Tanie kasetki na pieniądze i ich wady – Opinia i Test

Tanie kasetki na pieniądze opiniaKasetki na pieniądze mogą mieć różną konstrukcję wykonania. Kasetki te można podzielić na tanie – o licznych wadach technicznych, oraz droższe o lepszych i bardziej przemyślanych rozwiązaniach. W tym temacie przyjrzymy się bliżej, tanim kasetkom na pieniądze – oraz ich sporych problemach technicznych.

Tanie kasetki na pieniądze praktycznie zawsze wykonane są tak samo. Nie ma absolutnie żadnego znaczenia jaka firma je produkuje, jaką mają wielkość oraz jaki kolor. Wszystkie wykonane są dokładnie tak samo w krytycznych elementach. Mogą się lekko różnic wizualnie od siebie – ale ich działanie oraz wady są dokładnie takie same, we wszystkich tanich modelach.

Większość osób kupuje tanie kasetki na pieniądze do określonego przeznaczenia. Warto wspomnieć, że pomimo licznych wad – mogą się sprawdzać do niektórych potrzeb. Natomiast ich tytularne zadanie, jako kasetka na pieniądze lub kosztowności jest mocno ograniczone co do skuteczności tego zabezpieczenia.

Większe kasetki mają inne wkładki na drobiazgi. Mniejsze mają przegródki tylko na monety lub inne drobne rzeczy. W większych pomieści się oczywiście więcej rzeczy. Jednakże wielkość nie ma większego znaczenia, co do ich bezpieczeństwa. Większą kasetkę jest trudniej niezauważenie wziąć pod pachę, lub wsadzić do torby niż mniejszą. To jedyna różnica ich bezpieczeństwa co do wielkości.

Przyjrzyjmy się z bliska tanim kasetkom na pieniądze. Na początku trzeba odnieść się do ich poszycia – jest wykonane z blachy o grubości zaledwie około 0,3 do maksymalnie 1 mm. Z reguły grubość blachy tych urządzeń jest w przedziale około 0,4-0,5 mm. Jest to bardzo cienka zwykła profilowana blacha. Blacha ta ma niską wytrzymałość na cokolwiek, dorosły mężczyzna może ją zgnieść w silnych rękach. Każda osoba może ją przebić nawet dużym ostrym śrubokrętem po silnym uderzeniu. Jednak tutaj chodzi tylko o poszycie i jego wytrzymałość.

Kolejną wadą poza grubością ścianek jest ich rodzaj zawiasów. Zawiasy w tanich kasetkach są wykonane z tej samej blachy z jakiej poszycie. Jest to element zagięcia blachy z wpuszczonym w środek na przykład trzpieniem trzymający zawias. Zawiasy w tanich kasetkach na pieniądze są zawsze umiejscowione na zewnątrz kasetki. Oznacza to, że od strony zawiasów wystarczy wbić śrubokręt. Następnie wywarzać zawias w łączonej linii zawiasów – aby zerwać (trzpień) i rozdzielić połówki zamkniętej kasetki.

Wieko kasetek tego typu ma zawsze luzy pokrywy. Kasetka podczas zamknięcia ma nakładane górne wieko na element profilowany blachy dolnego elementu kasetki. Wieko kasetki nachodzi od zewnątrz na dolny korpus na głębokość około 3 do maksymalnie 5 mm. Wieko zawsze jest luźne na około 1 do 2 mm. W tym przypadki wystarczy wykorzystać dowolny śrubokręt, aby wyrwać górne wieko z zamka. O tym będzie więcej trochę niżej.

Zamek tanich kasetek na pieniądze jest zawsze wykonany tak samo – jest to zwykły haczyk, przekręcany kluczem. Zamek posiada w zestawie dwa małe kluczyki. Kluczyki te są dość proste oraz krótkie. Istnieje wiele filmików pokazujących jak niektóre osoby otwierają takie zamki trytkami lub małym śrubokrętem.

Zamek ten ma bardzo dużo wad. Po za jego prostotą zamka – element blokujący to kolejna wada. Elementem blokującym tanich kasetek jest haczyk. Haczyk jest wykonany ponownie z cienkiej blachy o kształcie zwykłego haczyka. Haczyk ten ma zaczepiać się o górny element stalowy z blachy na wieku kasetki. Kasetka na wieku ma z reguły dwa otwory w profilu wewnętrznym wieka. Środkowy cienki element między otworami jest skoblem do haczyka.

Najprościej mówiąc kasetka wykonana z cienkiej blachy, ma prosty zamek z blokadą z haczyka. Który to haczyk jest wykonany z cienkiej blachy, mający blokować górne wieko kasetki o zaczep w cienkiej blasze. Tak jak to zdanie brzmi, tak dokładnie wygląda zabezpieczenie w tego typach kasetkach.

Zamek kasetki jest mocno odstający – wystarczy włożyć śrubokręt pod górne wieko nad zamkiem. Następnie sam zamek, dzięki temu że odstaje – tworzy idealną dźwignię do wyrwania górnego wieka i jego haczyka z cienkiej blachy trzymającej ten haczyk.

Zabezpieczenie przed złodziejami tanich kasetek na pieniądze oraz kosztowności – jest więc realnie żadne. Jednakże mimo wszystko takie urządzenie może się przydać w wielu sytuacjach. Kwestią tego jest to, do czego ma służyć i w jakich warunkach.

Jeśli kasetka tego typu, ma być zabezpieczeniem pieniędzy przed złodziejem. To jest to bardzo zły pomysł. Można ją otworzyć w ciągu nie więcej niż 1 minuty śrubokrętem, przy niewielkim hałasie. Można taką kasetkę wziąć także pod pachę lub włożyć do torby i ją ukraść wraz z zawartością.

Natomiast takie urządzenia sprawdzą się bardzo dobrze – jako przykładowo element do przetrzymywania pieniędzy w bezpiecznym domu. Aby pieniądze nie leżały w szufladach czy puszkach po kawie lub herbacie. Można je włożyć do takiej kasetki. Także mogą się nadać do przetrzymywania w nich biżuterii (po wcześniejszym ich wymoszczeniu na przykład filcem). Sprawdzą się jako zabezpieczenie przed dziećmi i ich ciekawskim wzrokiem, lub możliwością wyciągania cennych rzeczy rodziców.

Sprawdzą się także jako domowy bank na żywą gotówkę, o ile jest przetrzymywana w bezpieczny miejscu i domu. Nie mylić tego punku z sejfem to zupełnie inne możliwości i zadania. Takie kasetki mogą być przydatne w biurze lub pracy – jako schowek na klucze z utrudnionym dostępem. Jako schowek na jakieś pieczątki firmowe lub nieduże budżety finansowe.

Jeśli ktoś ma zamiar nabyć tanią kasetkę na większe pieniądze lub kosztowności w domu – to zdecydowanie polecam wybranie sejfu. O sejfach napisaliśmy osobny tematy. Sejfy są wielokrotnie bardziej bezpieczne – nawet te najtańsze. Warto jednak wypomnieć, że istnieją także droższe kasetki i o nich będzie osobny temat. Temat będzie brzmiał „jaką wybrać kasetkę na pieniądze i kosztowności”. Wykonane są wtedy zupełnie inaczej niż te tanie modele, oczywiście kosztują też odpowiednio więcej.

Kluczowe jest określenie do czego ma służyć taki produkt. Im większe wartości ma on chronić – to zabezpieczenia warto wybierać zgodne z ilością tego co mają chronić. Tanie kasetki nadają się tylko do niewielkich kwot, jako domowe skarbonki na wydatki o umiarkowanej wartości. Bardzo ważne jest też to, aby ich nie trzymać na wierzchu – tylko w ukryciu.

Oczywiście ukrycie przed złodziejami nic nie da. Pomoże natomiast przed dobraniem się do nich przez niepewnych gości lub dzieci. Dla dużych wartości lepiej wybrać jedynie regularne ciężkie sejfy. Zapraszamy do kolejnych tematów w serwisie.

3 komentarze

  1. Wozak Karol pisze:

    Wydaje mi się cała ta opinia bardzo uczciwa. Zostały wskazane słabe strony ale także i te dobre. Takie kasetki na pewno większość osób kupuje do tego, aby przetrzymywać w nich nieduże kwoty. Samemu mam dwie kasetki tego typu w domu. Jedną wykorzystuje do trzymania bieżącej gotówki, a drugą utrzymania bardziej wartościowych drobiazgów jak pendrive z własnymi zdjęciami czy jakąś biżuterię którą rzadko się nosi. Wiadomo że złodziej by to wziął pod pachę, ale właśnie się go nie spodziewam w domu i nie przed nim ta ochrona. Służy służy to tylko jako organizer.

  2. Nie są one wcale takie złe, bo zobaczcie że kosztują dosłownie grosze. To są naprawdę tanie urządzenia w przeciwieństwie do sejfów. Które to sejfy nie dają wcale większej ochrony ( jeśli są tanie ) a kosztują wiele więcej. Mam bardzo podobną w domu do tej z filmu. Moja jest tylko odrobinę większa i ma w górnej pokrywie dziurę do wrzucania monet. Ogólnie można coś takiego kupić, ale zgadzam się że nie daje to żadnej ochrony.

  3. Szymon pisze:

    Teraz to na rynkach już chyba rzadko stosują takie rozwiązania. Wszyscy mają torby przypięte do pasku. Faktycznie nerka, gdzie pod ręką są pieniądze jest lepsza, niż jakaś skrytka. Do domu wybrałem mały sejf, bo wydaje mi się on wygodniejszy oraz troszkę bezpieczniejszy, chociaż na pewno to kwestia dyskusyjna. Właśnie najważniejsze jest to, aby wybrać najlepiej dopasowane do własnych potrzeb.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *