Wirówka laboratoryjna co to jest i na co zwrócić uwagę przy jej wyborze?
Wirówka laboratoryjna to jeden z kluczowych elementów wyposażenia większości laboratoriów. Umożliwia rozdział cieczy lub mieszanin cieczy i ciał stałych na frakcje różniące się gęstością, które to następnie można zebrać i poddać dalszym procedurom. Wybór wirówki laboratoryjnej jest zależny między innymi od planowanych prac, jednak zawsze warto stawiać na certyfikowane produkty, które pochodzą od sprawdzonych na rynku producentów – te posiada w ofercie Argenta.
Wirówki laboratoryjne – podział i zastosowanie
Jednym z podstawowych elementów wyposażenia niemal każdego laboratorium jest wirówka. Wykorzystywana jest zarówno w placówkach naukowych i badawczych, jak i w laboratoriach medycznych i mikrobiologicznych, a także w przemyśle czy ochronie środowiska. Podstawowym zadaniem wirówki laboratoryjnej jest rozdział frakcji różniących się gęstością, czy też oddzielenie osadu od frakcji ciekłej.
Zasada działania wirówek opiera się na bardzo szybkich, przekraczających przyspieszenie ziemskie, obrotach rotora. Powstająca wówczas siła odśrodkowa przyspiesza sedymentację, przez co umożliwia szybkie rozdzielanie frakcji mieszanin. Zgodnie z prawami fizyki gęstsze frakcje zbierają się na dole, a lżejsze w górnych częściach probówki.
Wirówki można podzielić na wiele rodzajów. Wyróżnić można między innymi wirówki laboratoryjne:
- horyzontalne,
- sedymentacyjne,
- filtracyjne,
- ultrawirówki,
- wirówki do krwi.
Poszczególne typy wirówek różnią się nie tylko parametrami wirowania, ale również wyposażeniem podstawowym i opcjonalnym, a także wielkością i dodatkowymi funkcjami. Na tej podstawie wyróżnić można między innymi kompaktowe miniwirówki, praktyczne wirówki z funkcją wytrząsania Vortex, wirówki stołowe, a także modele profesjonalne, jak wirówka laboratoryjna z chłodzeniem czy próżniowa.
Wirówki laboratoryjne czołowych producentów w ofercie Argenta
By mieć pewność, że wirówka laboratoryjna spełnia wymagane normy i nie zawiedzie, gdy będzie potrzebna, warto postawić na sprzęt renomowanych producentów. W ofercie Argenta znaleźć można zarówno kompaktowe miniwirówki z funkcją wytrząsania Vortex, jak i wirówki stołowe i wolnostojące o różnorodnych parametrach i akcesoriach dodatkowych. Wszystkie produkty z naszej oferty wyróżniają się solidnością i niezawodnością, dzięki czemu spełnią potrzeby laboratoriów farmaceutycznych, medycznych, biotechnologicznych i przemysłowych.
Wirówka laboratoryjna – na jakie parametry zwrócić uwagę przy wyborze?
Decydując się na wybór wirówki do laboratorium, warto również zwrócić uwagę na parametry urządzenia i jego pracy.
- Objętość wirowanych probówek – miniwirówki to urządzenia kompaktowe, które nie zajmują wiele miejsca, ale zazwyczaj umożliwiają wirowanie mikroprobówek o objętościach 0,2-2,0 ml. W przypadku konieczności wirowania większych objętości próbek lepsza będzie wirówka laboratoryjna stołowa z wymiennymi rotorami do różnego rodzaju probówek lub wręcz wirówka wolnostojąca.
- Prędkość obrotowa (RPM) – ilość obrotów wirnika na minutę. Potrzebna prędkość wirówki powinna być dostosowana do rodzaju preparatu, który należy odwirować.
- Względna siła odśrodkowa (RCF) – siła, jaka działa na próbkę w czasie obrotów wirnika. Stanowi wielokrotność standardowych przyspieszeń ziemskich (x g).
- Rodzaj rotora – w przypadku rotorów kątowych próbki wirowane są pod stałym kątem, dzięki czemu możliwe jest wirowanie próbek przy wysokich RPM i RCF. Rotory horyzontalne (wychyłkowe, wychylne) natomiast umożliwiają łagodne odwirowywanie przy niższych RCF, co może być przydatne między innymi przy wirowaniu osocza.
Inne parametry, na które warto zwrócić uwagę, gdy wybierana jest wirówka laboratoryjna, to czas gwarancji i dostępność serwisu. Opcje dodatkowe wirówek również są bardzo istotne i najlepiej ocenić je, biorąc pod uwagę działalność swojego laboratorium. Ważne jest między innymi wyposażenie opcjonalne wirówki, które można dokupić z czasem w miarę potrzeb. W przypadku ograniczonego miejsca praktyczne może być połączenie wirówki z vortexem, a przy pracy z materiałem medycznym niezbędne może okazać się dodatkowe chłodzenie wirówki. Inne praktyczne funkcje to między innymi zabezpieczenie przed przesuwaniem wirówki po podłożu, czy też czujniki zamknięcia pokrywy.