Tomografia komputerowa jamy brzusznej – diagnoza na najwyższym poziomie
Jednym z badań obrazowych jamy brzusznej jest tomografia komputerowa. Pozwala na dokładną ocenę narządów i tkanek, które znajdują się w jamie brzusznej pacjenta. Jak przygotować się do badania? I kiedy należy je wykonać?
Czym tomografia komputerowa różni się od innych badań obrazowych jamy brzusznej?
Tomografia komputerowa różni się od klasycznego zdjęcia RTG przede wszystkim precyzją wykonania, ale też tym, że pozwala na ocenę narządu w wielu płaszczyznach. Pozwala na wykonanie badania w projekcji dwu, a nawet trójwymiarowej. Kolejną różnicą, o której wspomnieć należy, jest dawka promieniowania. W porównaniu do RTG dawka jest zdecydowanie wyższa, co wynika z ilości zdjęć, jakie wykonywane są podczas badania.
W przypadku tomografii jest to nawet kilkadziesiąt zdjęć, co sprawia, że dawka promieniowania jonizującego jest naprawdę spora. Dla porównania USG jamy brzusznej oraz rezonans magnetyczny nie są badaniami, które w jakikolwiek sposób mogłyby zagrażać zdrowiu człowieka, stąd można je wykonywać częściej niż TK.
Na wykonanie tomografii potrzeba jednak mniej czasu niż na rezonans, dlatego też w stanie zagrożenia życia przeprowadzana jest tomografia komputerowa.
Jak przygotować się do prześwietlenia jamy brzusznej?
Wybierając się na badanie TK brzucha, warto zadbać o wygodne ubranie, pozbawione metalowych dodatków. Badanie wymaga specjalnego przygotowania tylko wtedy, gdy ma zostać wykonane z użyciem środka kontrastującego. W takiej sytuacji pacjent powinien zgłosić się do gabinetu na czczo, zachowując co najmniej 6-godzinną przerwę między jedzeniem i badaniem.
Podanie kontrastu wymaga przygotowania badań, podstawą jest poziom kreatyniny, który pozwala na ocenę wydolności nerek. Osoby cierpiące na choroby tarczycy powinny pamiętać o wykonaniu badania TSH.
Wskazania i przeciwwskazania do wykonania tomografii komputerowej jamy brzusznej
Tomografia komputerowa jamy brzusznej wykonywana jest, aby ocenić budowę i prawidłowe funkcjonowanie narządów i struktur w obrębie jamy brzusznej. Lekarz zaleci przeprowadzenie TK jamy brzusznej, w przypadku podejrzenia:
- urazu wielonarządowego,
- stanów zapalnych jamy brzusznej,
- zapalenia wyrostka robaczkowego,
- występowania nacieków towarzyszących chorobom nowotworowym.
Badanie wykonać powinny osoby zmagające się z nawracającymi bólami brzucha, krwawienia z układu pokarmowego, utrata masy ciała bez wyraźnej przyczyny.
Tomografii komputerowej nie można wykonywać u kobiet w ciąży. Jeśli badanie wykonane ma zostać z użyciem kontrastu, przeciwwskazaniem jest stan zdrowotny pacjenta – niewydolność nerek, krążenia, oddechowa, a także nadczynność tarczycy i nadciśnienie, gdy nie są ustabilizowane.