Ustawienia najlepszej jakości obrazu Vegas Pro / Magix

Ustawienia vegas proProgram do tworzenia filmów jakim jest Vegas Pro magix (zwany także Sony Vegas) to zdecydowanie jedno z najlepszych oprogramowań tego typu.

Wiele osób zastanawia się jakie wybrać ustawienia, aby jakość obrazu obrabianego materiału filmowego była w jak najlepszej jakości.

W programie tym jest wiele opcji, jakie mają kluczowe znaczenie dla już renderowanego pliku. Dobrą wiadomością jest to, że można ustawić własny szablon tak, aby zawsze było to ustawienie stosowane automatycznie.

Dzięki radom w trym artykule będziecie wiedzieć – jaki ustawić program, aby jakość obrazu była całkowicie krystaliczna i bezstratna co do jakości surowego pliku, tego przed przerobieniem i obróbką go na programie.

Warto wspomnieć – że jeśli używa się wersji angielskiej to dobrze ją sobie spolszczyć. Jest całą masa poradników jak to wykonać a jest to bardzo proste – bo każdy program ma wbudowany język Polski, ale nie jest on widoczny bez drobnego zabiegu kosmetycznego. Potem znacznie łatwiej się poruszać w programie i zrozumieć poszczególne ustawienia.

Na początku trzeba otworzyć okno ustawień projektu (warto wybrać opcję aby ustawienia te były automatycznie stosowane do wszystkich nowych projektów). Opcje te można znaleźć w Plik – ustawienia projektu. Tam mamy do wyboru wiele opcji, jednakże spośród domyślnie ustawionych na uwagę zasługują takie jak:

Proporcje obrazu – wpisać szerokość i wysokość obrazu, taką samą jaką ma surowy plik lub proporcjonalną mniejszą co do tej wielkości pliku surowego.

Klatki na sekundę – tutaj należy wybrać nie więcej niż posiada oryginalne nagranie. Trzeba wiedzieć ile nasz film posiada klatek na sekundę. Można wybrać mniejszą wartość ale nie większą. Warto pamiętać, że produkcje kinowe mają od 23 do 25 klatek na sekundę – jest to najbardziej filmowy obraz. Inne szybkości 30 czy 60 już mają zbyt przebarwiony i naturalizowany ruch. Dlatego warto być może wybrać właśnie opcję 23,976 bez względu na szybkość nagrania surowego pliku.

Format pikseli – należy wybrać opcję 32 bitowa zmiennoprzecinkowa – jest to druga opcja w liście wyboru. Środkowa opcja gdzie po jej wyborze poniższe opcje takie jak kompozycja gama oraz wersja ACES i pole barw ACES wraz z przekształceniem robią się szare nie do ustawienia – czyli wyłączone. Jest to bardzo ważne aby te pola były nieaktywne.

Jakość renderowania – najlepsza – to także bardzo ważne

Rodzaj rozmycia ruchu – wykres Gausa. Poniżej w opcjach wybieramy złącz pola oraz smart resample. W zakładce audio jakość ponownego próbkowania i rozciągania najlepsza. Pozostałe opcje według uznania ale można zostawić te domyślne.

Następnie wchodzimy do opcji renderowania filmu:

W opcja renderowania wybieramy SONY AVC/MVC – po prawej stronie pojawiają się różne opcje do wyboru. Poniżej jest napis jak widać – użyj tego ustawienia, aby stworzyć najlepszej jakości – to już mówi że jest to najlepsza opcja co do jakości obrazu. Można skorzystać z jednej z nich ale osobiście polecamy stworzenie własnego szablonu. Wybrać dowolną z opcji i poniżej kliknąć Customize Template – aby dostosować ten szablon.

Warto na górze okna ustawień dodać własna nazwę szablonu i ją zapisać ikoną dyskietki obok. Opcje jakie należy zaznaczyć to format wideo AVC – rozmiar klatki to wysoka rozdzielność. Jeśli obraz ma być 16:9 czyli panoramiczny, jaki jest obecnie najbardziej popularny to 1920×1080 lub proporcjonalnie mniejszy.

Profil – wysoka, klatki na sek – ustawienie powinno być takie same jak w projekcie. Filmowa od 23 do 25 klatek. Pozostałe opcje bez zmian. Przepływność – bardzo ważna opcja w zasadzie kluczowa – tutaj należy wybrać co najmniej 17 000 000 – im więcej tym lepszy obraz ale i większy plik. Tryb kodowania automatyczny.

Zakładka audio – format ACC – 48 Hz – 128 000 przepływność oraz opcja stereo.

Zakłada system bez zmian oraz zakładka projekt a tam opcje jakość renderowania – najlepsza. Przestrzeń koloru domyślne.

W zasadzie to już wszystko, aby ustawić jak najlepsze opcje w programie Vegas Pro czy Sony Vegas lub Magix Vegas – dowolna nazwa chodzi o ten sam program. dzięki tym opcja jakość obrazu zmontowanych filmów będzie doskonała. Zapraszam do kolejnych tematów w serwisie oraz komentarzy.

6 komentarzy

 1. Gawron

  Świetne ustawienia renderowania, jak dawniej imałem obraz takiej średniej jakości to po tym poradniku mam doskonały i czysty. Bardzo dziękuję za tę poradę i pokazanie jak to poustawiać. Za wiele tam było opcji jakach nie rozumiałem. Teraz wszystko działa bardzo dobrze, obraz jest wręcz krystaliczny na każdym filmie jaki montuję.

 2. Filip Marela

  Idąc za tą poradą ustawiłem wszystko tak w vegas pro i faktycznie jakość obrazu jest znacznie lepsza niż była poprzednio. Czyli ma znaczenie ustawienia tej przepływności na więcej milionów oraz ilość latek obrazu na sekundę. Dzięki Wam teraz te filmy wyglądają sporo lepiej niż na moich poprzednich opcjach.

 3. Eryk Widrysz

  Coś w tym musi być, bo jak ustawiłem także 23 klatki na sekundę to film stał się ciekawszy w obrazie. Faktycznie jakość filmowa się robi a nie takie mocne nasycenie obrazu. Zyskał na jakości i przyjemniej się ogląda, nie męczy oka jak się ustawiło tyle klatek co radziliście. Dzięki za to, zawsze będę takie wybierał opcje.

 4. Looper

  I jak tutaj nie kochać tej strony gdy faktycznie jak ustawiłem wszystko jak opisaliście i teraz obraz jest zdecydowanie lepszy. Vegas pro dość trudny w obsłudze na początku ale daje spore możliwości. Bardzo dobrze mi się na nim pracuje a teraz jakość tego co wychodzi jest zauważalnie lepsze. I dzięki Wam za to że napisaliście jak to zrobić.

 5. Magixowy

  Faktycznie jakość obrazu po tych ustawieniach jest najlepsza w vegas pro. Nawet nie wiedziałem że tak ważne są te ustawienia opcji Rendera dla najlepszej jakości obrazu. Teraz filmy wyglądają znacznie lepiej, obraz jest czysty i nie ziarnisty nawet jak był surowy dość średniej jakości. Bardzo pomocne informacje dla montażu filmów w tym programie.

 6. Tuszenko

  Faktycznie dzięki temu jest najlepsza jakość obrazu w tym programie. Po ustawieniu wszystkiego zgodnie z poradnikiem obraz jest jak w bajce, bardzo czysty i wyraźny. Dawniej miałem problemy z ziarnistością lub rozmyciem a teraz jest idealny na tych ustawieniach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.