Wcześniak a mleko – co musisz wiedzieć?
O wcześniactwie mówimy wówczas, gdy dziecko urodzi się przed 37. tygodniem ciąży. Dzieci urodzone przed terminem wymagają szczególnej opieki i uwagi, zwłaszcza w kwestii odpowiedniego żywienia.
Dieta jest jednym z najważniejszych czynników, wpływających na rozwój wcześniaka. Tymczasem niemowlęta, które pojawiły się na świecie wcześniej, niż planowano, mogą mieć problemy ze ssaniem i połykaniem. Jakie mleko dla wcześniaka wybrać i jak mu je podawać? Podpowiadamy!
Dlaczego mleko dla wcześniaków jest tak ważne?
Najlepszym źródłem pożywienia dla wcześniaków jest mleko z piersi matki. Zawiera ono niezbędne składniki odżywcze, których młody organizm potrzebuje do rozwoju. Ponadto są w nim przeciwciała, pomagające wzmocnić wrażliwy układ odpornościowy dziecka i chronić je przed chorobami. Nie zawsze jednak karmienie w sposób naturalny jest możliwe. Powodów może być wiele – od zbyt małej ilości pokarmu w piersi po wprowadzenie mleka modyfikowanego podczas karmienia przez sondę w szpitalu.
W sytuacji, gdy pokarm naturalny nie jest dostępny, maluchom podaje się mleko modyfikowane dla wcześniaków. Jest to specjalnie opracowane mleko, które ma skład zbliżony do składu mleka matki i zawiera wszystkie niezbędne składniki odżywcze w odpowiednich proporcjach. Jest dostępne w różnych wersjach, w zależności od stopnia rozwoju dziecka i jego indywidualnych potrzeb żywieniowych. Mleko dla wcześniaków można także stosować u noworodków, które przyszły na świat w terminie, ale mają małą lub nawet bardzo małą urodzeniową masę ciała.
Więcej na ten temat możesz znaleźć na stronie: https://abcapteka.pl/pl/menu/dzieci-i-niemowleta/zywienie-dzieci/mleka/dla-wczesniakow-627.html.
Jakie mleko modyfikowane dla alergików?
Mleko modyfikowane dla wcześniaków różni się nieco składem od preparatów dla dzieci urodzonych we właściwym terminie. W porównaniu do standardowych mlek te dla wcześniaków są bardziej kaloryczne, zawierają także więcej białka i elementów takich jak wapń, cynk, fosfor, witaminy oraz pierwiastki śladowe. Warto pamiętać, że maluchom urodzonym przedwcześnie nie powinno się podawać typowego mleka modyfikowanego, a każda zmiana pokarmu powinna być omówiona z lekarzem. Nie należy samodzielnie zmieniać rodzaju mleka ani jego dawkowania.
Warto pamiętać, że wcześniactwo nie jest jedyną sytuacją, która wymaga szczególnego traktowania i wyjątkowej troski. Noworodki i niemowlęta narażone są na wiele dolegliwości, w tym alergie pokarmowe. Na szczęście w takich przypadkach z pomocą przychodzi mleko modyfikowane dla alergików. Jest ono skomponowane tak, że zawiera wszelkie niezbędne substancje, a jednocześnie pozbawione jest alergenów.
Podobnie jak inne preparaty żywieniowe mleko dla alergików niemowląt należy dobierać w porozumieniu z lekarzem. Objawy alergii pokarmowej są dość charakterystyczne, jednak czasem mogą przypominać różne choroby lub nadwrażliwość na inne czynniki. W przypadku wystąpienia bólu brzucha, biegunek, wymiotów czy wysypek konieczna jest konsultacja lekarska.
Jak podawać mleko modyfikowane dla wcześniaków?
Wcześniaki mają zwiększone zapotrzebowanie na substancje odżywcze i kalorie. Jednocześnie pokarmy, które się im podaje, powinny być lekkostrawne, aby nie do końca rozwinięty układ pokarmowy mógł sobie z nimi poradzić. Mleko dla wcześniaków zostało skomponowane w taki sposób, by w stosunkowo niewielkich porcjach zawierało wszystkie konieczne elementy.
Warto pamiętać, że nie należy podawać wcześniakom zwiększonych ilości standardowego mleka modyfikowanego lub zwykłego mleka krowiego, ponieważ będzie to stanowiło duże obciążenie dla układu pokarmowego.
Wcześniaki często mają trudności z przyjmowaniem pokarmu i nie wykazują dużego apetytu. Aby karmienie przebiegało łatwiej, warto podawać jedzenie, gdy tylko dziecko zaczyna wykazywać początkowe objawy głodu, takie jak ssanie piąstek czy zabawek.
Nie należy czekać do płaczu. Dobrze jest również pamiętać o odbijaniu w czasie posiłku. Jeśli w brzuchu malucha nagromadziło się powietrze, nie ma już przestrzeni na pokarm. Po odbiciu dziecko powinno poczuć się lepiej i zjeść nieco więcej.