki podczas gry. Zbyt wolne i zbyt mało rotacyjne. Warto jednak wspomnieć o Friendship – 729 802 Mystery III – bo nadal są bardzo popularne. Lecz daleko im do tej poniższej.

Okładzina Yinhe Uranus Poly – bardzo szybkie i dość mocno rotacyjne czopy krótkie. Gra się nimi podobnie jak okładziną gładką. Potrafi podczas wykonywania ataku mocno spłaszczać tor lotu piłki. Doskonała do gry blokiem i zbić. Także można z niej atakować jak i skutecznie się bronić. Rotacja w Yinhe Uranus Poly od przeciwnika jest odczuwana dość nisko, z czego sama potrafi dość dobrze podkręcić piłkę. Podczas ataku dobrze wykonać uderzenie bardziej płaskie z nadgarstka, niż topspinowe, aby dobrze atakować piłkę. Bardzo dobre jak na czopy krótki i ofensywne, zdecydowanie warte uwagi.

Okładzina Globe 999 i 999T – tanie i bardzo ciężkie okładziny. Mają gruby i lity (a nie porzasty) podkład, przez co są naprawdę ciężkie. Dobre do bloku i zbicia. Jednakże mają bardzo ograniczoną rotację, choć są niewątpliwe dość sprężyste. Da się nimi zagrać czegoś naprawdę dobrego, dość trudno osiągnąć nimi dobry poziom gry. Po prostu są za ciężkie i mają zbyt niską rotację – lecz przyzwoity, jak na tak tani sprzęt katapult. Często wybierane, lecz moim daniem inne są lepsze w tej cenie.

Okładzina Palio AK47 (Blue, Yellow i Red) – bardzo dobra pozycja dla graczy ofensywnych. Samemu testowaliśmy Blue i Red. Trzeba zaznaczyć, że Palio AK47 Red to okładzina tensorowa z wbudowanym efektem świeżego kleju. Natomiast pozostałe są zwykłymi szybkimi i dobrze rotacyjnymi gumami. Można za sprawą tych gum osiągnąć bardzo dobrą rotację piłki i szybkość podczas ataków. To jedna z najlepszych tanich gum do tenisa stołowego. Red jest najszybsza i najbardziej rotacyjna, a zaraz za nią jest Blue. Zdecydowanie pozycja warta rozważania. Samemu być mógł zdecydowanie je polecać – jedne z najlepszych i tanich okładzin do tenisa stołowego.

Okładzina Loki RXTON I – ogólnie można o nich powiedzieć jedno. Szkoda gotówki. Jest praktycznie we wszystkim gorsza moim zdaniem – niż pozostałe. Loki RXTON I to totalny przeciętniak, nie mający w sobie żadnego aspektu wyjątkowości. Praktycznie taka sama jak guma od dywaniku samochodowego – ma taki sam polot w grze. Wybierana często bo tania, ale to nie jest pozycja warta uwagi. Już lepiej kupić Huieson Hurricane Storm – sprawdza się lepiej i kosztuje znacznie taniej.

Omówiliśmy w tym temacie tylko takie okładziny, jakie znamy z tanich do tenisa stołowego. Na pewno jest ich znacznie więcej w przystępnej cenie. Jednakże znając ten rynek bez wątpienia omówiliśmy najciekawsze pozycje. Tanie okładziny są naprawdę dobre – nawet do gry ligowej.

Szczególnie te co mają jakieś realnie wysokie parametry – Corbor, Palio Ak47, Uranus Poly bardzo mocno się wyróżniają na tle wszystkich pozostałych. Dlatego też najczęściej są wybierane – to naprawdę bardzo dobre gumy, do gry na wysokim poziomie. Zapraszamy do podzielenia się swoimi opiniami na temat okładzin wartych uwagi. Zapraszamy także do przeczytania pozostałych artykułów na stronie.

2 komentarze

  1. Niekłaj pisze:

    Z tych wszystkich okładzin tylko jedyna nadaję się dla graczy nie posiadających dobrej techniki, ale już z doświadczeniem (nielepka Ak47) i to nie za bardzo, bo nadajesz rotację gąbką, a nie gumą, jeszcze do tego nie nadaje cię do przeklejania z deski na deskę, bo jest słaba. Lepkie okładziny wymagają już odpowiedniej umiejętności aktywnego braszowania.

    1. Co to znaczy “braszownie” w tenisie stołowym? Nigdy nie spotkałem się z takim pojęciem. Każdą da się zagrać. Jedną lepiej lub gorzej, ale każdą da się grać na przyzwoitym poziomie. Kwestią jest tylko to, jak kto gra – aby dobrać odpowiednią. Z tanich nie znajdzie się chyba takich okładzin jak Tangery 05 czy 64 lub rapid itp. Przynajmniej samemu takich nigdy nie trafiłem jak do tej pory.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *