Tenis ziemny

Tenis ziemny graTenis ziemny to dyscyplina sportowa, której korzenie sięgają starożytnego Egiptu, Rzymu, a nawet Grecji. W dzisiejszym artykule przedstawiamy najważniejsze informacje na temat sportu, który zyskał tysiące entuzjastów na całym świecie. Zapraszamy do lektury!

Tenis współcześnie
Aby zaprezentować kompleksowe informacje na temat dzisiejszej formy tenisa ziemnego, należy wspomnieć dwa wydarzenia. Pierwszym jest połączenie kilku dyscyplin rakietowych, które powstało z inicjatywy Anglika (Harry Gem) oraz Hiszpana (Augurio Parera).

Innowacyjna rozrywka odbywała się na prywatnej posiadłości angielskiego majora i przyciągnęła kolejnych zainteresowanych. W ten sposób powstał pierwszy w historii klub tenisowy!

Kolejny przełom nastąpił w 1873 roku na terenie Walii, gdzie major Walter Clopton Wingfield opracował zupełnie nowy rodzaj gry. Co szczególnie interesujące, finalna nazwa “lawn tennis” obowiązuje na Wyspach Brytyjskich do dziś!

Kort tenisowy

Zasady tenisa ziemnego dokładnie opisują wszelkie elementy rozgrywki. Dzięki temu, uczestnicy turniejów otrzymują szansę uczciwej rywalizacji o medale i puchary.

Nietypowe wymiary kortu tenisowego wynikają z miejsca ich ustalenia- Anglii. Miara wyrażona w stopach doprowadziła do ustanowienia 23,77 metrów długości, a także 8,23 metrów szerokości. Jednak, podane wymiary odnoszą się do sytuacji pojedynczej rozgrywki. Zmiana stylu gry na debel lub miks zwiększa szerokość pola do 10,97 metrów.

Również wysokość samej siatki została dokładnie opisana. Wymiar w środkowej części to 91,5 centymetrów, a słupki utrzymujące wskazują poziom 106 centymetrów. Wymiary linii wahają się od 2,5 centymetrów do 10 centymetrów szerokości- w zależności od danej strefy.

Sprzęt

Odległe początki dyscypliny sportowej nie uwzględniały żadnego wyposażenia, a gra odbywała się z wykorzystaniem rąk. Dzisiejsze realia bardzo się zmieniły.

Amatorzy i profesjonaliści tenisa korzystają ze specjalistycznych akcesoriów. Rakiety tenisowe powinny spełniać wymagania dotyczące odpowiedniego napięcia strun oraz płaskiej powierzchni. Co więcej, długość rakiety nie może przekraczać 73,66 centymetrów, a szerokość 31,75 centymetrów.

Polscy Mistrzowie

Istnieje kilka postaci, które zasługują na specjalne wyróżnienie. Bohaterowie poniższej listy mają na swoim sportowym koncie liczne sukcesy, medale i puchary.

Jedną z takich osób jest Jadwiga Jędrzejowska. Ta utytułowana mistrzyni prezentowała doskonałą formę podczas największych imprez tenisowych, takich jak Wimbledon, US Open lub French Open.

Kolejną legendą jest z pewnością Wojciech Fibak. Sportowiec posiada wiele zwycięstw w turniejach singlowych, ale nie jest to jedyne osiągnięcie w tej dyscyplinie. Warto zaznaczyć, że Wojciech Fibak posiada ogromne zasługi w propagowaniu tenisa wśród polskich odbiorców.

Iga Świątek jest najmłodszą, a zarazem najbardziej utytułowaną tenisistką polskiego pochodzenia. Do przykładowych sukcesów zawodniczki zalicza się pierwsze miejsce w turnieju Wielkiego Szlema oraz doskonałą pozycję na liście WBA.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *