W czym gotować mleko – jaki garnek wybrać

Gotowanie mlekaPosiadanie odpowiedniego garnka do gotowania mleka jest podstawą każdej kuchni. Samo wybranie dobrego garnka nie jest trudną rzeczą, należy tylko wiedzieć  z czego ma być on zbudowany.

Otóż trzeba wspomnieć że mleko gotuje się w tym samym garnku co budyń, galaretkę czy kakao. Garnek ten nie powinien mieć poszycia ułatwiającego przywieranie więc nie może być emaliowany.

W czym gotować mleko – oczywiście chodzi tutaj przede wszystkim o garnki z aluminium. Aluminiowe garnki nie tylko w słabszym stopniu się przypalają ale łatwiej jest je umyć.

Także to w aluminiowych garnkach następuje lepsze przewodzenie ciepła na zawartość garnka niż jak w przypadku stalowych termo-obieg zewnętrzny.  Gotowanie w garnku aluminiowym jest znacznie szybsze i bardziej efektywne. Zazwyczaj wybiera się garnek mający minimalną warstwę poszycia około 2 mm.

Garnki do gotowania mleka powinny być dość wysokie z prostego powodu, mleko podczas gotowania unosi się do góry i łatwo może wykipieć. Garnki te powinny mieć oczywiście uchwyty do łatwiejszego przetrzymywania podczas gotowania – dotyczy to oczywiście mieszania przy gotowaniu w garnku przykładowo budyniu.

Garnki albuminowe nigdy nie są pokrywane dodatkową warstwą emalii dzięki czemu ich powierzchnia słabo się przypala a w rezultacie czego łatwo jest je umyć.

Garnków aluminiowych nigdy nie szoruje się druciakiem, gdyż łato je zadrapać. Mycie takich garnków polega na zamoczeniu ich w ciepłej wodzie a potem delikatnym wycieraniu gąbką z płynem do naczyń.

Ceny dobrych garnków aluminiowych są różne. Najbardziej opłaca się kupić taki produkt w sklepach internetowych mają tam naprawdę duży wybór i jakość produktu w dobrej cenie. Ceny te ku zdziwieniu często są niższe w Internecie niż w lokalnych sklepach. Zapraszamy do przeczytania kolejnych tematów.

Jeden komentarz

  1. Kamila K

    Miałam garnek do gotowania mleka i był dobry. Piszczał jak było już gotowe gwizdkiem. Natomiast z czasem jak tamten się uszkodził zaczęłam używać normalnego garnka. W normalnym równie dobrze się gotuje, tylko trzeba być przy garnkach, aby nic ie wykipiało. To jedyna wada, że nie daje znać o gotowaniu. Natomiast zaletą jest to, że nie ma się wielu garnków do różnych czynności a tym samym oszczędza się miejsce.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.