Wędka teleskopowa Rumpol Black Panther – Opinia i Test

Wędka Black Panther RumpolWędka teleskopowa Black Panther to produkt firmy Rumpol. Wędki te można nabyć w różnej długości wędziska od 210 do 420 cm. Główny jej korpus jest wykonany z elastycznego włókna szklanego, a szczytówka z bardzo elastycznego gęstego tworzywa.

Testowany przez nas model wędki Rumpol Black Panther miał maksymalną długość – czyli 420 cm.

Wędka posiada na rączce owijkę, a nie jak w tańszych modelach piankę EVA. Uchwyt więc jest trochę chudszy niż piankowy. Nie widzimy w tym jednak żadnej różnicy. Zarówno pianki jak i owijki sprawdzają się bardzo dobrze. Ten rodzaj uchwytu w wędce nie można powiedzieć, że jest lepszy od tych w tanich modelach – bo nie ma to żadnego znaczenia. Jest po prostu inny.

Wędka testowana składa się z 8 sekcji z czego 7 jest wysuwanych. Całość posiada 7 przelotek stalowych z wbudowanym oczkiem poślizgowym z tworzywa (lub ceramiki). Ostatnie oczko na szczytówce naszym zdaniem jest trochę za małe. Oczko ostatnie od czoła wędki ma na tyle mały otwór, że może mieć problemy prześlizg jakiegoś stopera. Nawet takiego średniej wielkości, lub się po prostu blokować podczas wyrzutów.

Montaż kołowrotka na wędce Black Panther jest standardowy w klamrach z aluminium. Są one dociskane pierścieniem na gwincie. Jest to silny standardowy i dobry zaczep nie posiadający wad.

Ciężar wyrzutu wędki według producenta to od 80 do 120 gram. Jest to w rzeczywistości parametr giętkości wędziska. Naszym zdaniem może być to 40-80 gram – z tego powodu, że wędka jest dość giętka. Można nią po szybkim rozbujaniu wyginąć jak „batem”. To jest zaleta i wada – w zależności od potrzeb.

Spora elastyczność wędki ułatwia zacinanie ryb, a tym samym ich łapanie. Natomiast większa elastyczność nie oznacza też wytrzymałości, gdy weźmie jakiś gigantyczny potwór wodny.

W zestawie z wędką otrzymuje się – nic nie warty pokrowiec (można go wyrzucić od razu do śmieci). Także jest nakładka na szczyt wędki do ochrony szczytówki i przelotek– również nic nie warta. Dodatki te są zbędne w tym przypadku.

Rumpol Black Panther to wędka teleskopowa a więc jej długość transportowa jest nieduża. Wynosi ona około 72 cm całkowitej długości. Jest to ogromna zaleta. Długa wędka jest składana do bardzo małych i kompaktowych rozmiarów, łatwych w transporcie i przenoszeniu.

Nasz testowy model po całkowitym rozsunięciu sekcji powinien mieć 420 cm – miał jednak 400 cm. Zabrakło mu gdzieś 20 cm. Nie jest to problem. Być może jakieś element sekcji chodzi ciaśniej, niż powinien i się gdzieś trochę blokuje.

Kolejna sprawa to niestety złe wyważenie mojego testowanego modelu wędki. Mocno przeciążał ku szczytówce, przez co ręka mogła szybko się męczyć od jej trzymania. Trzymam wędkę zawsze za kołowrotkiem. Niestety w tym modelu jest problem z wyważeniem – a przynajmniej tak było w moim modelu.

Wędka Rumpol Black Panther bardzo dobrze sprawdzi się na każdą metodę spławikową. Także poradzi sobie na metody gruntowe i spiningowe. Za wędkę w połowie 2022 roku daliśmy 48 zł. Uważamy, że jest zdecydowanie warta swojej ceny.

Jej korpus prezentuje się bardzo ładnie. Czarny korpus na całości, a dwie pierwsze najgrubsze sekcje są malowane krzyżowo zieloną farbą na tle czerni. Wygląda to naprawdę dobrze. Wędka jest tania, a więc jaj całe wykonanie też nie jest najdroższe. Jednakże prezentuje się naprawdę dobrze i niczego w niej nie brakuje nawet względem modeli znacznie droższych. Na jej taniość wpływa szczególnie włókno szklane zamiast węglowego.

Dla większości osób nie będzie widoczna różnica w użytkowaniu takiej, zamiast węglowej – które kosztują kilkakrotnie więcej. W naszej ocenie wędka Rumpol Black Panther to ciekawy sprzęt wędkarski. Możemy ją polecić, jakość jest odpowiednia według ceny. Wydaje się trwały, a zarazem prezentuje się wyjątkowo estetycznie. Na stawach podczas testów sprawdzała się bardzo dobrze. Znacznie lepiej niż wcześniej testowany model Strong tego samego producenta. Zapraszamy do kolejnych tematów oraz komentarzy.

3 komentarze

  1. Spar22 pisze:

    Tutaj zawarłeś bardzo ważną uwagę, jeśli wędka jest źle wyważona to dupa a nie wędka. Szybko ręka zaczyna się męczyć od takiego jej trzymania. Może tylko ten model miał takie problemy bo jak mu brakło też cm. Ale to jest trochę zbyt problematyczne. Może warto korzystać z bolonek teleskopowych także.

  2. Babrzyk pisze:

    Rumpol to tworzy tanie wędki ale wszystkie są też i takie sobie. Dobrze, że je robi bo to zawsze coś dostępnego dla wszystkich. Szkoda tylko że mało co zwracają uwagę na detale i jakość wykonania czy nawet często estetykę. Ja boję się już nabywać produktów tej firmy bo z reguły zawsze coś było nie do końca dobre.

  3. Pawcio pisze:

    Trzeba przyznać, że z wyglądu ta Czarna Pantera wygląda ładnie. Szkoda, że ma te wady co opisaliście. Wizualnie mi się podoba. Widać coś nie pyknęło tam z jej montażem w chińskich raczkach. Ciekawy jestem, czy wszystkie te modele mają problem z wyważeniem czy tylko ten testowy model lub ta testowa ogólnie długość wędki. Wizualnie mi się naprawdę ona podoba.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *