Trzy najważniejsze choroby oczu, o których powinni wiedzieć seniorzy
Wraz z wiekiem nasz wzrok ulega pogorszeniu. Jest to naturalny proces, którego nie jesteśmy w stanie uniknąć. To, co możemy zrobić to zwiększanie swojej świadomości na temat schorzeń jakie mogą nas dotknąć, gdy znajdziemy się w wieku senioralnym. Wiedza ta z pewnością przyda nam się również wcześniej, by wesprzeć naszych bliskich. Poniżej przedstawiamy trzy najważniejsze choroby oczu, o których powinniśmy wiedzieć. Zapraszamy do lektury.
- Seniorzy narażeni są na występowanie jaskry. To podstępna choroba, która rozwija się bezobjawowo. Może prowadzić do całkowitej utraty wzroku, dlatego tak ważne jest regularne odwiedzanie gabinetów okulistycznych.
- Zaćma, to drugie schorzenie, z którym mierzą się seniorzy. Naturalne mętnienie soczewki prowadzi do pogorszenia wzroku i komplikacji w codziennym życiu. W tym wypadku możliwe jest całkowite odzyskanie wzroku poprzez zabieg chirurgiczny. Wykorzystywana do tego jest soczewka trójogniskowa.
- AMD, czyli zwyrodnienie plamki żółtej, dotyka najczęściej seniorów po 70 roku życia. Prowadzi do stopniowej utraty wzroku. Szczególnie narażeni na nią są seniorzy zmagający się z innymi chorobami takimi jak cukrzyca czy miażdżyca.
Jaskra
To jedna z najgroźniejszych chorób oczu jaka może wystąpić u osób starszych. Dlaczego? Nieleczona może doprowadzić nawet do utraty wzroku. Jaskra (inaczej glaukoma) polega na postępującym uszkodzeniu nerwu wzrokowego. Główną jej przyczyną jest podwyższone ciśnienie w gałce ocznej, które powoduje ucisk na nerw wzrokowy, co prowadzi do jego obumierania. Najczęściej rozwija się bezobjawowo, dlatego tak ważne jest regularne odwiedzanie gabinetu okulistycznego. Dzięki temu lekarz specjalista może wykryć ją we wczesnym stadium i wdrożyć odpowiednie leczenie.
W literaturze medycznej, coraz częściej wskazuje się na fakt, że jaskra może być chorobą dziedziczną, dlatego jeśli w Twojej rodzinie występowała wcześniej ta choroba, zachowaj szczególną czujność. Dotyczy to również osób w wieku powyżej 35 roku życia. Główną metodą leczenia jaskry jest farmakologia oraz leczenie chirurgiczne bądź laserowe.
Zaćma
To kolejne często występujące schorzenie u osób starszych. Jest to inaczej proces zmętnienia naturalnej soczewki oka. Dzieje się tak z upływem czasu, gdy do soczewki naszego oka dostaje się coraz mniej światła, przez co widzenie staje się nieostre. Nieleczona prowadzi do utraty wzroku. Często jaskra występuje również z innych chorobami takimi jak np. cukrzyca. Do jej najczęściej występujących objawów należy nieostre widzenie (efekt brudnej szyby), problemy z widzeniem w nocy, dostrzeganie aureoli wokół światła, wrażliwość na światło, podwójne widzenie, blaknięcie kolorów a także szybsza niż dotychczas wymiana okularów korekcyjnych.
Gdy zgłosimy się do gabinetu okulistycznego odpowiednio wcześnie, lekarz będzie w stanie nam pomóc oferując prosty zabieg chirurgiczny, polegający na dokonaniu niewielkiego nacięcia w rąbku rogówki, usunięciu zmętniałej soczewki, która wcześniej rozbita zostanie za pomocą ultradźwięków, a następnie na jej miejsce wprowadzona nowa, sztuczna soczewka trójogniskowa. Nazywana jest również soczewką wewnątrzgałkową wieloogniskową i stanowi najbardziej zaawansowaną soczewkę, za sprawą tego, że pozwala widzieć do dali, bliży a także do odległości pośrednich. Dla pacjentów oznacza to możliwość całkowitej rezygnacji z noszenia okularów.
Zwyrodnienie plamki żółtej
AMD, inaczej nazywane zwyrodnieniem plamki żółtej to kolejne schorzenie okulistyczne, które dotyka seniorów. Najczęściej pojawia się około 70 roku życia i charakteryzuje się tym, że widzimy mniej. To za sprawą tego, że zmniejsza się pole widzenia. Dodatkowo kolory blakną, obraz się zniekształca a tekst, który czytamy staje się mniej wyraźny bądź zanika. Zwyrodnienie to na początku atakuje jedno oko. Zmiany jednak mogą pojawić się z biegiem czasu również w drugim.
Na występowanie AMD najczęściej narażeni są seniorzy otyli, prowadzący siedzący tryb życia i mierzący się ze schorzeniami miażdżycowymi. Leczenie AMD polega na dokonywaniu iniekcji leku do oka. Kluczowe w wykryciu jak i leczeniu tej choroby jest regularne odwiedzanie gabinetu okulistycznego.