Tanie siodełko rowerowe Olpran 1816 – Opinia i Test

Siodło do roweru OlpranSiodełko do roweru czeskiej firmy Olpran o modelu 1816 – to produkt przeznaczony zarówno dla kobiet jak i mężczyzn. Szczególnie powinni być zadowoleni z niego panowie, z racji na jego anatomiczne rozwiązania.

Siodło jest wykonane z czarnej skóry syntetycznej – aczkolwiek bardzo mocnej i odpornej na uszkodzenia. W dotyku nie jest one śliskie co jest zaletą – czuć jej lekką chropowatość co zapobiega ślizganiu się podczas jazdy siedząc.

Siodełko jest przeznaczone głównie dla mężczyzn – nie jest za szerokie oraz posiada otwór i rowek anatomiczny na środku. To zapobiega drętwieniu klejnotów męskich i ich zgniataniu podczas jazdy. W zasadzie szerokość rowka w środku mogłaby być troszkę większa choć i tak jest bardzo przyzwoicie.

Siodełko Olpran 1816 ma wbudowane w sobie sylikonowe zmiękczenie – co faktycznie pooprawia wygodę podczas jazdy. Warto wspomnieć o kilku podstawowych parametrach technicznych Olpran 1816 :

 • Długość całkowita wynosi 27 cm
 • Szerokość 17 cm – oraz 5 cm przy zwężeniu do końcowego zwężenia 4 cm
 • Grubość wynosi w najgrubszym miejscu samego siodła bez stelażu 8 cm
 • Rowek ma 3 cm szerokości i biegnie od tylnej części siodełka do wieńczenia przedniego, który ma dodatkowy skos ku dołowi.

Otwór wentylacyjny ma długość 7,2 cm oraz szerokość w najgrubszym miejscu około 1,8 cm – jest kształtu łódki (zwierzające się po obu stronach – standardowe).

Mocowanie czyli stelaż jest grubości około 7 mm – stalowy pokryty farbą w kolorze siodła czyli czarną. Na tym sprzęcie przejechaliśmy w teście kilka tysięcy kilometrów w czasie około 1,5 roku.

Ogólne wrażenia – na pewno trzeba przyznać, że jest one bardzo wygodne i dobrze dopasowuje się do tyłka. Kobiety często lubią szersze rozwiązania, ale dla facetów jest w sam raz. Podczas długotrwałej jazdy bywa, że pojawia się drętwienie krocza i trzeba się zatrzymać oraz odprowadzić do lepszego ukrwienia krocza. Jednakże problem jest tylko przy jeździe przez długi czas, bez przystanków i pojawia się praktycznie przy większości sprzętów tego typu.

Od spodniej strony jest ładnie wykończone z dodatkowym przekładką usztywniającą z tworzywa. Ogólnie jakość wykonania jest bardzo dobra. Warto wspomnieć, że jest one dość tanie a mimo to trzyma jakość naszym zdaniem na wyższym poziomie niż wskazuje cena.

W wielu urządzeniach tego typu pojawiają się problemy z pękaniem poszycia podczas długotrwałego użytkowania oraz odklejenia poszycia od spodu. W tym przypadku Olpran 1816 radzi sobie doskonale – nie ma najmniejszych uszkodzeń zewnętrznych ani też zluzowania integralności wykonania podstawy po tak długim czasie użytkowania.

Jedyne na co warto zwrócić uwagę – szczególnie dla osób jakie jeżdżą w długie trasy to szerokość siodła na przedzie oraz rowku. Powstają wtedy dwa węższe punkty podparcia i one tworzą problem drętwienia. Problem ten jest domeną zarówno bardzo drogich sprzętów tego typu jak i tanich – nie jest to najlepsze rozwiązanie w dopracowaniu szczegółów.

Do jazdy gdzie występuje przystanek co choćby godzinę czy dwie jest dobre. Natomiast jeśli ktoś dłuższy czas porusza się bez żadnej przerwy może pojawić się wspomniane wcześniej drętwienie krocza. Co nie zmienia faktu, że i tak jest to bardzo dobry produkt w swojej klasie cenowej – nawet przewyższa jakością cenę.

Naszym zdaniem warto zakupić siodło rowerowe Olpran 1816 i wypróbować je samemu. Nam się sprawdza, przez co używamy je już naprawdę długo i na razie nie planujemy jego wymiany. Zapraszamy do kolejnych tematów w serwisie.

4 komentarze

 1. Banilla pisze:

  Także jestem zdania że tanie wcale nie znaczy gorsze, jakiś czas temu nabyłem siodło za około 50 zł i okazuje się bardzo wygodne. Podobne konstrukcje ale znanych marek kosztują nawet 10 razy więcej. Cena właśnie nie zawsze oznacza jakość, często to tylko marża danej marki.

 2. Jurgen pisze:

  Dlatego właśnie uwielbiam ten portal, nie to co drogie i sponsorowane ale faktycznie co warto kupić bez żadnej komercyjnej ściemy. Z wyglądu faktycznie prezentuje się to siodełko bardzo dobrze. Jak moje obecne się uszkodzi to z chęcią kupie coś takiego. Widać firma stara się i robi dobre sprzęty. Takich powinno się promować do czasu jak będą utrzymywali jakość produktu.

 3. Kwarzyt pisze:

  W takiej cenie takie siodło wydaje się bardzo dobrym produktem. Też kupiłem super drogie, super miało być wygodne i lipa 400 zł siodło takie same jak te za 30 zł w działaniu czy wygodzie jazdy. Pięknie dziękuję za polecenie tego modelu aby oszczędzi innym bezsensownego wydatku.

 4. Szablis pisze:

  Olpran to dość dobra czeska firma, mam także jej siodełko do roweru ale inny model i jestem bardzo zadowolony. Co ciekawe oni robią bardzo dobry sprzęt w dobrej cenie a nasze rodzime już by chciały kila razy więcej za podobne rozwiązania tak samo inne znane marki jeszcze więcej. Olpran mam u siebie już chyba z 3 lata i nie widać na nim żadnego zmęczenia materiału. Od siebie także mogę ich polecić, z pewnością to godna uwagi marka.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *