Trenażer rowerowy – jak pomaga zachować zdrowie?

Trenażer do ćwiczeńJesienna słota i zimowa aura nie służą aktywnościom na świeżym powietrzu, w tym jeździe na rowerze. Wiele osób ze względu na brzydką pogodę zaszywa się w swoim domu – ale nie po to, aby leżeć na kanapie z kocem i kubkiem ciepłej herbaty, czekając, aż nadejdą cieplejsze dni.

Na pewien czas przekształcają oni dowolne pomieszczenie w mieszkaniu w salę treningową, której centrum jest trenażer rowerowy. Jak tego typu urządzenie wpływa na zdrowie?

Co to jest trenażer?

Niewątpliwie trenażery podbiły serca wielu miłośników dwóch kółek na całym świecie, a ich popularność z roku na rok jest coraz większa. Dzięki nim rowerzyści nie muszą wychodzić z domu, by odbyć kolarski trening. Wystarczy, że przekształcą swój rower w model stacjonarny, do czego posłuży im właśnie trenażer.

Urządzenie występuje w kilku wersjach. Najprostsze są konstrukcje rolkowe i na tylne koło. Najwięcej możliwości oferują modele interaktywne. Współdziałają one ze specjalnymi platformami treningowymi, takimi jak Zwift czy Rouvy, oddając wrażenia z jazdy i uatrakcyjniają każdą minutę spędzoną na siodełku w domowym zaciszu. Jaki trenażer wybrać? Osobom zaczynającym swoją przygodę z tego typu urządzeniami powinny szczególnie zwrócić uwagę na trzy rzeczy. Czy dany trenaż jest kompatybilny z rowerem? Jaki jest maksymalny parametr oporu? Czy rozłożone urządzenie zmieści się w mieszkaniu?

Korzystanie z trenażera rowerowego – wpływ na zdrowie

Do słuszności hasła „rower to zdrowie” nie trzeba nikogo przekonywać. Okres jesienno-zimowy to czas zwiększonej ilości zachorowań, dlatego dobrze pomyśleć o zwiększeniu odporności. Trenażer pozwala na korzystanie z możliwości jednośladu w domowym zaciszu z całym wachlarzem jego dobrodziejstw.

Już parę minut po rozpoczęciu pedałowania układ oddechowy pracuje wydajniej. Znacząco poprawia się poziom dotlenienia organizmu, co z kolei pobudza układ krążenia. Te dwa elementy pozytywnie wpływają na zdrowie, poprzez obniżenie ryzyka wystąpienia nadciśnienia, miażdżycy, a nawet zawału serca.

Wiele partii naszego ciała zostaje zaangażowanych do pracy podczas użytkowania trenażera – przede wszystkim nogi, ręce i brzuch, co przekłada się na modelowanie sylwetki i budowanie mięśni. Pomaga to w zachowaniu odpowiedniego bilansu kalorycznego oraz uniknięciu odkładania zbędnych kilogramów. Jest to szczególnie zauważalne w okresie jesienno-zimowym, kiedy aktywność ruchowa jest mniejsza.

Trenażer to bezsprzeczny faworyt wśród urządzeń rowerowych, który dba o ciało i ducha. Obecnie stres należy do jednych z głównych czynników, które wpływają zarówno na nasze zdrowie fizyczne, jak i psychiczne. Warty podkreślenia jest fakt, że podczas zwiększonego wysiłku fizycznego organizm wydziela endorfiny, potocznie nazywane hormonami szczęścia.

Już parę minut treningu w ciągu dnia przełoży się na pozytywny nastrój i doda wigoru. Intensywny trening połączony z regularnością ma działanie przeciwlękowe i antydepresyjne.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *