Uzupełnianie płynów w organizmie – Ile pić wody dziennie

Wora w organizmieNiezależnie od pory roku chce nam się pić i odczuwamy pragnienie. Pragnienie to jest wywoływane czysto fizjologicznie i łatwo się go pozbyć na dłuższy czas wypijając własne płyny przez picie napojów.

Organizm na skutek różnych działań się odwadnia, szczególnie jak działają na niego promienie słoneczne lub uprawia się aktywność fizyczną. Odwodnienie naszego organizmu występuje na dwóch zasadach. Pierwsza to odwodnienie przez skórę czyli  wydzielanie naszych zasobów wody przez pot.

Pot jest taką substancją chłodzącą organizm i bardzo szybko wyparowuje, więc można stracić w ten sposób bardzo wiele wody z orgiazmu. Druga zasada to po prostu przetworzenie przez organizm płynów i oddanie ich do usunięcia w postaci moczu.

Te drogi utraty wody są od siebie ściśle zależne. Wypijając 2 litry wody dziennie organizm wytraci jej około 60% do wieczora.

Wypijając 5 litrów wody organizm wytraci około jej 80% do wieczora. Od czego jest to zależne? Im więcej pijemy wody tym mocniej się pocimy (szczególnie panowie) i oddajemy moczu, nigdy nie róbmy tak że będziemy pili mniej wody aby mniej się pocić, bo tak odwadniamy organizm.

Pijąc czystą wodę zawsze szybko ją wytracimy, z tego powodu że organizm traktuje to jako coś bez substancji odżywczych. Aby litr wody krążył do 3 razy dłużej w organizmie i nie był wydalany należy zadbać aby woda była o coś wzbogacona. Wzbogacona o coś takiego co nasza wątroba potraktuje jako związek odżywczy dla organizmu.

Dzięki temu woda w naszym ciele będzie się dużo wolniej rozchodzić i będzie zachowana proporcjonalnie dłużej.

Co może być traktowane w wodzie jako substancja odżywcza – najprościej dodać do wody trochę naturalnego soku, zrobić oranżadę itp. Napoje gazowane czy niegazowane są traktowane jako coś mało wartościowego, szybko się filtrują i w większości przypadków organizm prędko je odrzuca, czyli szybko je wydziela w postaci potu lub moczu.

Porównawczo 1 litr wody czystej wydzieli się po 2 godzinach a woda wzbogacona po nawet 6 godzinach.

Picie wody jest niezbędne do poprawnego funkcjonowania organizmu. Dzienne zapotrzebowanie dorosłej osoby to około 2 litry. Zapraszamy do kolejnych artykułów.

3 Comments

  1. Krystek Trener pisze:

    Właśnie wydaje mi się, że nie ma dobrze jednej określonej wartości. Wszystko jest zależne od charakteru pracy, rodzaju aktywności, potliwości organizmu oraz tego ile się spożywa i jakich pokarmów – ile mają w sobie płynów. Optymalnie na pewno by było około 2 litry dla dorosłego aby organizm mógł się prawidłowo oczyszczać z toksyn. A jak wysiłek jest większy to oczywiście wtedy należy pić więcej ale szczególnie soków coś co odżywi dodatkowo i uzupełni minerały.

  2. Swaski pisze:

    U mnie bywa różnie, raz jest to mniej niż lit a raz więcej niż 3. Oczywiście zależy od tego ile się jadło słonego, jak jest ciepło i jaki wysiłek fizyczny się miało. Natomiast na pewno powinno się spożywać co najmniej dwa lity aby dobrze pracował organizm i nie miał utrudnionej pracy i jelita i wątroba jak i ogólne przewodnictwo elektrolitu organizmu.

  3. Paula pisze:

    Samemu pije około 2 litry wody na dzień. Choć wody to oczywiście jest umowne. Bo to z reguły są herbaty, kawy i inne napoje. Jeśli ktoś mało pije to szybko może utyć. Woda zapobiega tyciu, bo napełnia też żołądek a dodatkowo usprawnia trawienie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *